Addig rúgják, amíg meg nem nyerik. A győztes az Henri Delaunay Kupát emelheti magasba
Fotó: Adidas.com
Június 14-én elsőként a házigazda Németország vagy Skócia focistái rúgnak bele Fussballliebébe, azaz a Futballszerelem névre hallgató hivatalos labdába a 17. Európa-bajnokságon. Melyet a torna kabalafigurája, Albärt, a medve mellett több millió drukker szurkol végig az Eb-helyszíneken, illetve világszerte sok száz millió tévénéző, akik otthonról szorítanak majd kedvenceiknek. Beharangozónk első részében általános tudnivalókat, esélylatolgatásokat közlünk az év egyik legvártabb eseményéről.
2024. június 13., 09:562024. június 13., 09:56
Albärt, a medve tavaly június óta tudja, hogy ő lesz az idén június 14. és július 14. között rendezendő németországi labdarúgó-Európa-bajnokság kabalafigurája, ám a keresztelőt később tartották meg, hiszen nevéről a közönség döntött nyilvános szavazáson. Az év egyik legvártabb sporteseményén részt vevő 24 fociválogatott teljes névsora viszont csak idén tavasszal, a pótselejtezők lezárultával állt össze, bár a csoportok sorsolását már tavaly decemberben megtartották, így a legtöbb együttes jó ideje tudja, kik ellen és hol rúgja a bőrt.
Németország – amely 2018-ban kapta meg a rendezési jogot egyetlen riválisával, Törökországgal szemben – tíz városában rendeznek Eb-meccseket: a házigazdák Skócia elleni nyitótalálkozójának a müncheni Allianz Arena, a július 14-ei döntőnek pedig a berlini Olimpiai Stadion ad otthont, közben Dortmund, Stuttgart, Gelsenkirchen, Frankfurt, Hamburg, Düsseldorf, Köln és Lipcse is vendégül látja a futballünnepet.
Fotó: MTI
Amelyből a selejtezőkben rajthoz állt 53 nemzeti válogatott vette volna ki részét, de csak a 10 csoport győztesei és második helyezettjei csatlakozhattak a rendező országhoz. A fennmaradó három hely pótselejtezőn talált gazdára azon 12 csapat közül, melyek Nemzetek Ligája-szereplésük révén kaptak még egy esélyt az Eb-szereplésre. Mely 331 millió eurós összdíjazással kecsegtet, az aranyérmes markát akár 28 millió euró is ütheti.
Németországnak nem kellett megmérkőznie a szereplésért, amely amúgy is megszokott számára: sorozatban tizennegyedszer Eb-részvevő, ami rekordnak számít. De újoncot is avatunk Georgia bemutatkozása révén. A mostani házigazdák a végső győzelmek örökranglistáján is élen állnak, holtversenyben a szintén három diadalt arató Spanyolországgal.
Albärt, a medve mindenkit szeretettel vár Németországba
Fotó: Facebook/UEFA EURO 2024
A két csapat természetesen mindig, így most is az esélyesek között szerepel, viszont egyik sem a legnagyobb favorit. Az egyik legfelkapottabb esélylatolgatást az Opta nevű statisztikai szaklap szuperszámítógépe végezte el, tízezerszer leszimulálva a teljes tornát.
Harmadiknak a németeket „dobta a gép” (12,4), akiket Spanyolország (9,6) és Portugália követ (9,2), majd jócskán leszakadva Hollandia (5,1) és a címvédő Olaszország (5).
Ugyanakkor például az egyik legnépszerűbb romániai sportfogadó-irodánál Anglia és Franciaország végső győzelme egyaránt 4,5-szörös pénzt fizet, Németország 6,5-ös, Spanyolország 9-es, Portugália 10-es, Belgium 15-ös, Olaszország pedig 17-es szorzót kapott.
Ezek az adatok is arról árulkodnak, hogy a házigazda Nationalelf ha nem is a legnagyobb, de az egyik legnagyobb favorit – mivel a csoportkörben többek között Magyarországgal is megmérkőznek, az A jelű kvartettről bővebben Eb-beharangozónk következő, a magyar és a román nemzeti tizenegynek külön szentelt cikkünkben olvashatnak.
Gianluigi Donnarumma és az olasz válogatott nagy meglepetést okozna egy címvédéssel
Fotó: Facebook/UEFA EURO 2024
A címvédő Olaszország jóval lejjebb szerepel az esélyesek rangsorában, ráadásul a torna egyik legnehezebb csoportjában kell teljesítenie, hiszen a B jelű, „mediterrán” négyesben még Spanyolország és a világbajnoki bronzérmes Horvátország szerepel, a nagy nevek mellett ott „törpül” Albánia is.
A taljánok – akárcsak legutóbb 2021-ben – ismét úgy vágnak neki az Eb-nek, hogy azt megelőzően nem jutottak ki a vébére, azonban most még nagyobb meglepetés lenne fináléba jutásuk, hiszen az immár Luciano Spalletti által felkészített keretükből számos „nagy öreg” hiányzik.
A selejtezőkben sem brillíroztak: oda-vissza kikaptak az angoloktól, és csak az utolsó körben kerülték el a pótselejtezős helyet egy ukránok elleni döntetlennel. Eközben a spanyolok tavaly a Nemzetek Ligája megnyerésével jelezték, felfelé ívelő pályán vannak. Keretük – mint mindig – tele van klubszinten brillírozó játékosokkal, fiatal tehetségekkel, de – mint mindig – kérdés, mennyire tudnak összeforrni egy ilyen jelentős tornára. A horvátok ezúttal is a nagy tapasztalattal bíró, európai topligákban játszó futballistáikra építenek, míg Albánia – annak ellenére, hogy megnyerte selejtezőcsoportját – nem dédelgethet valós továbbjutási reményeket, főleg „vékony” keretüknek, rövid kispadjuknak köszönhetően.
Harry Kane és az angol válogatott aranyra cserélné a múltkori Eb-ezüstöt
Fotó: Facebook/UEFA EURO 2024
Nemcsak kezdő tizenegyük, Eb-keretük, hanem az otthon hagyottak tábora is – kis túlzással – hemzseg a nagynevű játékosoktól, és ha a gördülékeny csapatjáték mellett kapusposzton és a védelemben is felnőnek a támadó szellemű sztárok képességeihez-megvalósításaihoz, nehezen lehet megállítani őket. Gareth Southgate szövetségi kapitány olyannyira bízik csapatában, hogy kijelentette: ha nem nyerik meg a tornát, lemond. De persze lesznek ellenfelek is, például mindjárt a csoportban Dánia, amely topligás játékosokkal teletűzdelve – a legutóbbi Eb-bronz után – ezúttal is messzire juthat: még akkor is, ha esetleg csak a csoportmásodik helyről.
A két csoportfavoritot meglepetésszerzésre képes két szláv válogatott, Szlovénia és Szerbia próbálja megszorongatni. Előbbi kevés, európai szinten is ismert játékost vonultat fel, viszont a selejtezőkben magabiztos játékot mutattak (éppen a dánok mögött végezve a második helyen). Szerbia jóval több nagy nevet hoz Németországba, ahol újfent az lesz a kérdés, mennyiben sikerül csapattá kovácsolni legjobbjaikat (akik a magyarok mögött zárva jutottak ki).
Gall gólvágók. Antoine Griezmann és Kylian Mbappé
Fotó: Facebook/Équipe de France de Football
Didier Deschamps 2012 óta három vébé-, illetve Eb-döntőt hozott össze a gallokkal, és annak ellenére, hogy a legutóbbi kontinensviadalon meglepetésre már a nyolcaddöntőben búcsúztak (Svájccal szemben), most is kiemelt favoritok. Hiszen szinte minden poszton világklasszis játékosokat tudnak felmutatni, élükön a frissen a Real Madridhoz igazolt Kylian Mbappéval.
A hollandok a selejtezőkben éppen az őket oda-vissza legyőző franciák mögött végeztek, de mások ellen magabiztosan játszottak, nem véletlenül, hiszen itt is rengeteg sztár kaphat helyet a kezdő 11-ben, még akkor is, ha támadószekciójuk talán egy picivel kevésbé „halálos”, mint ahogy az elmúlt évtizedekben megszokhattuk tőlük.
De nem csak a két nagynevű válogatott miatt tartják az egyik, ha nem a legerősebb kvartettnek a D csoportot, amely a FIFA-ranglistán elfoglalt helyek alapján (2,, 7., 25., 28.) is a legelőkelőbb átlagot hozza. Bár Ausztria nincs teletűzdelve világsztárokkal, csoportmásodikként jutott tovább (a belgák mögött), és a korábbi nagy tornákon sem remekelt, azért nem teljesen véletlen, hogy a világ 25. legjobb válogatottjaként tartják számon őket: a favoritoknak is vigyázniuk kell a Dortmunddal Bajnokok Ligája-döntőt játszó Marcel Sabitzer és társaival szemben.
Lengyelország a FIFA-rangsorban 28., de persze nem csak ezért nehéz ellenfél: Robert Lewandowski személye garancia a gólveszélyre (bár az első, hollandok elleni meccsen sérülés miatt nem játszik). Ugyanakkor tény, hogy nincsenek a legjobb formájukban, a selejtezőkben az albánok és a csehek is megelőzték őket, a pótselejtezők utolsó körében csak büntetőpárbajban győzték le Walest.
A belga–szlovák–ukrán–román kvartett alkotta E csoportra utóbbi érintettsége miatt beharangozónk következő részében térünk ki.
Cristiano Ronaldo tovább írná a sporttörténelmet
Fotó: Facebook/UEFA EURO 2024
Az F csoportban a 2016-os Európa-bajnok, világsztárokat felvonultató Portugália első ránézésre kiemelkedik a négyesből, amely azért nem ígérkezik sétagaloppnak.
Törökország sejeltezős csoportelsőként – a horvátokat és a walesieket is megelőzve – jelezte: a nagyrészt az eleve nem gyenge török bajnokságban szereplő játékosokra és néhány topligás sztárra építő válogatottjuk bárkivel képes felvenni a harcot. Ugyanez elmondható a csehekről is, akik talán annyival „indulnak hátrányból”, hogy az Eb felé vezető úton Albánia megelőzte őket csoportjukban. Georgia (Grúzia) a torna egyetlen újoncaként, a leggyengébbként számon tartott válogatottként lép pályára. A Nemzetek Ligája kegyes rendszerének köszönhetően játszhatott pótselejtezőt, és a mindent eldöntő párharcban büntetőkkel legyőzte Görögországot. A története első Eb-jén Hvicsa Kvarachelia vezérletével szereplő válogatott bármilyen apró megvalósításnak szívből örülhet.
Berlin is felkészült az Eb-re
Fotó: Facebook/UEFA EURO 2024
Utána a csoportmeccsek naponta 16, 19 és 22 órától lesznek, egészen a harmadik fordulóig, amikor egy-egy kvartett két összecsapása egy időben, 19 vagy 22 órakor rajtol. Romániában a Pro csoport (Pro Tv, Pro Arena), Magyarországon a közmédia (élen az M4 Sporttal) közvetíti az EURO 2024-et.
Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.
A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint „tisztázta” az olimpiai sportolók jutalmazása körül kialakult helyzetet az illetékes tisztségviselőkkel, ezért nincs szükség a miniszterelnök ellenőrző testületének vizsgálatára ebben az ügyben.
Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Uniós támogatással hívták életre, de azóta önszerveződővé vált.
Elisabeta Lipă, az Országos Sportügynökség elnöke csütörtökön kijelentette, nem hiszi, hogy bárki is azt képzelheti, hogy a román evezősszövetség (FRC) könyvelője 160 000 eurós pénzdíjban részesülhet.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) etikai és fegyelmi bizottsága szerint két szabálysértés is történt a szeptember 9-én Bukarestben megrendezett román-litván Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ezért az UEFA megbüntette a Román Labdarúgó-szövetséget (FRF).
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, a nap folyamán tárgyalni fog az Országos Sportügynökség elnökével, Elisabeta Lipával a párizsi olimpián érmet nyert sportolók és a szövetségi alkalmazottak jutalmazására vonatkozó szabályokról.
Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.
szóljon hozzá!