Fotó: Pinti Attila
Talán még nem késtünk el! Talán még van rá esély! Miért ne lenne, hiszen tudvalévő, hogy a történelem során a főúri címek, titulusok „halmozása” – kezdvén a császárságtól el egészen vagy le egészen a bárói rangig – bevett és elfogadott úzus volt.
2017. április 23., 15:122017. április 23., 15:12
Tessék csak elolvasni a Habsburg császárok, magyar királyok címlistáját! Semmi akadálya tehát annak, hogy Károly főherceg, a brit trón várományosa, walesi herceg székely ispán is legyen. A lehetőség egyetlen szépséghibája csupáncsak az, hogy megelőztek. Gyulafehérvár polgármesterének, Mircea Havának gyorsabban járt az esze, ő volt ugyanis az, aki felajánlotta őfelségének az Erdély hercege címet. De mint jeleztem, a két dolog nem zárja ki egymást.
A felajánló levélben – amelyet két angol nyelvű magazin, a Daily Star és a Mirror is átvett – hivatkozás történik Károly herceg erdélyi kötődéseire, arra, hogy birtokai is vannak tájainkon, arra, hogy bevallottan szerelmese a régiónak. Sőt mi több, lakásprobléma sem adódna – áll az irományban –, hiszen nemsokára befejeződik a gyulafehérvári fejedelmi palota felújítása, ott őfelségének is kerül majd egy-két szobácska – teszem hozzá én. Erdély hercegeként kitekintvén az ablakon, őfelsége mindennap láthatná fel-alá masírozni a Habsburg-időket idéző osztrák őrjáratot is. Magyart, székelyt nem, azt majd csak akkor, hogyha megtörténik a vonatkozó felajánlás, és el is fogadja az ispáni címet, és csakis a Székelyföldön. A kérdés, hogy melyik városban.
Nos Gyulafehérvár első emberének felajánlása nem váltott ki osztatlan lelkesedést az országban. A Románia Modernizálásáért Nemzeti Koalíció (CNMR) törvénytelenséget, alkotmányellenességet emleget, és természetesen felhívja a figyelmet arra, hogy egy ilyen lépés nem tenne egyebet, mint felerősítené az ország szétdarabolását célul kitűző sötét erők tevékenységét. Én magam most már csak azt várom, hogy Beke István és Szőcs Zoltán ügyén felbuzdulva az illetékes országvédő hatóságok, szervek eljárást indítanak a kezdeményező városatya ellen, sőt amennyiben őfelsége valóban elfogadná és megkapná a titulust, akkor őellene is.
Amúgy ugyebár tudjuk, hogy Romániának van már egy trónus nélküli királya, trónus nélküli trónörököse (sic!), miért ne lehetne egy Erdély hercege is? Csak úgy part time job”-ként. Mert azt ezidáig elfelejtettem jelezni, hogy Gyulafehérvár polgármestere a felajánló levélben hangsúlyozza: tudatában van annak, hogy a walesi hercegi tevékenység „full time job”. Így. Tetszik érteni, ugye: főállásban, nyolcórás munkaidőben Wales, részmunkaidőben, négy órában Erdély. Persze az is tény, hogy az első az valóságos, a második – az országféltők megnyugtatása végett is – tiszteletbeli.
Szóval, tisztelt székelyföldi városatyák: ki lesz az első? Ispáni címet Károly hercegnek! Vivát!
Bardocz Sándor
A szerző kolozsvári televíziós újságíró
Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.
Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.
Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.
A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a
Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.
‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am
Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.
Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.
A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.
Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.