Belecsapnak. A jégúszók hamarosan Nagyváradon küzdenek az Eb-érmekért
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
Huszonhét ország több mint 300 sportolója, összesen ezer képviselője vesz részt február 1–4. között Nagyváradon a jégúszó-Európa-bajnokságon, mely a sporttörténelem első ilyen kontinensviadala lesz. A házigazdákat képviselő, világbajnoki érmeket szerző versenyző többek között azért űzi ezt a sportot, mert szerinte valóban érzékelhetők jótékony hatásai. Ugyanis az extrém sport mögött világszerte hódító mozgalom áll, mely a hidegtűrés egészségmegőrző hatásait hangoztatja. A sportági képviselők „kijuttatnák” a számot a téli olimpiára.
2024. január 22., 14:002024. január 22., 14:00
A különleges megmérettetést a Körös-parti Nymphaea élményfürdő olimpiai méretű szabadtéri medencéjében rendezik, legtöbb öt Celsius-fok hőmérsékletű vízben. A bihari megyeszékhely és környékének turizmusát népszerűsítő szövetség (APTOR) közleménye szerint a 320 versenyző között helyet kapnak majd az extrém sport legendái is.
A tornát a Nemzetközi Jégúszószövetség (IISA), illetve a romániai jégúszókat és nyílt vízi úszókat tömörítő sportegyesület (ISOWR) szervezi, a váradi polgármesteri hivatallal, az említett idegenforgalmi egyesülettel és a VSK helyi sportklubbal partnerségben. A nyitógálát február elsején este tartják a részvevő küldöttségek felvonulásával.
„Azt szeretnénk, hogy ez a rangos sportesemény igazi látványosság legyen, minél több embert várunk a medencéhez, hogy megismerkedjenek ennek a rendkívül igénybe vevő extrém sportnak a szépségeivel. A belépés díjtalan” – nyilatkozta Paul Georgescu, az ISOWR elnöke. Hozzátette, a versenyeket február 2-3-4-én tartják, a hagyományos úszásból ismert számok döntőit naponta 16.30 és 18 óra között, villanyvilágításban rendezik.
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
„Arra számítok, hogy a víz hőmérséklete 2–4 fokos lesz. A sportolók két dézsában és egy szaunában melegedhetnek fel a versenyek után” – ismertette a főszervező.
Paul Georgescu szerint a körülmények tökéletesek, „Románia egyik legszebb városában” két nagy szálloda és egy boutique hotel látja vendégül a mintegy ezer Eb-részvevőt, köztük 320 úszót. Azt is előnyként említette, hogy közel van a szabadtérihez a fedett medence is, ahol berendezték az „Eb-jégfalut” – a versenyzők itt készülnek a megmérettetésekre.
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
Romániát 34 profi versenyző képviseli a kontinensviadalon, három bukaresti egyesület, illetve a Kolozsvári U sportolóiként. Ugyanakkor elhivatott amatőrök is rajthoz állnak. A főszervező szerint erős a házigazdák küldöttsége, amely amúgy a legutóbbi franciaországi világbajnokságon – mert vb-ket már jó ideje rendeznek, csak Eb nem volt eddig – 16 érmet, köztük 3 aranyat gyűjtött be.
A medencében váradi sportoló is megmártózik: Ovidiu Tirla korábbi vízilabdázó, jelenlegi póló-és úszóbíró Paul Georgescunak köszönhetően próbálta ki a jégúszást, és olyannyira beleszeretett, hogy azóta már 7 világbajnoki éremmel is büszkélkedik.
De a hosszútávú jégúszás korábbi rekordtartója is (3,5 km 4,4 fokos vízben), illetve világbajnoki aranyérmes is 500 méteren.
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
Ovidiu Tirla hangsúlyozta, többek között azért űzi ezt a sportot, mert valóban érzékelhetők jótékony hatásai. Ugyanis az extrém sport mögött világszerte hódító mozgalom áll, mely a hidegtűrés egészségmegőrző hatásait hangoztatja. Amint a hidegtűrők magyarországi magazinja, a Reszkess.hu szakportál egyik cikkében olvasható,
Ez egy olyan hasznos, villámgyors reakcióra kényszeríti a szervezetet, melynek során az erek összehúzódnak, ezáltal csökkentve a bőrben lévő vér mennyiségét, így a bőr hővezetését. A vér így történő kiszorítása növeli a vérnyomást, amit a szervezet gyors vízhajtással kompenzál. Az egészségmegőrző hideg lelassítja az idegi úton szállított inger terjedését, ezáltal pedig a fájdalom érzékelését. A test azt hiszi, hogy probléma keletkezett, így igazi bátorító, frissítő hormonkoktélt állít elő. Ezeknek az anyagoknak az a dolguk, hogy segítsenek kijutni az életveszélyes helyzetből.
A testmozgás után gyorsabban regenerálódnak. Vannak extrém esetek, amikor a gyakorlat segíti a depressziós beteget. Általában a reumásoknak vagy az asztmásoknak is segít. Fokozza az anyagcserét.
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
De persze a hidegsokk egyáltalán nem veszélytelen hirtelen változásokat idéz elő, ha pedig edzetlenül, véletlen helyzetben kerülünk így a dermesztő hidegbe, szívroham is lehet a baleset vége. Ha a pánikhelyzetben véletlenül vizet lélegzünk be, „vége mindennek”. Megfelelő rákészüléssel, edzéssel, a vízbemenetel fokozatos gyakorlatával a sokk enyhül. A pár perces mártózás így „teljesen biztonságos”, a lehűlés semmilyen veszélyt nem jelent a belső szervekre.
A fagyos vizekben nagyjából 30 perc elteltével kezd el veszélyesen lehűlni az emberi test magja, így ettől rövidebb idő alatt elvileg nem következhet be maradandó károsodás – olvasható a Reszkess.hu portálon. Amely természetesen a nagyváradi sporttörténelmi eseményről is beszámol. A cikk végén ismertetik,
A világ talán legnehezebb sportjának meglepő szépségei, lehetőségei, és nem utolsó sorban a kedvező egészségügyi hatásai miatt bizonyos, hogy óriási jövő előtt áll. Elsajátítása kockázatokkal járhat, de a biztonságos feltételek együttállása esetén gyakorlatilag bármely korosztály számára bátran végezhető.
Fotó: Facebook/International Ice Swimming Association
A téliúszás fogalmát és módját két egymástól független nemzetközi szövetség határozta meg: a Nemzetközi Jégúszószövetség (International Ice Swimming Association – IISA) és a Nemzetközi Téliúszó-szövetség (International Winter Swimming Association – IWSA) kis eltéréssel, kétfokos különbséggel húzza meg a azt a határvonalat, mely alatt téliúszásról beszélnek.
Az IISA 10 fok alatt értelmezi a téliúszás fogalmát, ezen belül 5 fok alatt említi a jégúszást, melyet csak szilikon sapka, úszószemüveg és normál (nyári) úszóruha használatával érvényesít versenyein. Az IWSA feltételei azonosak, ám ott 8 fok alatt ismerik el téliúszásként a teljesítést és 4 fok alatt minősül jégúszásnak egy táv megtétele.
A váradi eseményt az IISA szervezi, amely külön oldalt szentel honlapján az Eb-nek.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!