Fotó: A szerző felvétele
2009. június 19., 10:292009. június 19., 10:29
„Mióta az eszemet tudom, mindig félretettem a képeslapokat” – mondja Lovas János egyetemi tanár, szenvedélyes képeslapgyűjtő, akit eleinte azok a postai levelezőlapok érdekeltek, amelyek szorosan kapcsolódtak családjához. Később a tájképeket és érdekes épületeket ábrázoló képeslapokat is gyűjteni kezdte – többek között a saját szülőháza is megvan neki képeslapon. Lovas János szerint egyébként az a legértékesebb levelezőlap, amelyen tökéletesen olvasható a postai pecsét és sértetlen a bélyeg. Amióta rábukkant egy képeslapgyűjtőknek szóló kézikönyvre, tudatosan és rendszeresen foglalkozik nem mindennapi hobbijával. Az évek során akkorára duzzadt a gyűjteménye, hogy már a számát nem tudja az értékesebbnél értékesebb levelezőlapjainak.
Lovas szerint a képeslap hivatalos és helyes magyar megnevezése postai képes levelezőlap. „Diákkoromban sokat leveleztem, így tettem szert érdekes képeslapokra. Litvániába eszperantó nyelven, Csehszlovákiába pedig oroszul írtam a képeslapokat, és a válaszokat minden esetben gondosan megőriztem” – emlékszik vissza Lovas, aki azt is elmondja, hogy akkoriban csak a szovjet tömbön belül lehetett levelezni, nyugati képeslapok csak jóval később kerültek be a gyűjteménybe. A postával kapcsolatos élményeit mesélve Lovas János elmondta: jó pár éve 90 napba telt, amíg egy pontos címzéssel ellátott levelezőlap elért hozzá Kolozsvárról.
„Mikor megkaptam, és láttam a bélyegzőt, fogtam az egyik kedves képeslapomat és elvittem a postára. Megmutattam nekik, hogy a második világháború idején, az olasz frontról, a trieszti katonai kórházból nagyapám nagyanyámnak küldött lapján csak a személynév és a lugosi pénzügyi palota neve állt. A levelet 3 nap alatt kézbesítették, pedig nagyanyám nem pénzügyi előadó volt ott, hanem takarítónő. Ez tökéletesen jellemzi a mai postát” – ecsetelte a képeslapbarát.
A szatmári tanár korábban szinte minden vasárnap reggel kiment a város ócskapiacára, ahol mindig talált számára értékes levelezőlapot. „Azért szeretek oda járni, mert állandóan rábukkanok valami érdekesre. A mások számára már értéktelennek tűnő, kidobott levelezőlapok sokszor a gyűjteményem kiválóságai lesznek” – teszi hozzá a képeslapszakértő, aki nagyon ritkán szokott lapokat cserélgetni más képeslapgyűjtőkkel. A régi képeslapoknak jelentős eszmei értéke van – mondja Lovas, aki szerint nemcsak szenvedély ez a hobbi, de tudományos munkaként is felfogható.
„Kiváló kordokumentumok, történelmi, művelődéstörténeti és nyelvtörténeti adalékanyagok ezek a lapok. A Temes megyei Lugoson nőttem fel, van egy képeslapom az egyik ottani hídról, amely vasszerkezetét tekintve a világon egyedülálló ipartörténeti remekmű, ám ezt senki sem tartja számon, még egy tábla sincsen rajta” – részletezi a gyűjtő. Többek között olyan régi épületekről készült képeslapjai is vannak, amelyek már nem léteznek. „Több képem van a békebeli budapesti Erzsébet hídról, van 30 darab az egykori kolozsvári Nemzeti Színházról, de az utolsó osztrák – magyar uralkodóról és számos híres színészről készült levelezőlapot is őrzök” – büszkélkedett gyűjteményével Lovas, aki kifejtette, hogy minden levelezőlap csak egyszer szerepel a dobozaiban, amelyek lassan kiszorítják lakásából. „Egy jövőbeli kiállítás gondolatával kacérkodom már évek óta, remélem, egyszer meg is valósul majd” – reménykedik.
A gyűjtő elmondása szerint vannak olyan épületek is, amelyekről – különböző perspektívákból – annak idején több mint 80 képeslap készült. „A 681 darab, a 19. század második felében és a 20. század elején kiadott példányokat külön dobozokban tartom, mert azok számomra fontosabbak. Ezek igazi remekművek, színesek, igényesen kidolgozottak, valóságos esztétikai élvezetet nyújt a szemlélésük. A többi külön van, mert az 50-es, 60-as években megromlott a képeslapkiadás. A háború utáni gazdasági visszaesés miatt csak rossz minőségű papírra nyomott, fekete-fehér lapok kerültek forgalomba, és gyakran ugyanazok a semmitmondó épületeket ábrázoló fotók futottak évekig” – mesélte Lovas gyűjteménye darabjairól. A gyűjtő szerint egyébként ma már nem divat a képeslapküldés, esetleg ünnepekkor, születés- és névnapokkor küldenek még az emberek képeslapon üdvözleteket – a modern technika háttérbe szorította a postai levelezőlapot.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.