Herman Ottó magyar természetkutató, zoológus élete és munkássága az egyik témakör, amelyből a tanulók felkészülnek a biológiaverseny erdélyi fordulójára.
2017. február 07., 14:212017. február 07., 14:21
Először szerveznek erdélyi fordulót a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaversenyen május 6-án a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karán. A megmérettetés a biológia iránt érdeklődő, magyarul tanuló 7. és 8. osztályos tanulóknak szól Felvidéktől Erdélyig, Vajdaságtól Kárpátaljáig.
„A verseny célja egyrészt felkelteni az általános iskolások figyelmét a természet és a természetvédelem iránt, másrészt, mint minden más versenynek, az általános tudás bővítése” – fejtette ki a Krónikának dr. Markó Bálint, a versenyszervező bizottság egyik elnöke. Az egyetemi docens úgy véli, ha hagyjuk, hogy a gyerekek megtapasztalják a természet csodáit, sőt ebben még segítünk is nekik, akkor ez visszhangzani fog bennük.
A különböző osztályos tanulók egy kategóriában versenyeznek, egy feladatlapot töltenek ki, amelynek kérdései a megadott tételcsomagra vonatkoznak. A szükséges ismeretanyag a következő négy nagyobb témát tartalmazza: az első Herman Ottó élete és munkássága; a második a hazai védett állatok, növények ismerete; a harmadik a védett területek és természetvédelem Erdélyben – az Erdélyi Gyopár és a TermészetBÚVÁR folyóirat cikkei alapján; és a negyedik: cikkek az Erdélyi Gyopár folyóiratból. A dolgozatokat az erdélyi versenybizottság minősíti. A helyi fordulóban a legmagasabb pontszámot elért öt tanuló továbbjut a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaverseny döntőjébe, amelyre 2017. június 2–4. között Kisújszálláson (Magyarország) kerül sor. Amennyiben holtverseny alakul ki, a versenybizottság a megadott ismeretanyagból feltett kérdésekre adott válaszok alapján dönti el a továbbjutás sorrendjét a versenyzők között.
A versenyszervező bizottság a Herman Ottó-biológiaverseny erdélyi fordulójában részt vevő versenyzőknek és felkészítő tanárainak elismerő oklevelet ad. A verseny nyertesei I., II., III. díjban és dicséretben, illetve könyv- vagy egyéb tárgyjutalomban részesülnek. A legsikeresebbek egyhetes természetvédelmi táborban vehetnek részt tanáraikkal együtt. A természet és biológia iránt érdeklődő diákok március 10-éig jelentkezhetnek az erdélyi fordulóba, amelyet a Magyar Természettudományi Társulat, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervez.
Herman Ottó (1835–1914) természetkutatóként, zoológusként néprajzkutatóként, régészként és politikusként is tevékenykedett. Sokoldalúsága előtt tisztelegve az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Nevéhez fűződik a magyar őskőkorszak-kutatás és a magyar tudományos barlangkutatás megindítása; a Magyar Ornitológiai Központ alapító igazgatója volt.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
szóljon hozzá!