Otthonos fogadtatás. A magyar válogatott hétfőn érkezett meg dél-bajorországi bázisára, Weiler-Simmerbergbe
Fotó: MLSZ
Igazán elkényeztetve érezhetik magukat az ezredforduló után született fiatal magyar futballszurkolók, hiszen számukra már természetes, hogy – sorozatban a harmadik – Európa-bajnokságon szoríthatnak kedvenc válogatottjuknak, és fogalmuk sincs, milyen végigszenvedni egy beláthatatlanul hosszú „fociböjtöt”. Ugyanakkor a sok csalódást megélt idősebb drukkerek is immár nyugodt szívvel hihetnek-reménykedhetnek abban, hogy Marco Rossi együttese nagyot alkot a pénteken kezdődő németországi kontinensviadalon. Eb-beharangozó összeállításunk második részében Magyarország és a szintén részvevő Románia válogatottját, csoportját, esélyeit vesszük számba.
2024. június 14., 10:032024. június 14., 10:03
2024. június 14., 14:292024. június 14., 14:29
Amit már tudunk:
Június 14-én elsőként a házigazda Németország vagy Skócia focistái rúgnak bele Fussballliebébe, azaz a Futballszerelem névre hallgató hivatalos labdába a 17. Európa-bajnokságon.
A decemberi Eb-csoportsorsolás óta nehezen telt az idő az év legfontosabb futballeseményét váró szurkolók számára. Márciusban a szintén csoportgyőztesként Eb-részvevő Törökország elleni 1-0-ás, illetve a Koszovó elleni 2-0-ás győzelem valamelyest „jóllakatta” a fociélményre éhezőket, de június még akkor is messze volt. Aztán csak-csak beköszöntött a nyár, hidegzuhannyal: bár a június eleji írországi felkészülési találkozón egyértelműen a magyar csapat volt a jobb, a házigazdák mégis megszakították vendégeik 14 meccse tartó veretlenségi sorozatát (2-1). Hogy aztán az Izrael elleni debreceni főpróba első félidejében bő tíz perc alatt hármat vágjon Marco Rossi együttese, elhessegetve a felesleges aggodalmakat.
Készülődés. Nagy érdeklődés övezi a magyar válogatott edzéseit
Fotó: MLSZ
Miközben 2016-ban mindössze három, 2021-ben pedig négy topligás játékosa volt, ma kilenccel büszkélkedhet. Nem véletlen, hogy a háromból messze ez a legértékesebb keret: a magyar válogatott most 164,65 millió eurór „ér” (csaknem felét a 75 milliós Szoboszlai „hozza”), szemben a 2021-es 40 millióval és a 2016-os 17 millióval.
Egyébként Szoboszlai Dominik lesz a 20. legértékesebb labdarúgó a pénteken rajtoló Európa-bajnokságon. A Transfermarkt átigazolási oldal rangsorában a magyarok csapatkapitánya, vezéregyénisége, húzóembere, „zsenije” a 24 részvevő ország teljes keretét tekintve a 20. helyen áll. Nem volt még olyan kontinenstorna, amelyen magyar labdarúgó ilyen előkelő helyen szerepelt volna.
A magyarok nagy reménysége-bizodalma először szerepel Eb-n: bár három éve is ott lehetett volna a portugál–francia–német „haláltrió” elleni küzdelemben, sérülés miatt nem tudott társai segítségére lenni. Eközben a csapatban hat olyan futballista található – Gulácsi, Dibusz, Fiola, Lang, Nagy Ádám és Kleinheisler –, aki a 2016-os és a 2021-es Eb-n is szerepelt.
Először Bernd Storck vezérletével futott ki a franciaországi gyepre a nemzeti tizenegy, most pedig már másodszor az olasz Marco Rossi irányítása alatt, aki évek óta ügyesen csiszolgatja-alakítgatja a három belső védős rendszerre épülő játékstílust. Az immár magyar állampolgársággal is rendelkező mester köztudottan a válogatott sikerkovácsa, a szurkolók kedvence, aki nélkül nehezen elképzelhető, hogy idáig jutott volna a kiválóan összerakott csapat.
A nyolcaddöntőbe jutás már eleve felülmúlná a szuperszámítógép jóslatát, és nem titok, hogy így vagy úgy, kimondva-kimondatlanul, de magyar közegben szinte mindenki ezt várja a Rossi-csapattól. Amelynek tagjai és maga a kapitány is azért igyekszik visszafogottan beszélni erről.
– összegezte röviden a magyar válogatott esélyeit Szoboszlai Dominik. Az M4 Sportnak adott interjújában ugyanakkor felhozta a görögök példáját, akik 2004-ben mindenkit meglepve Eb-t nyertek: „senki sem gondolta, hogy megnyerhetik, mert reálisan nézték az esélyeket.” „Nem azt mondom, hogy most meg fogjuk nyerni, de úgy vagyok vele, hogy addig meneteljünk, ameddig csak lehet” – összegzett a magyarok sztárrá érett játékosa. Kicsit vitatkozott Nagy Ádám korábbi kijelentésével, miszerint jogos elvárás a csoportból való továbbjutás.
Jól viseli a terhet. Szoboszlai Dominik 23 évesen a nemzeti csapat vezéregyénisége
Fotó: MTI/Illyés Tibor
„Valamilyen szinten igaz, mert nagyon magasra tettük a lécet magunknak. De inkább fogjuk fel úgy, hogy háromból háromszor jutottunk ki az Eb-re, egy nagyon nehéz csoportban vagyunk és próbáljunk meg mindent beleadni. Ha a végén mindenki látja, hogy beleadtunk mindent és még így sem sikerült, nem lehetünk szomorúak, mert van, hogy nem sikerül, amit szeretnénk” – vélekedett a Liverpool 23 éves erőssége, akivel csapatkapitányként veretlen volt a nemzeti csapat egészen az írek elleni buktáig.
„Viszont, a legfontosabb az, hogy mindenki úgy tegye bele magát, hogy ez egy emlékezetes torna legyen, és ne arra emlékezzenek, hogy kijutottunk. Mi úgy gondolkozunk, hogy továbbjutunk, onnantól pedig minden mérkőzés ötven-ötven, vagy nyerünk vagy nem – emelte ki Szoboszlai. – Előbb persze jussunk tovább, mert nem szeretek előre beszélgetni, de utána elég nagy meglepetéseket fogunk tudni okozni, mert olyan önbizalom és felszabadultság lesz bennünk, ha gólt szerzünk, a Jóisten sem rúg nekünk gólt.”
Sikerkovács. Marco Rossi egyik vidám pillanatában a bajorországi edzőtáborban
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Marco Rossi igyekezett finoman egyensúlyozni az elvárások tekintetében.
– nyilatkozta az Izrael elleni felkészülési meccs után.
Mint ismeretes, Magyarország szombaton 16 órától Svájc ellen kezdi meg szereplését az Európa-bajnokságon, melyet pénteken 22 órától az A csoport másik meccse, a német–skót összecsapás nyit meg. A házigazdák tavaly ősz óta Julian Nagelsmann irányításával próbálnak megfelelni a rendkívül magas elvárásoknak. Márciusban a franciák és a hollandok legyőzésével sokakat meggyőztek, viszont a júniusi felkészülés már nyögvenyelősebbre sikeredett az Ukrajna elleni 0-0 és a görögök elleni 2-1 során.
Az új szakvezető számos nagy nevet kihagyott az Eb-keretből, viszont így is bőven jut nagy öregekből és sziporkázó tehetségekből. Ugyanakkor a Real Madridtól Bajnokok Ligája-győzelemmel búcsúzó, a mostani hazai torna után visszavonuló Toni Kroos által „összefogott” Nationalelfnek van oka tartani a magyaroktól, hiszen legutóbbi három egymás elleni meccsükön nem tudták legyőzni a piros-fehér-zöldeket.
A Rossi-csapat első ellenfele, Svájc két évtizede rendre jelen van a nagy tornákon, és sűrűn okozott nagyobb nevű ellenfelek számára kellemetlen meglepetéseket, viszont a továbbra is neves játékosokkal teletűzdelt válogatottjuk mintha nem lenne olyan acélos, mint korábban. Bizonyíték erre selejtezős szereplésük, ahol – szokásukkal ellentétben – többször is botlottak, és csak a csoportgyőztes románok mögött zártak. A júniusi felkészülési meccseken 4-0-ra verték Észtországot, Ausztria ellen viszont már csak 1-1-es döntetlenre futotta.
Skócia brit csapathoz méltó kemény játékot produkál, és – tétmeccsen – jó eredményeket is: a selejtezőkben többek között az előttük záró Spanyolországot is legyőzte a sok Premier League- és Championship-játékost felvonultató válogatott. Ugyanakkor az idei felkészülési meccsek során márciusban kikaptak a hollandoktól (0-4) és az északírektől is (0-1), majd júniusban csupán 2-0-ra verték Gibraltárt, és 2-2-t játszottak a finnekkel. A magyarok a szombati kölni Svájc elleni meccs után szerdán 19 órától játszanak a németekkel és vasárnap 22 órától a skótokkal, egyaránt Stuttgartban. A hat kvartettből az első két helyezett mellett a négy legjobb harmadik jut a legjobb 16 közé, onnantól pedig egyenes kieséses rendszerben zajlik a torna.
Egészen a július 14-ei berlini döntőig, amelynek magyar megnyeréséért jelenleg 100-szoros pénzt fizetne az egyik legnépszerűbb romániai sportfogadó-iroda, ezzel pedig a 16. legesélyesebb csapatnak számít a Rossi-csapat.
Csak a részvétel a fontos? Kérdés, mire megy Németországban a selejtezőkben és a felkészülés során sem brillírozó román válogatott
Fotó: Facebook/Echipa națională de fotbal a României
Ugyanitt 300-as szorzót kapott Románia végső győzelme, ami a 20. helyet jelenti (az Opta szuperszámítógépe is így „véli”, 0,5 százalékos esélyt adva az Eb-aranyra). A hatodik Európa-bajnoki szereplésére készülő, legjobb eredményként 2000-ben negyeddöntős kék-sárga-piros együttes úgy jutott ki – nyolc év szünet után – a kontinensviadalra, hogy sokáig a román szakírók és szurkolók jelentős része sem bízott bennük, látván a mutatott játék minőségét.
Edward Iordănescu sokat kritizált, sztárok nélküli, kevés topligás játékost felmutató együttese ennek ellenére végül veretlenül megnyerte selejtezőcsoportját Svájc, Izrael, Fehéroroszország, Koszovó és Andorra legjobbjait megelőzve. Míg a kijutás okozott némi eufóriát, az idei felkészülési meccsek ismét két lábbal a földre helyezték a drukkereket, hiszen az északírek elleni 1-1, a Kolumbiától elszenvedett 3-2-es vereség, majd főleg a bolgárok és a liechtensteiniek elleni júniusi 0-0 nem adott sok okot az örömünnepre.
Ezzel együtt az Eb-hangulat előbb-utóbb mindenkit magával ragad, és Romániában sokan úgy várják a németországi tornát, hogy bármi is történik a román csapattal, már az is szép, hogy ott lehet a legjobbak között. A Tottemhamben játszó Radu Drăgușin válogatottja az E csoportban hétfőn 16 órakor kezd Ukrajna ellen, majd 22-én 22 órától Kölnben Belgium, 26-án 19 órától Frankfurtban pedig Szlovákia ellen lép pályára.
Minden segítség jól jön. Edward Iordănescu román szövetségi kapitány a szurkolók támogatását kéri, főleg a nehéz pillanatokban
Fotó: Facebook/Echipa națională de fotbal a României
Edward Iordănescu csütörtöki üzenetében legfőképp a szurkolók bizalmát kérte, akikre „soha nem volt még ekkora szükség”, főleg akkor, amikor a legnehezebb. „Ezek a fiúk igazán megérdemlik a támogatást és a bizalmat. A futball ünnepe előtt állunk, fel vagyunk készülve, hogy a legtöbbet adjuk bele és a lehető legtöbbet hozzuk ki belőle” – hangzott a csata előtti „hadba hívás”, anékül, hogy a szövetségi kapitány konkrét célt fogalmazott volna meg.
Belgium a sok visszavonult vagy otthon hagyott sztár ellenére természetesen bőven rendelkezik olyan minőségű kerettel, hogy simán nyerje a kvartettet, és akár a kiesési szakaszban is túléljen legalább egy-két kört, viszont bármikor képesek kellemetlen meglepetéseket is okozni maguknak.
Ukrajnát a legtöbb szakportál a második helyre sorolja, annak ellenére, hogy pótselejtezős ágon jutottak ki – nem véletlen, hiszen selejtezőcsoportjukban majdnem pótvizsgára kényszerítették az olaszokat, keretükben több európai topcsapatos játékos kap helyet, és júniusban a németek sem tudták legyőzni a Szerhij Rebrov szövetségi kapitány kezei alatt egyre jobb játékot mutató ukránokat (akik azért a lengyelektől már 3-1-re kikaptak).
Szlovákiát a legtöbb helyen csoportutolsónak jósolják, annak ellenére, hogy sorozatban harmadszor Eb-részvevők, a selejtezőkben pedig a portugálok csak két szoros meccsen verték a mögöttük második helyen végző ellenfelüket. Akik azért hoznak néhány topligás játékost, illetve magyar vagy magyar származású futballistát Bénes László (Hamburg), Gyömbér Norbert (Salernitana) és Kósa Sebastián (Nagyszombati Spartak) személyében.
Magyarországon a közmédia (élen az M4 Sporttal), Romániában a Pro csoport (Pro tv, Pro Arena) közvetíti a 2024-es németországi labdarúgó-Európa-bajnokság mérkőzéseit.
A magyar labdarúgó-válogatott kerete
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencvárosi TC), Gulácsi Péter (RB Leipzig), Szappanos Péter (Paksi FC)
Védők: Balogh Botond (Parma), Botka Endre (Ferencvárosi TC), Dárdai Márton (Hertha BSC), Fiola Attila (Fehérvár FC), Lang Ádám (Omonia Nicosia), Willi Orbán (RB Leipzig), Szalai Attila (Freiburg)
Középpályások: Bolla Bendegúz (Servette), Kata Mihály (MTK Budapest), Kerkez Milos (Bournemouth), Kleinheisler László (Hajduk Split), Nagy Ádám (Spezia), Nagy Zsolt (Puskás Akadémia FC), Loic Nego (Le Havre), Schäfer András (Union Berlin), Callum Styles (Sunderland)
Támadók: Ádám Martin (Ulszan Hyundai), Csoboth Kevin (Újpest FC), Gazdag Dániel (Philadelphia Union), Horváth Krisztofer (Kecskeméti TE), Sallai Roland (Freiburg), Szoboszlai Dominik (Liverpool), Varga Barnabás (Ferencvárosi TC)
A román labdarúgó-válogatott kerete
Kapusok: Florin Niță (Gaziantep), Horațiu Moldovan (Atletico Madrid), Ștefan Târnovanu (FCSB).
Védők: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Vasile Mogoș (Kolozsvári CFR), Radu Drăgușin (Tottenham), Bogdan Racovițan (Rakow), Adrian Rus (Pafos), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova).
Középpályások: Deian Sorescu (Gaziantep), Marius Marin (Pisa), Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Răzvan Marin (Empoli), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Șut (FCSB), Darius Olaru (FCSB), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), Ianis Hagi (Deportivo Alavés) Florinel Coman (FCSB).
Támadók: Denis Drăguș (Gaziantep), George Pușcaș (Bari), Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (Kolozsvári CFR)
Koszovó megóvja az UEFA döntését, amellyel Románia javára írta jóvá a balkáni ország elleni, botrányba fulladt pénteki mérkőzést.
„Teljesült” Vancsik Levente Krónikának adott nyilatkozatában megfogalmazott „kívánsága”: hazai medencében harcolhatja ki a Nagyváradi VSK a férfi vízilabda Bajnokok Ligája következő csoportkörébe jutást.
A szerdai döntés értelmében a román labdarúgó-válogatott kapja a Koszovó elleni Nemzetek Ligája-meccs három pontját 3–0-s gólkülönbséggel, de egy zártkapus meccsre és közel 128 ezer euró megfizetésére kötelezték a bukaresti sportági szövetséget.
Marco Rossi szövetségi kapitány megérdemeltnek nevezte a magyar labdarúgó-válogatott által elért 1-1-es döntetlent a csoportelső németek ellen a Nemzetek Ligája utolsó fordulójában.
Szoboszlai Dominik 99. percben lőtt tizenegyesével egyenlített 1-1-re a magyar válogatott Németország ellen a Nemzetek Ligája 6. fordulójában.
Szilas Ádám csapatorvos javaslatára Szalai Ádám pályaedző nem lesz ott a Puskás Arénában a kedd esti Magyarország-Németország labdarúgó Nemzetek Ligája-mérkőzésen – közölte közösségi oldalán a magyar szövetség.
Marco Rossi szövetségi kapitány szerint a magyar labdarúgó-válogatott keddi ellenfele, a német csapat Európa második legjobbja, ezért nem fog kísérletezni a Nemzetek Ligája utolsó fordulójában.
A koszovói válogatott szövetségi kapitánya, Franco Foda a csapata elleni esetleges UEFA-döntésnél fontosabbnak tartja a játékosai támogatását – írja a DPA.
Miniszterelnöki szintre jutott a román szurkolók botrányos viselkedése miatt pénteken este félbe szakadt Románia–Koszovó Nemzetek Ligája-mérkőzés miatti vita.
A címvédő Győr 28-25-re nyert Korsós Dorina román csapata, a Bukaresti Rapid otthonában a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének nyolcadik fordulójában, vasárnap, ezzel őrzi első helyét csoportjában.
szóljon hozzá!