A Liga 1-ben szereplő Sepsi OSK nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás-nevelésre is
Fotó: Facebook/Sepsi OSK Utánpótlás
Gyermekek ezrei érezhetik úgy magukat, mintha valaki elvette volna a labdájukat: a koronavírus-járvány tavaly hónapokra lakásba zárta őket. Bár idővel újraindulhattak az edzések az intézményes keretek között focizók számára, a versenysportban érdekeltek alaposan megszenvedik a leállást, a bajnokságok hiányát, de a tömegsport területén is érezhető a kiesés. A Krónika által megszólaltatott sepsiszentgyörgyi, kolozsvári és nagyváradi utánpótlás-nevelő szakember egyetért abban: nagyon nehéz így focistákat nevelni, de van esély a hátrány behozatalára.
2021. január 11., 15:052021. január 11., 15:05
2021. január 18., 18:062021. január 18., 18:06
Közel tíz hónapja küzdünk a világjárvánnyal, tíz hónapja éljük az életünk nagy részét online – nem csak a felnőttek, hanem a gyerekek is, akiknek ebben a korban az lenne a normális, hogy barátkozzanak, játsszanak, sportoljanak. Nemcsak az udvari cicázásról kellett lemondaniuk: edzések, mérkőzések tucatjai maradtak el azok számára, akik komolyabban űzik a sportot.
A román labdarúgó-bajnokság élvonalában szereplő Sepsi OSK mögött komoly utánpótlás áll: a sepsiszentgyörgyi klubnál 5 és 19 év közötti gyerekeket, fiatalokat edzenek 12 korcsoportban. Veress Lóránt, a sportegyesület utánpótlás szakágának vezetője a 2020-as tapasztalatokról beszámolva a Krónikának elmondta, a klub nagyon gyorsan reagált a világ változásaira: már a márciusi lezárásokat követően bevezették az online edzéseket, amelyeket három hónapig tartottak. Elmondása szerint
Mint sok más területen, a labdarúgásban is fokozatosak voltak a lazítások: az utánpótlás-nevelésben nyár elejétől 5, majd 8, később 10 személy jelenlétével lehetett – és lehet jelenleg is – edzéseket tartani. Természetesen ezek az edzések nem olyanok, mint a járvány előtt, hiszen sok szabályt kell betartani: nem lehet az öltözőket használni, be kell tartani a távolságot a pályán, az edzés bizonyos részei egyénileg zajlanak.
Fotó: Facebook/Sepsi OSK Utánpótlás
Bár edzéseket nyár óta tarthatnak, az U7-től egészen az U16-os kategóriáig mindenféle bajnokság, barátságos meccs elmaradt az idén. A Sepsi OSK U17 és U19 csapatai szerencsére versenyben maradtak, de annak a 40–50 fiatalnak, akik a két korcsoportot alkotják, kéthetente tesztelésen kell részt venniük, ami nem a legkellemesebb. A klub szempontjából pedig magas költségekkel jár, erre már összesen több ezer euró ment el.
Arra a kérdésre, hogy maradtak-e ki gyerekek a járvány miatt, Veress Lóránt elmondta, hogy
Veress Lóránt szerint nagyon nehéz, főleg a kisebb gyerek esetében, hogy folyton csak a tanulásra (mármint a focitanulásra) koncentráljanak úgy, hogy nincsenek mérkőzések, amelyek a legnagyobb motivációt, a játék igazi élvezetét jelentik. A klub motiváció terén igyekszik mindent megtenni, hiszen bár a szokásos év végi gála, a legjobbak ünnepélyes dicsérete elmaradt, de a Mikulás-csomagokról nem mondtak le, azt idén is kaptak a gyerekek.
A Dribli Erdélyi Gyerekfoci Klub vezetője, Könczei Soma lapunknak úgy fogalmazott, hogy
„A sport esély arra, hogy megússzuk ezt a betegséget” – jelentette ki Könczei Soma.
A kolozsvári központú Driblinél is hisznek abban, hogy be lehet hozni a lemaradást
Fotó: Facebook/DRIBLI Erdélyi Gyerekfoci Klub
A Dribli edzője kifejtette, hogy klubjuk két területre is összpontosít: vannak úgynevezett kiemelt csoportjaik, amelyet tagjait focistának képeznek, és foglalkoznak tömegsporttal is, amit egyfajta hobbisportként művelnek a gyerekek. A kolozsvári és kalotaszegi érdekeltségű klub a márciusi lezáráskor leállította fizikai jelenlétet követelő edzéseit, de online videókkal igyekeztek valamelyest pótolni a hiányt. Élő videós edzésekre nem volt lehetőség, de a gyerekek, fiatalok elküldött videók alapján végezhették a gyakorlatokat.
Az online edzések a kiemelt csoportokat célozták meg; itt a edzések amint lehetett, újraindultak, de a tömegsport esetében nehezebb volt a helyzet, azt csak ősszel lehetett újraindítani.
Ez egyhónapos visszatérést jelentett csupán, mivel csak kinti helyszíneken volt lehetséges az edzés. A kiemelt csoportokból 5-6 gyerek maradt ki az enyhítések után is, mivel a szülők féltették őket, de többségük később visszatért. Az edző szerint valószínűleg a mozgáshiány, és vélhetően a feszültség, izgalom nagyobb volt a gyerekekben, mint a félelem a szülőkben.
Fotó: Facebook/DRIBLI Erdélyi Gyerekfoci Klub
Az anyagi nehézségek kapcsán Könczei Soma megemlítette, hogy bár nem volt könnyű ez az időszak, szerencsére nagyon erős szülői közösség áll mögöttük, mellettük, akiknek fontos a klub. A szülői közösség nemcsak anyagi segítséget jelent, hanem minden szempontból komoly támogatói háttér. Bár a „békeidők” 150 gyereke, fiatalja helyett most csak közel 50 gyerekkel foglalkozik a klub, mégis optimisták. Egyrészt bíznak benne, hogy a 2021-es évben a tömegsportot is vissza tudják építeni, másfelől a kiemelt csoportok kapcsán remélik, hogy ha nem is most tavasszal, de ősszel a bajnokságok is újraindulnak, hiszen
Az edző azt is hozzátette, hogy főleg a legkisebbek számára (náluk a legkisebbek csupán négyévesek) nagyon fontos motivációt jelentenek a mérkőzések. „Bízom benne, hogy az élet újra indul minden szempontból. Most egy szezon kimaradt, és ha még egy szezon kimaradna, az szerintem végzetes lenne a futball számára” – fogalmazott Könczei Soma. Arra a kérdésre, hogy ez a kimaradás még behozható-e, azt válaszolta az edző, hogy nyilvánvalóan nehéz, de ha nem hinne benne, hogy lehet, akkor valószínűleg nem csinálná ezt.
– összegzett Könczei Soma.
A NAC-nál is azt vallják, hogy a legjobb edzés a mérkőzés
Fotó: Faxebook/NAC Labdarúgó Egyesület - Nagyváradi AC
Opre Csaba, a nagyváradi NAC Labdarúgó Egyesület fiataljainak edzője elmondta, hogy náluk három hónapig teljesen kimaradtak az edzések, ők online gyakorlatokat sem tartottak. Egyesületükhöz hozzávetőleg 80 játékos tartozik, 5 korosztályra lebontva: 6, 8, 10, 12 és 14 évesek csoportja. Örülnek annak, hogy a létszám nem csökkent a járvány miatt. Opre Csaba szerint
Arra a kérdésre, hogyan befolyásolja a fociutánpótlást a több hónapos kihagyás, Opre Csaba viszonylag optimistán válaszolt: szerinte a legtöbb korcsoportnál behozható a lemaradás. „Meglátásom szerint leginkább a 14 éves korosztályt, illetve az annál idősebb focistákat érinti súlyosabban. Ezekben a korosztályokban már pár hét kihagyást is nehéz pótolni. Természetesen a kisebbeknél is érezhető a hatás, de talán az ő esetükben lesz lehetőség a felzárkóztatásra a képzésben” – vélekedett Opre Csaba.
Fotó: Faxebook/NAC Labdarúgó Egyesület - Nagyváradi AC
A váradi szakember szintén hangsúlyozta, hogy bár az edzések alapvetőek, nagyon fontos lenne, hogy a gyerekek ne csak „felkészülni” tudjanak, hanem meg is mérkőzhessenek. Ezért
Kiemelte, hogy ezek a meccsek azért is fontosak, mert ezeken tudják felmérni, hol is tart egy adott csoport a korosztályához képest. „A legjobb edzés a mérkőzés” – szögezte az edző. Hozzátette, bár a nagyváradi klub léte nem került veszélybe, a közeljövőben nem lesz lehetőségük új felszerelések, eszközök, kellékek beszerzésére.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
szóljon hozzá!