Az esemény kerekasztal beszélgetéssel indult Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival melyet dr. Székely Melinda néprajzkutató moderált
Fotó: Simó Helga
Az év első péntekén a kolozsvári Planetarium adott otthont a Ne csak a fióknak!... avagy kocsmától a kultúráig című eseménynek, melynek már a neve is sokat sejtet. A szervezők egy közös teret szerettek volna megteremteni, ahol három programon vehettek részt a különböző szakokról érkező egyetemisták és fiatalok: a kocsmák titkos életéről szóló kerekasztal-beszélgetés, melyet kreatívírás-verseny és felolvasóest követett, az est pedig a Kvab együttes koncertjével zárult.
2022. január 08., 13:272022. január 08., 13:27
2022. január 08., 14:122022. január 08., 14:12
Új év, új hullám, lassan hozzászokunk az események és forgatókönyvek egyhangú váltakozásához. A koronavírus, ha valamire biztosan rányomta a bélyegét, az az egyetemista lét és a kocsmába járás szimbiózisa. Szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy a fiatal egyetemista generáció számára nemhogy a kocsmába járás fogalma változott meg, hanem még az egyetemre járásé is.
Erre a problémára igyekeztek kreatív választ találni az esemény szervezői, a BBTE magyar komparatisztika, néprajz, művelődésszervező és teatrológia szakos harmadéves hallgatók, akik a Kulturális management és marketing szeminárium keretében találták ki az eseményt, melynek koordinátora Bogdán Zenkő egyetemi tanársegéd volt.
Hiszen 22 órakor még mindig zárnak a vendéglátó egységek, és csak korlátozott létszámmal működhetnek, valamint továbbra is kérik az ajtóban a zöldigazolványt rendületlenül.
Az esemény a KocsmakúlTúra, a kocsmák titkos élete kerekasztal-beszélgetéssel indított. A Márkos Tündével és Mostis Gergővel, az Insomnia és a Planetarium tulajdonosaival folytatott beszélgetés során, melyet Székely Melinda néprajzkutató moderált, betekintést nyerhettünk a kultúrkocsmák életébe, egészen a Mikszáth és Jókai idejétől, amely a kávéház és kocsmakultúra kiindulópontja volt. Ahogy Székely Melinda megjegyezte, a találkozás, a beszélgetés, a vitatkozás, az elidőzés egy-egy kulturális, művészeti vagy aktuálpolitikai kérdésnél mindig is jól esett az embernek. Erre igény van ma is.
A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották
Fotó: Simó Helga
Így jutottunk el Kolozsvár már emblematikussá vált helyszínének, az Insomnia kávézónak 25 évvel ezelőtti indulásáig. „Ha valaki azt mondta volna 25 évvel ezelőtt, hogy a magam nemében híres kocsmárosné leszek, kinevettem volna” – vallotta be Márkos Tünde.
Saját bevallása szerint még az italt sem szerette igazán, és sokáig meg volt győződve, hogy egy képzőművészeti galériát nyitott, amely egyébként Románia második magángalériája volt. Emellett elindították az ország első színes fotólapját is.
Azért lett Insomnia, mert abban az időszakban egyáltalán nem aludtak. „Legszívesebben pincérlány vagyok. Az egész szakmából ez varázsol el a legjobban. Ugyanis ha jól csinálod, ez színészet, pszichológia, és minden, amit akartok. Nagyon szeretem az interaktivitást, szeretek beszélgetni” – nyilatkozott Tünde, hozzátéve, hogy minden alkalmazottjának el kellett olvasnia az Őfelsége pincére voltam című művet.
Mostis Gergő jó pár évvel később nyitott kocsmát Nagyváradon.
– emlékszik vissza a kocsmatulajdonos.
Barátaikat összehívták, felépítették a bárpultot együtt, és mi sem bizonyítja, hogy mennyire nem értettek hozzá, hogy amikor valaki rendelt tőlük két „shot” tequilát, ők nem tudták, hogy mi az. Ezek után elkezdett kisebb kulturális megmozdulásokat szervezni, abból építkezve, ami az egyetemen kéznél volt. Ez volt a nagyváradi Alma, azt követte a Moszkva. Kolozsvárra költözve azonban úgy érezte, kiégett. nem akart kocsmát nyitni, de aztán másképp alakult.
A labdarúgó-világbajnokság idején nyitották a Planetarium sörkertet, mely egy időszakos projektnek indult, de rájöttek, hogy van erre igény. Elérkezett a pillanat, hogy felnőtt fejjel már nagyobb önuralommal és tapasztalattal vágjon bele.
„Az én generációmban a művészek között nagy volt az elfogadás, a kozmopolita hozzáállás. Mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Bréda Ferenc, Ştefan Manasia, Szántai János, Valentin Derevlean megalapították a Nepotu' Lui Thoreau irodalmi kört” – emelte ki ezt a fontos mozzanatot Márkos Tünde a sok évnyi történésből.
A szakmai együttműködésen kívül kiemelte azt is, hogy
Emellett fontos volt még a Haza sólymai galéria, amelyet nagyon sok, ma már befutott művész használt ugródeszkának.
Mostis Gergő ezzel szemben azt tartja fontosnak, hogy elsősorban a magyar fiataloknak teremtsen találkozási helyet. De figyel arra is, hogy a román fiataloknak és rendezvényeknek ugyanúgy teret adjon. Saját szervezésű eseményekkel indítottak, aztán befogadtak egyre több, mások által szervezett rendezvényt, mint a Hervay Klub, vagy a Kvíz est. Elmondása szerint ettől válik közösségi hellyé, nem a tömegszórakoztatás a célja, hanem inkább az, hogy minőségi programokat nyújtson.
Fotó: Simó Helga
Márkos Tünde elmondta, hogy irányváltás történt az Insomnia életében, éppen ezért örül a Planetarium létezésének, ahová eljárhat a fiatal generáció. Hozzá pedig visszatértek „a régi insomniásai”.
Az előzetesen meghirdetett kreatívírás-versenyre a szervezők három kategóriába várták a műveket: rövidpróza, drámajelenet, vers. A szakmai zsűrit Kali Ágnes, Székely Örs, André Ferenc fiatal költők alkották. Az általuk kiválasztott munkákat színis hallgatók olvasták fel. Lázár Kinga: Angyalkör, Császár Ágnes: Reflexió, Szöveg Elő: Lámpaláz, Szöveg Elő: Ismerkedő, Bertalan Tímea: Mama 1,1-8 Egy csuklás exegézise, Wolf Amábel: Te voltál a város című műveket.
Az est a Kvab crossover-indie-pop zenekar koncertjével zárult, amelyen Coteț-Bakos Dorottyának, a verseny különdíjasának a Holnapi imák című versét is megzenésítették.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!