Vb-történelmi fordítással nyert Románia a kanadaiak ellen

Lelkesítő győzelemnek nevezte Lynn Howells szövetségi kapitány azt a Kanada ellen aratott, 17-15 aranyú sikert, amellyel Románia rögbiválogatottja beírta magát a világbajnokságok történetébe.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2015. október 07., 14:352015. október 07., 14:35

A „Tölgyek” ugyanis 15-0-s hátrányról fordítottak kedd este a „Juharlevelesekkel” szemben, márpedig ilyen nagy arányú hátrányt korábban még senki sem tudott ledolgozni a vb-n úgy, hogy nyerni is tudjon.

A D csoportban előzőleg a franciáktól és az írektől vereséget szenvedő román csapat ráadásul a meccs első felében nem igazán mutatott arra utaló jeleket, hogy hasonlóra képes lenne. Dumitraș Haralambie, a sportági szövetség hazai vezetője ugyan az összecsapás előtt nagyon bizakodva nyilatkozott, de a pályán egyértelműen a kanadaiak uralták a játékot.

A védekezésre összpontosító Románia támadásban sokkal lassúbb volt, nem találta a rést ahhoz, hogy átvigye a labdát az alapvonalon – amikor pedig először sikerült, az érvénytelennek bizonyult. A kombinatívan, gyorsan és kreatívan építkező ellenfél a 11. percben büntetőből szerzett vezetést, majd a félidő hajrájában, emberelőnyös helyzetben bevitte az első célt. A bónuszrúgást ugyan kihagyták, de kevéssel a szünet után újabb célt jegyeztek és akkor már a plusz két pontot is hozzáadták az eredményükhöz.

Románia walesi szövetségi kapitánya újabb cseréket hajtott végre, többek között pályára küldte a kolozsvári Gál Csabát is. Az igazi fordulat azonban az 53. percben következett be, amikor is Macovei bevitte csapata első célját, a jutalomrúgást pedig az előzőleg büntetőt hibázó Vlaicu váltotta pontokra. Ugyanez a két játékos volt az, akik a hajrában dupláztak, majd Vlaicu két perccel a játékidő vége előtt egy büntetőből beállította a végeredményt.

„Játékosaim odaadása és elszántsága révén sikerült. Mindig mondtam, hogy számunkra ez az elődöntő. Most következik az Olaszország elleni finálé” – fogalmazott Howells, emlékeztetve arra, hogy elutazásuk előtt két győzelmet céloztak meg, Kanada és Olaszország ellen. Az olaszok korábban 23-18-ra legyőzték Kanadát, és a már biztos továbbjutónak számító Írország (14 pont) és Franciaország (14 pont) mögött 5 ponttal a harmadik helyen állnak a kvintettben. Románia 4 ponttal a negyedik, Kanada – amelyik számára már befejeződött a seregszemle – pedig nyeretlenül, de két alkalommal is begyűjtve a vesztesbónuszt, 2 ponttal sereghajtó.

„Az olaszok elleni meccs nagyon nehéz lesz nekünk, de egyszerűbb helyzetben vagyunk a kanadaiak elleni siker miatt” – tette hozzá a szövetségi kapitány. Románia a D csoport utolsó fordulójában, vasárnap mérkőzik meg az olaszokkal (DigiSport, 16.30), és ha sikerül nyernie, akkor egyenes ágon kijut a soron következő világbajnokságra. Ugyanaznap rendezik majd a kvintett rangadóját, amelyen a már biztos negyeddöntős franciák harcolnak az írekkel az elsőségért.

A keddi játéknap másik mérkőzésén a Fidzsi szigetek 47-15-re legyőzte Uruguayt, de az A csoportban már korábban eldőlt, hogy Ausztrália (13 pont) és Wales (13) folytatja az egyenes kiesés szakaszban, Fidzsihez hasonlóan a házigazda Anglia (6) és a sereghajtó Uruguay is búcsúzik.

2024. április 05., péntek

Magyar tornászfiút bántalmaztak társai a román ifjúsági válogatott edzőtárborában – Vizsgálatot követel az RMDSZ

Jókora botrány rázta meg a romániai sportéletet: mint kiderült, román társai bántalmazták és – nemzetisége miatt – megalázták az ifjúsági férfi tornászválogatott egyik magyar tagját.

2024. április 04., csütörtök

Van rá esély, hogy Budapest adjon otthont a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének, a kormány nyitott rá

A magyar kormány támogatja a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének budapesti megrendezését.

Halottnak „nyilvánította” Jenei Imrét a román sajtó

Jenei Imre neves labdarúgóedző állítólagos halálhíréről számolt be csütörtökön számos román hírtelevízió és portál, mint utólag kiderült, teljesen tévesen.

FIFA-világranglista: Magyarország javított, Románia rontott

A magyar válogatott egy pozíciót javított, így a 26. helyen áll a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, melyet továbbra is a világbajnok Argentína vezet.

2024. április 03., szerda

Kiengedték a börtönből Dănuţ Lupu egykori válogatott labdarúgót

Elrendelte szerdán a bukaresti törvényszék Dănuţ Lupu feltételes szabadlábra helyezését. Az egykori válogatott labdarúgót két alkalommal is jogosítvány nélküli vezetésen érték, amiért hét hónap és tíz nap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

2024. március 28., csütörtök

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség

Akárcsak a világszövetségnél (World Aquatics), a vizes sportokat tömörítő európai szervezetnél (LEN) is Zalánki Gergőt választották a 2023-as esztendő legjobb férfi vízilabdázójának.

2024. március 26., kedd

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.

2024. március 24., vasárnap

Műtétből felépülve törte meg ismét Verstappen győzelmi sorozatát a Ferrari spanyol pilótája

A vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat, melyet a címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája műszaki hiba miatt feladott.

2024. március 23., szombat

A stabil védekezésben látja a siker kulcsát a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya

Jansik Szilárd, a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya klubjával, a Ferencvárossal a bajnoki cím elhódításán kívül négyes döntőbe szeretne jutni a BL-ben, míg a nemzeti együttessel az olimpián szeretné kijavítani a dohai világbajnoki fiaskót.

2024. március 21., csütörtök

Szoboszlai csapata dobogós a romániai focikedvelők körében, de a favoritok az ibériai gárdák

Ibériai gárdák uralják a legjobb labdarúgó-csapatok népszerűségi listáját a romániai focikedvelők körében, de a harmadik helyre azért a Szoboszlai Dominiket is foglalkoztató Liverpool is odafér – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.