Herman Ottó magyar természetkutató, zoológus élete és munkássága az egyik témakör, amelyből a tanulók felkészülnek a biológiaverseny erdélyi fordulójára.
2017. február 07., 14:212017. február 07., 14:21
Először szerveznek erdélyi fordulót a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaversenyen május 6-án a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karán. A megmérettetés a biológia iránt érdeklődő, magyarul tanuló 7. és 8. osztályos tanulóknak szól Felvidéktől Erdélyig, Vajdaságtól Kárpátaljáig.
„A verseny célja egyrészt felkelteni az általános iskolások figyelmét a természet és a természetvédelem iránt, másrészt, mint minden más versenynek, az általános tudás bővítése” – fejtette ki a Krónikának dr. Markó Bálint, a versenyszervező bizottság egyik elnöke. Az egyetemi docens úgy véli, ha hagyjuk, hogy a gyerekek megtapasztalják a természet csodáit, sőt ebben még segítünk is nekik, akkor ez visszhangzani fog bennük.
A különböző osztályos tanulók egy kategóriában versenyeznek, egy feladatlapot töltenek ki, amelynek kérdései a megadott tételcsomagra vonatkoznak. A szükséges ismeretanyag a következő négy nagyobb témát tartalmazza: az első Herman Ottó élete és munkássága; a második a hazai védett állatok, növények ismerete; a harmadik a védett területek és természetvédelem Erdélyben – az Erdélyi Gyopár és a TermészetBÚVÁR folyóirat cikkei alapján; és a negyedik: cikkek az Erdélyi Gyopár folyóiratból. A dolgozatokat az erdélyi versenybizottság minősíti. A helyi fordulóban a legmagasabb pontszámot elért öt tanuló továbbjut a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaverseny döntőjébe, amelyre 2017. június 2–4. között Kisújszálláson (Magyarország) kerül sor. Amennyiben holtverseny alakul ki, a versenybizottság a megadott ismeretanyagból feltett kérdésekre adott válaszok alapján dönti el a továbbjutás sorrendjét a versenyzők között.
A versenyszervező bizottság a Herman Ottó-biológiaverseny erdélyi fordulójában részt vevő versenyzőknek és felkészítő tanárainak elismerő oklevelet ad. A verseny nyertesei I., II., III. díjban és dicséretben, illetve könyv- vagy egyéb tárgyjutalomban részesülnek. A legsikeresebbek egyhetes természetvédelmi táborban vehetnek részt tanáraikkal együtt. A természet és biológia iránt érdeklődő diákok március 10-éig jelentkezhetnek az erdélyi fordulóba, amelyet a Magyar Természettudományi Társulat, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervez.
Herman Ottó (1835–1914) természetkutatóként, zoológusként néprajzkutatóként, régészként és politikusként is tevékenykedett. Sokoldalúsága előtt tisztelegve az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Nevéhez fűződik a magyar őskőkorszak-kutatás és a magyar tudományos barlangkutatás megindítása; a Magyar Ornitológiai Központ alapító igazgatója volt.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!