A KMDSZ Diáknapok meghatározó esemény a kolozsvári egyetemisták életében
Fotó: Facebook/KMDSZ Diáknapok
Első helyezést ért el kultúra kategóriában a KMDSZ Diáknapok a Kolozsvári Fiatalok Szövetségének (FTC) kedd esti gáláján. A kincses városi diákrendezvény díjazásáról az idei kiadás főszervezője, Pál Hunor beszélt a Krónikának, valamint a Kolozsvári Magyar Diákszövetség frissen megválasztott elnöke, László Petra is beszámolt céljairól, jövőbeli terveiről.
2023. november 22., 20:212023. november 22., 20:21
2023. november 22., 20:232023. november 22., 20:23
A kolozsvári magyar diákság egyik legnépszerűbb rendezvénye évről-évre több egyetemistát szólít meg, akik néhány napig „belakják” a kincses várost. „A 28. KMDSZ Diáknapok rekord nagyságú rendezvény volt, amire nagyon büszkék vagyunk. Az, hogy tegnap első helyet nyert kultúra kategóriában, felemelő érzés” – mondta a Krónika megkeresésére Pál Hunor. Az idei diáknapok főszervezője szerint ez a rendezvény meghatározó eseménye a kolozsvári diákéletnek – ez minden évben beigazolódik a résztvevők száma és visszajelzéseik által is.
– hangsúlyozta Pál Hunor.
Hozzátette, a Kolozsvári Fiatalok Szövetségének gálájára 127 projektet neveztek be, ebből 27-et kultúra kategóriába, ezeket értékelte ki a zsűri.
Ugyanakkor a Kolozsvári Ifjúsági Gálán szintén résztvevő, múlt héten megválasztott KMDSZ-elnök a szervezethez fűződő korábbi tevékenységeiről, valamint jövőbeli terveiről beszélt lapunknak. László Petra kifejtette, az elmúlt két évben mindennapjai része volt a KMDSZ, ugyanakkor ő is aktívan jelen volt a diákszövetség életében. Az egyetem első évében mentorprogramosként tevékenykedett és vállalt kisebb-nagyobb feladatokat, az érdekképviselet már akkor felkeltette érdeklődését. Így lett a KMDSZ tanügyekért felelős vezetőtanácsának tagja, majd a BBTE diák-alprefektusa, aktívan foglalkozva a kolozsvári magyar diákok érdekképviseleti hálózatával és jólétével.
„Számomra mindig is ez volt az az oldal, amely az első pillanattól kezdve elvarázsolt, ugyanis a középiskolás éveim alatt nem tapasztaltam ehhez hasonlót, valamint olyan közösségi erőt, amelyet a KMDSZ képes előidézni. Célom, hogy az elkövetkezendő éveket is ez a közösség, és a benne dolgozó személyekre való koncentráció határozza meg” – hangsúlyozta László Petra.
László Petra már évek óta aktívan foglalkozik a kolozsvári magyar diákok érdekképviseleti hálózatával és jólétével
Fotó: Facebook/KMDSZ
Rámutatott, az aktualitásokra reagálva nagy szerepet kap a tudományszervezés és a szakmaiság is az eddigi évekhez képest. A KMDSZ Tudományos Mozgalom még több előadással és lehetőséggel várja a diákokat, az újrainduló KMDSZ Karrieriroda pedig szintén a szakmai előrelépést szolgálja majd. „Ezek jelenléte a diákszövetségben azt bizonyítja, amellett, hogy a KMDSZ képes óriási tömegeket megmozgatni rendezvényeivel, képes arra is, hogy ezt a megmozgatott közösséget segítse és szakmailag is formálja, diákközeli, széleskörű és elérhető módon, úgy, ahogy a többi intézmény sosem lenne képes rá” – fogalmazott a kincses városi szervezet új vezetője.
Kifejtette, úgy vélik, az említett két projekt által meg tudják szólítani azokat a diákokat is, akik a szakmaiság és fejlődés iránt érdeklődnek, ugyanis az elmúlt évek visszajelzései alapján szükség van ilyen hiánypótló szolgáltatásokra is. Éppen ezért épülnek be az új vezetőségbe a szolgáltatásokért, illetve tudományszervezésért és tanügyekért felelős feladatkörök, hogy ezáltal hangsúlyosabbá váljanak a jövőben.
Hozzátette, ezáltal találkozni tudnak a szervezetben nap mint nap, vagy akár időszakosan tevékenykedő személyek, akiknek szeretnének lehetőséget adni arra, hogy közösségi élményként éljék meg a sokszor megpróbáltatásokkal teli önkéntes munkát, amely nélkül nem működhet a KMDSZ egyik területe sem.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!