A koncerteken kívül összművészet is várja a „napfelkelőket” Torockón

A kolozsvári Planetárium kávézóban számoltak be a fesztivál idei kiadásáról a szervezők •  Fotó: Zoltán Ildikó

A kolozsvári Planetárium kávézóban számoltak be a fesztivál idei kiadásáról a szervezők

Fotó: Zoltán Ildikó

Magyarországi és erdélyi zenekarok koncertjeivel, irodalmi-színházi programokkal, folkudvarral várja a „napfelkelőket” augusztus 11. és 13. között a Double Rise fesztivál. A szervezők csütörtöki sajtótájékoztatójukon elmondták, a hatodízben megtartandó torockói rendezvény idén is megőrzi összművészeti jellegét, a könnyűzenei koncertek mellett idén a népzene és néptánc kedvelőinek is színvonalas programokat kínál.

Zoltán Ildikó

2022. július 07., 18:102022. július 07., 18:10

2022. július 07., 18:202022. július 07., 18:20

Népszerű erdélyi és magyarországi, alternatív zenét játszó együttesek lépnek fel az augusztus 11. és 13. között Torockón tartandó 6. Double Rise fesztiválon, amely idén is népzenei, irodalmi és színházi programokkal várja az érdeklődőket a Székelykő lábánál, ahol a mondás szerint kétszer kel fel a nap. Gondi Mátyás fesztiváligazgató csütörtökön a kolozsvári Planetárium kávézóban tartott sajtótájékoztatón elmondta, a rendezvény korábbi kiadásainak tapasztalatai alapján az összművészeti fesztivál belakja a festői szépségű Torockó utcáit, udvarait.

Ennek megfelelően igyekeztek kialakítani a helyszíneket a színházi, közéleti, irodalmi és sportprogramoknak, de létrehozzák az úgynevezett hencsergőt is, ahol a koncertek, bulik fáradalmait pihenhetik ki a „napfelkelők”.

A rendezvény keretében fellép a korábbi évekből már ismert Péterfy Bori & Love Band, a Szabó Balázs Bandája, a Kiscsillag, a Magashegyi Underground, a Kaukázus, a barokk pop elemeket úgynevezett vagabond rockkal ötvöző magyarországi Fran Palermó, valamint az Év Zenekara díjjal kitüntetett gyergyószentmiklósi 4S Street zenekar. A szervezők elmondták, igyekeztek úgy összeállítani a koncertrepertoárt, hogy az egész Kárpát-medencéből érkezzenek zenekarok a fesztiválra.

Az irodalmi udvarban izgalmas irodalmi beszélgetéseket is tartanak. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere Petőfi erdélyi útját ismerteti majd, és Tamási Áron születésének 125. évfordulója alkalmából szervezett Bölcső a hegyek között című kiállítás erdélyi turnéjának egyik megállója lesz a fesztivál. Ezenkívül idén is várják az irodalom kedvelőit a magyarországi POKET zsebkönyvek.

Ifjabb Vidnyánszky Attila a beregszászi társulat képviseletében vett részt a sajtótájékoztatón, ugyanis a Double Rise fesztiválon a közönség megtekintheti az általa rendezett helység kalapácsát.

„Nem a megszokott, ismert előadás, sokkal inkább szól arról a helyzetről, amibe került a beregszászi társulat az ukrán–orosz háború kirobbanása óta. Nem csak egy kedélyes, izgalmas előadásról van szó, hanem tartalmas, mély játékról” – mondta rendező.

Berecz István, a folkudvar házigazdája arról beszélt, hogy a hagyományos műveltséget, népzenét, táncot próbálják eljuttatni olyan helyekre, ahol jobban megismerheti, „előítéletek nélkül rákaphat” a fiatal generáció.

„Azért tartom történelminek a Double Rise-t és a táncház találkozását, mert szerintem a torockói rendezvény az egész magyar nyelvterület fesztiváljainak sorában az első olyan esemény, amely noha a mainstream zenét teszi a portfóliójának a közepére, ugyanakkor egyenrangú műfajként tekint a hagyományos műveltségre, a táncos és zenei anyanyelvünkre, aminek nyilvánvalóan Erdély a szíve, közepe” – fogalmazott Berecz István.

Fergeteges koncertek, napfelkeltéig tartó bulik várják a fesztiválozókat a Székelykő lábánál •  Fotó: Facebook/Double Rise Festival Galéria

Fergeteges koncertek, napfelkeltéig tartó bulik várják a fesztiválozókat a Székelykő lábánál

Fotó: Facebook/Double Rise Festival

A folkudvarban erdélyi, amatőr táncegyütteseknek is bemutatkoznak, ezenkívül Palatkáról, Kalotaszegről és Szászcsávásról is érkeznek muzsikosok, akiktől a tánclépések fortélyait tanulhatják meg az érdeklődők, de Kárpátaljáról is érkezik egy 15 fős csoport akikkel közösen lehet hajnalig muzsikálni.

A folkudvar családi programoknak is helyet ad, kézműves foglalkozásokra, gyerekelőadásokra, hangszerismertető programokkal várják a legkisebbeket is.

A fesztivál keretében közéleti fórumot is tartanak a budapesti székhelyű Alapjogokért Központ szervezésében, ahol olyan aktuális témákkal ismerkedhetnek a résztvevők, mint az ukrán–orosz háború, a gazdasági helyzet, infláció, pénzromlás és az energetika. A szervezők fontosnak tartják, hogy a programok „minél zöldebbek legyenek”, így környezetbarát módon működik majd az étel-ital sátor és a sátorozóhely is. A fesztiválra belépők 268 lejért, kempinggel pedig 298 lejért válthatók.

További részletek a Double Rise honlapján és Facebook-oldalán olvashatók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot

A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot
2025. július 16., szerda

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle

Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle
2025. július 15., kedd

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván

Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván
2025. július 15., kedd

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát

Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát
2025. július 14., hétfő

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen

Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen
2025. július 14., hétfő

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának

Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának
2025. július 12., szombat

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?

A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?
2025. július 10., csütörtök

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc

Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc
Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc
2025. július 10., csütörtök

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc

2025. július 10., csütörtök

Kolozsváron lép fel a világ legismertebb cirkusztársulata

Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.

Kolozsváron lép fel a világ legismertebb cirkusztársulata
2025. július 09., szerda

Mutatványosok minden földrészről - Utcazene-fesztivált tartanak Szatmárnémetiben

Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.

Mutatványosok minden földrészről - Utcazene-fesztivált tartanak Szatmárnémetiben