Kiéleződik a harc a londoni olimpiáért

Idén rendkívül kiélezett küzdelmek várhatók minden olimpiai sportágban, hiszen az idei versenyek leginkább az ötkarikás kvótaszerzésről szólnak. A sportágak nagyobb részében – amint az MTI összeállításából kiderül – a selejtezős versenyeken közvetlenül lehet kvótákat szerezni.

Hírösszefoglaló

2011. január 20., 09:502011. január 20., 09:50

Akadnak azonban olyan sportágak is, melyekben hosszabb kvalifikációs időszakot határoztak meg, ezalatt lehet teljesíteni a részvételi szinteket, szintidőket (atlétika, úszás), vagy az adott időszakot lezáró világranglistás helyezések alapján osztják ki az indulást érő helyek nagyobb részét (például vívás), esetleg az abban az időszakban figyelembe vett külön lista dönt a londoni résztvevőkről (például cselgáncs). Az alábbi összefoglalóban azon sportágak kvalifikációs rendszerét közöljük, amelyekben magyar és román éremesélyekkel is számolni lehet.

Atlétikában összesen 47 versenyszámban osztanak érmeket. Egy országból az A szint teljesítése esetén maximum 3, a B szint elérése esetén egy sportoló indítható. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség A és B szinteket határoz meg, a szinteket márciusban, illetve novemberben teszi közzé. Ezeket teljesíteni lehet a nemzetközi, valamint a kontinentális, illetve a nemzeti szövetségek által kiírt és ellenőrzött versenyeken. Azon nemzetek, amelyeknek atlétái nem értek el megfelelő szintet egyik versenyszámban sem, maximum egy férfi és egy női atlétát nevezhetnek a játékokra.

Súlyemelésben 8 férfi és 7 női súlycsoportban osztanak érmeket. Egy országból legfeljebb 6 férfi, illetve 4 nő vehet részt az olimpián, ezen belül pedig kategóriánként legfeljebb ketten állhatnak rajthoz nemzetenként. A két fő ötkarikás selejtezőviadal a 2010-es és a 2011-es felnőtt-világbajnokság. A pontversenyben a férfiaknál az első hat helyen végzett nemzetek egyformán 6, a 7–12. helyezettek 5, a 13–18.-ak 4, míg a 19–24. helyet elfoglalók 3 emelőt indíthatnak. A nőknél a pontverseny első 9 helyezettje 4 kvalifikációs helyet szerez, a 10–16. helyezettek 3-at, a 17–21. pozícióban zárók pedig 2-t. További kvótákat kontinentális selejtezőkön, illetve az IWF által kijelölt viadalokon van mód még szerezni.
A birkózók szabad- és kötöttfogásban egyformán hét-hét súlycsoportban küzdenek majd, egy országból minden kategóriában egy-egy versenyző indítható. Először a szeptemberi, isztambuli világbajnokságon lehet kvótát szerezni, súlycsoportonként az első hat-hat versenyzőnek. Ezt követően a 2012-es kontinentális olimpiai kvalifikációs versenyeken nyílik lehetőség londoni helyek szerzésére (Európa: 36, Ázsia: 36, Amerika: 36, Afrika és Óceánia közös versenye: 36), súlycsoportonként az első két-két helyezett kvalifikálja magát. A folytatásban két nemzetközi kvalifikációs tornára kerül sor, amelyeken a korábban kvótát szerzett versenyzők nem indulhatnak, s mivel számonként egy nemzet csak egy versenyzőt indíthat a játékokon, más azonos nemzetbeli sem.

Cselgáncsban a férfiak és a nők is hét-hét súlycsoportban indulnak. Az összlétszám 386 fő, ebből legalább 221 férfi és 145 nő (352 fő a világranglistáról + a rendező Nagy-Britanniából 14 dzsúdós). A maradék 20 hely betöltéséről egy háromtagú bizottság dönt. Az első 352 sportoló a nemzetközi szövetség 2012. május 1-jén kiadandó világranglistájáról kvalifikálja magát. Közvetlenül a férfiaknál súlycsoportonként az első 22 helyezett (22×7=154), a nőknél az első 14 helyezett (14×7=98), azaz összesen 252 dzsúdós szerez kvótát. A maradék 100 helyet a közvetlen kvalifikációról épphogy lemaradó versenyzők kapják, kontinentális eloszlásban: Európából 25, Afrikából 24, Amerikából 21, Ázsiából 20, Óceániából pedig 10 fő.  A világranglistapontokat a tavaly májusban kezdődött kvalifikációs sorozat versenyein (Világkupák, Grand Prix-k, Grand Slamek, Mesterek Tornái, világbajnokságok, kontinentális bajnokságok) lehet megszerezni 2012. április 30-áig.

A tornászok között a férfiaknál csapatban, egyéni összetettben, talajon, ugrásban, gyűrűn, lólengésben, nyújtón és korláton, a nőknél pedig csapatban, egyéni összetettben, talajon, ugrásban, gerendán és felemás korláton avatnak győztest. Kvótát a 2011. október 8–16. közötti tokiói világbajnokságon, valamint a 2012. január 10–13. közötti londoni tesztversenyen lehet szerezni, illetve szabadkártyákat adnak ki. A vb csapatversenyének 1–8. helyezettje indulhat az olimpián, valamint a londoni tesztverseny 1–4. helyezettje (csapatonként 5-5 fővel). Egyéniben az ötkarikás játékokra kijutott válogatottak tagjai mellett a 2011-es vb szerenkénti dobogósai indulhatnak, ha csapatuk nem szerzett kvótát, és másik két szeren elérik a 2011-es vb adott szerén a vb átlagpontszámának legalább 85 százalékát. Az idei vb egyéni összetett végeredménye alapján annyi versenyző kap indulási jogot, amennyivel az első két pont alapján érintett versenyzőkkel együtt 96-96 fősre bővül a férfi és női mezőny. Megkötés, hogy ebben a pontban érintett versenyző országonként legfeljebb egy lehet.

Tíz aranyért vívnak

Vívásban összesen tíz számban (férfi kard egyéni és csapat, női tőr egyéni és csapat, női párbajtőr egyéni és csapat, férfi tőr egyéni és csapat, női kard egyéni, férfi párbajtőr egyéni) avatnak olimpiai bajnokot. A csapatversenyek mezőnye a nemzetközi szövetség (FIE) ranglistája alapján alakul ki. Az első négy helyezett automatikus résztvevő, továbbá minden zónából (Európa, Ázsia, Amerika, Afrika) még egy-egy, a sorban következő legjobb válogatott szerez jogot az indulásra. Az egyéni kvalifikáció két részre oszlik: azon fegyvernemekre, amelyekben van csapatverseny, illetve amelyekben nincs.

Ahol van (férfi és női tőr, valamint férfi kard és női párbajtőr), ott a nyolc válogatott három-három fővel 24 helyet már lefoglal. Hozzájuk jön a FIE módosított ranglistájáról a hét legelőkelőbben rangsorolt vívó. Öt további vívó a négy térség olimpiai zónaversenyéről csatlakozik. A ranglistáról, illetve a zónaversenyekről országonként maximum egy versenyző szerezhet kvótát. Ahol nincs csapatverseny (női kard, férfi párbajtőr), ott a világranglistáról az első 12 helyezett, de országonként maximum két fő automatikusan olimpiai résztvevő. Ezután a módosított listáról Európából, Amerikából, Ázsiából és Afrikából két-két vívó szerez még részvételi jogot. A további helyekre a zónaversenyek legjobbjai kerülnek. A kvalifikációs időszak április 1-jétől 2012. március 31-éig tart, a zónaversenyeket április 15. és május 5. között rendezik.

Öttusában férfi és női egyéni versenyt rendeznek, egy országból két-két férfi és nő indulhat. Az olimpiára az idei Világkupa-döntőről és a kontinensbajnokságokról (Eb: Medway, július 28–augusztus 1.), valamint az idei és a jövőre megrendezendő vb-ről (Kairó, szeptember 6–14., illetve Róma, május 22–30. ) lehet kijutni, illetve a 2012. június 1-jén lezárandó világranglistáról.

Kvalifikációs vb Szegeden

A kajak-kenusok között 12 aranyérmet osztanak szét (női K-1, K-2, K-4 500 m és K-1 200 m, férfi K-1, K-2, K-4, C-1, C-2 1000 m, valamint K-1, K-2, C-1 200 m). Egy országból versenyszámonként egy hajót, illetve maximum 18 főt lehet benevezni. Először augusztus 17. és 21. között, a szegedi világbajnokságon nyílik lehetőség a kvótaszerzésre, majd kontinentális viadalokon (az európaiaknak 2012 májusában) lehet kiharcolni az indulás jogát. A kvalifikáció hajót és nemzetet illet, nem pedig versenyzőt, vagyis elképzelhető, hogy nem az indul el egy adott olimpiai versenyben, aki a kvótát kiharcolta. Egy versenyző több számban is indulhat a kvalifikációs viadalokon, de csak egy, úgynevezett versenyzői kvótát szerezhet (tehát amennyiben például egyesben és párosban is megfelelő helyen végez, nem két, hanem csak egy versenyzői kvótát szerez).

Az úszók mindkét nemnél 13 egyéni és 3 váltószámban versenyeznek (összesen 32 szám: 50, 100, 200, 400 és 800 női, illetve 1500 m  férfi gyors, 100 és 200 m hát, 100 és 200 m mell, 100 és 200 m pillangó, 200 és 400 m vegyes, továbbá 4×100 és 4×200 méteres gyors-, valamint 4×100 méteres vegyesváltó). Versenyszámonként legfeljebb 2 úszó indulhat egy országból a kvalifikációs A szint teljesítése esetén, és egy a B szint elérése esetén, illetve váltóban országonként egy staféta. A nemzetközi szövetség mindkét nem számára nemzetközi kvalifikációs A és B szinteket határozott meg, amelyeket a világszövetség által rendezett, illetve elismert versenyeken lehet teljesíteni 2011. március 1. és 2012. július 3. között.

Náluk a labda

A vízilabdázók a férfiaknál 12, a nőknél 8 válogatottal képviseltetik majd magukat Londonban, a maximális csapatlétszám 13-13 fő. A férficsapatok közé a 2011-es Világliga győztese és a 2011-es sanghaji vb három dobogósa (átfedésnél a Vl-első helyébe a vb-4. lép) kerül, illetve a kontinentális kvalifikációk győztesei (5 csapat, Európa képviseletében a házigazda Nagy-Britannia); a fennmaradó 3 helyre az olimpiai kvalifikációs torna első három helyezettje lesz jogosult. A nőknél londoni indulók a kontinentális kvalifikációk győztesei (Európa képviseletében a házigazda brit válogatott indul), ez 5 csapat, s hozzá jön még az olimpiai kvalifikációs világtornáról az első 3 csapat.

Kézilabdában a férfiaknál és a nőknél is 12-12 csapat indul. A rendező Nagy-Britannia válogatottja automatikus résztvevő. A most zajló svédországi világbajnokság aranyérmese, illetve a földrészek bajnokai (az Európa-bajnokság 2012. január 17–29. között Szerbiában lesz), egyenesen kijutnak az olimpiára. A kvalifikációs tornákról (2012. április 6–8.) csoportonként az első két helyezett jut tovább, a három négyes csoportban a vb 2–7. helyezettje (a három házigazda a vb-2., -3. és -4.) mellett a kontinentális tornákról kijutott csapatok vesznek részt. A nőknél ugyanez a helyzet, csak a helyszínek és a dátumok mások. A vb-t december 3–16. között Brazíliában rendezik, Nagy-Britannia mellett már az Eb-győztes Norvégia is biztos résztvevő. A kvalifikációs tornák 2012. május 25–27. között esedékesek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt
2025. április 28., hétfő

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után

Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után
2025. április 27., vasárnap

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal

A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal
2025. április 25., péntek

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi

Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi
2025. április 24., csütörtök

Partiumi város ad otthont az idei Román Kupa-döntőnek

A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.

Partiumi város ad otthont az idei Román Kupa-döntőnek
2025. április 22., kedd

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK

Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK
2025. április 22., kedd

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél

Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél
2025. április 21., hétfő

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben

Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben