Fotó: MTI
Ennek tükrében most is, mint mindig, nagyok az elvárások az 1896 óta 157 arany-, 139 ezüst- és 162 bronzérmet szerzett piros-fehér-zöldek jelenlegi legjobb sportolóival szemben, akik – szám szerint 171-en – a hivatalosan pénteken kezdődő pekingi olimpián fogják képviselni a nemzeti színeket.
Azonban a közvélemény elvárásai, illetve a szakmai oldalról megfogalmazott célkitűzések között egyre nagyobb a távolság. Míg 2004-ben Athénban a 209 fős magyar küldöttség 8 arany-, 6 ezüst- és 3 bronzérmet szerzett, Schmitt Pál megelégedne a pekingi „háromszor hattal”, azaz minden éremből egy fél tucattal az ezúttal csupán 171 fős küldöttség részéről, amelynek tagjai utoljára az 1968-as mexikóvárosi játékokon voltak ennél kevesebben. „A kajakosok körüli rendetlenség idején már-már csak öt aranyat mondtam volna, most mégis tartom a hatot: a többiek a nemrég váratlanul elhunyt Kolonics György helyett is küzdenek majd. Lesz két arany kajak-kenuban, nyerünk egy öttusát, egy labdajátékot, egy vívást, és egyet még találunk valahol: úszásban, ökölvívásban, cselgáncsban, birkózásban, kerékpárban vagy sportlövészetben” – jósolt a MOB elnöke. A Schmitt által remélt 18 érem jóval kevesebb, mint amennyit legjobb szereplésükkor, 1952-ben Helsinkiben szereztek a magyarok: a 42 medálból 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzérem volt.
Botrány és gyász a magyar „aranygyárban”
Nemrég nemcsak Schmitt Pál, hanem a teljes magyar sportszerető közönség azon morfondírozott, mi lesz a magyar kajak-kenuval. A kérdőjel akkor merült fel, amikor a kétszeres olimpiai bajnok Janics Natasa összeveszett a sportág sikeredzőjével, Fábiánné Rozsnyói Katalinnal. A konfliktus miatt felbomlott az Athénban 500 méteren aranyérmes Janics–Kovács Katalin kajak páros, előbbi pedig kikerült a válogatottból. A helyzet végül úgy oldódott meg, hogy idén tavasszal – más kajakosokkal együtt – Kovács is elhagyta Rozsnyói Katalint. A sikerpáros ezután újra összeállt, így Pekingben címvédőként száll harcba K-2 500 méteren, illetve Kozák Danutával és Szabó Gabriellával kiegészülve ezen a távon négyesben is az első helyre tör. Emellett Kovács egyesben is az aranyéremért küzd majd. A szövetség összesen két-három aranyat és két-három más színű érmet vár a kajak-kenusoktól, akik közül hiányozni fog Kolonics György – a kétszeres olimpiai bajnoknak július közepén edzés közben leállt a szíve, és már nem tudták életre kelteni. „Nagy lelki tehert jelentett Koló halála, ám a sokkhatás elmúlt, sportolóink pedig külön érte is küzdenek majd Pekingben” – mondta Baráth Etele, a magyar szakági szövetség elnöke.
Egy medencében a mumussal
A magyar férfi vízilabdázók más jellegű lelki teherrel küszködnek: négy éve már, hogy nem tudják legyőzni a nagy mumust, azaz Szerbiát. Igaz, az utolsó győzelmet éppen az athéni olimpiai döntőben jegyezték a magyarok, ám azóta mind a hét szerbek elleni mecscsüket kikapták. Ennek ellenére egyértelmű aranyesélyesként szállnak majd medencébe Kemény Dénes tanítványai, akik Montenegróval, valamint Görögországgal, Spanyolországgal, Ausztráliával és Kanadával szerepelnek egy csoportban. A két hatos győztese egyenesen az elődöntőbe jut, míg a második és harmadik helyezettek keresztbe játszanak a másik hatos másodikjával és harmadikjával a legjobb négy közé jutásért. A nőknél szintén éremesélyesek a magyarok. Itt két négyes csoportot alakítottak ki – Godova Gábor együttese a hollandokkal, az ausztrálokkal és a görögökkel csatázik –, a lebonyolítási rend pedig megegyezik a férfiaknál alkalmazottal.
Szintén az olimpiai dobogóra vágyik Magyarország harmadik kvótát szerzett csapata, a női kézilabda-válogatott is, amelyet nagy csapás ért néhány nappal az utazás előtt: a január óta Hajdu János által felkészített csapat vezéregyénisége, Görbicz Anita főzés közben leöntötte lábfejét forró olajjal. Az égési sérülések miatt a játékos pekingi szereplése is veszélybe került, ám végül elutazott Kínába, ahol társai edzésén már hétmétereseket is dobott. A csapat viszont megérzi hiányát – tegnap felkészülési meccsen 28-26-ra kikapott Kínától. Az olimpiai csoportban a házigazdáknál jóval nehezebb ellenfelek is várnak a magyar lányokra, akik Oroszország, Dél-Korea, Németország, Svédország és Brazília legjobbjaival küzdenek a negyeddöntőt érő első négy hely valamelyikéért.
Mit vívnak ki?
Az egyéni sportágakban a kajak-kenusokon kívül a férfi vívóktól lehet aranyérmet várni, közülük leginkább a párbajtőröző Imre Gézától, aki nemrég Európa-bajnok lett, csapatban pedig 2004-ben olimpiai ezüstéremig jutott. „Az egyéni versenyben nem is gondolkodom, inkább csak a csapatversenyre koncentrálok. Persze ott is nehéz megjósolni, mi történik majd. Szeretnénk minél előrébb jutni” – mondta a 33 éves versenyző, aki Eb-ezüstérmes társaival, Kulcsár Krisztiánnal, Boczkó Gáborral és Kovács Ivánnal szeretne nagy eredményt elérni. Az Athénban egyéniben ezüstérmes Nemcsik Zsolt kardozó szintén a – még Decsi Tamás, Szilágyi Áron és Lontay Balázs által alkotott – csapatban bízik: „Akkor lennék csalódott, ha nem nyernénk érmet a csapattal. Legalább döntőbe szeretnénk kerülni. Az egyéni versenyre nem lehet jósolni, abban sok mindennek össze kell jönnie”. A nőknél a Mohamed Aida, Knapek Edina, Szabó Gabriella és Ujlaky Virginie összeállítású női tőrcsapat érhet messzire. A NOB létszám- és versenyszám-korlátozása miatt a lehetséges tizenkettőből vívásban ismét csak tizet rendeznek meg – ezúttal a női párbajtőrözők és férfi tőrözők csapatküzdelme marad ki a programból.
Sikersportágak éremlesői
Az öttusázók számára férfi és női egyéni versenyt rendeznek, amelyekben a magyarok szintén jó eséllyel pályáznak az éremszerzésre. A magyar színeket az Athénban négy éve olimpiai bajnok, háromszoros egyéni vb-győztes Vörös Zsuzsanna és Gyenesei Leila, valamint a kétszeres egyéni világbajnok, Sydneyben ezüstérmes Balogh Gábor, illetve a 2007-ben vb- és Eb-aranyérmes Horváth Viktor képviseli. Korábbi eredményeik alapján Vörös, Balogh és Horváth képes lehet az éremszerzésre.
Úszásban minden idők egyik legnagyobb létszámú magyar csapata indul: akárcsak Athénban, a pekingi olimpián is 31-en próbálkoznak. Négy éve két magyar érem született: egy ezüst Gyurta Dániel révén 200 m mellen, illetve egy bronz Cseh László jóvoltából 400 m vegyesen. A két magyar úszó idén is éremesélyes: Cseh 200 és 400 méter vegyesen, illetve 200 m háton, míg Gyurta 100 és 200 m mellen indul. Rajtuk kívül egyedül a 17 éves Kovács Emese vár érmet magától a 31 fős küldöttségből: az idén Európa-bajnoki ezüstérmes úszó 200 m pillangón versenyez. A küzdősportok képviselői közül az ökölvívás, a birkózás és a cselgáncs szinte minden magyar képviselője éremben bízik, ám reális esélyük erre kevesüknek van. Ökölvívásban Bedák Pál és Káté Gyula érhet a dobogóig, míg birkózásban Lőrincz Tamástól, illetve Bácsi Pétertől lehet érmet várni a közelmúltban elért eredményeik alapján. Cselgáncsban Baczkó Bernadett, Mészáros Anett, Ungvári Miklós és Hadfi Dániel szereplésében bízhatnak a leginkább.
Éremesélyesnek lehet számítani Szávay Ágnest is, ám a világranglista 14. helyén álló teniszező az utóbbi időben mutatott csapongó formája miatt kiszámíthatatlan. Athén egyik magyar aranyérmese, Igaly Diána koronglövő elmondása szerint éremszerzésre készül, akárcsak a Varga Tamás, Hirling Zsolt összeállítású könnyűsúlyú kétpárevezős egység, míg Bodrogi László kerékpáros az egyéni időfutamban szeretne dobogós helyen végezni. Atlétikában a kalapácsvető Pars Krisztián a legnagyobb éremesélyes. Ott lesz Pekingben a négy évvel ezelőtti „magyar rémálom” egyik főhőse, a diszkoszvető Fazekas Róbert is: az Athénban doppingvétsége miatt aranyérmétől megfosztott sportoló utolsó lehetőségét kihasználva dobta meg végül az induláshoz szükséges szintet. A MOB – a több oldalról érkező tiltakozások ellenére – benevezte a 2004-ben két évre eltiltott Fazekast, akinek célja a döntőbe jutás lesz Pekingben.
Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.