Folytatódik az amerikai-román iszapbirkózás a vitatott olimpiai bronzérem miatt

Még nincs vége. Ana Maria Bărbosu elvileg megkapja a bronzérmet, gyakorlatilag azonban az amerikaiak tovább akarnak fellebbezni

Fotó: Cristian Nistor/Román Olimpiai Bizottság

Bár a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) hétfőn este úgy döntött, nem módosít döntését, amellyel elveszi az amerikai Jordan Chiles párizsi olimpián nyert bronzérmét, és azt a román Ana Maria Bărbosunak adja, az amerikai tornaszövetség közölte: tovább harcol a medáliáért.

Krónika

2024. augusztus 13., 11:292024. augusztus 13., 11:29

Mint arról beszámoltunk, a párizsi olimpián a szerenkénti finálék augusztus 5-i versenynapján a végeredmény szerint Ana Maria Bărbosu a negyedik, Sabrina Maneca-Voinea pedig az ötödik helyen végzett talajon.

Bărbosut néhány másodpercig harmadik helyezettként tüntették fel az eredményjelzőn, az amerikai Jordan Chiles sikeres óvása nyomán azonban a pontszámát 13,666-ról 13,766-ra emelték, így a román lány visszacsúszott a negyedik helyre.

Sabrina Maneca-Voinea is megóvta a pontszámát (13,700), az ő óvását azonban elutasították. Az aranyérmet a brazil Rebeca Andrade (14,166), az ezüstöt az amerikai Simone Biles (14,133) szerezte meg.

korábban írtuk

Kiperelte a bronzérmet Ana Maria Bărbosu tornász számára a sportdöntőbíróságon a román sportági szövetség

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a Román Tornaszövetség (FRG) és a Román Olimpiai és Sportbizottság beadványai alapján úgy döntött, hogy a párizsi olimpiai játékok talajtornája versenyén a bronzérem Ana Maria Bărbosu román tornászt illeti meg.

A Román Tornaszövetség (FRG) azonban óvást nyújtott be, azt állítva, hogy az amerikai edző 4 másodperccel túllépte az óvások benyújtására rendelkezésre álló egy perces határidőt, a CAS pedig szombaton este ennek helyt adva a román tornász javára döntött,

a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) pedig ennek nyomán már fel is szólította Chiles-t, hogy szolgáltassa vissza a bronzérmet.

Csakhogy az amerikai szövetség vasárnap újabb videófelvételt juttatott el a CAS-hoz, amely azt bizonyítja, hogy Cecil landi, az amerikai csapat edzője már 13 másodperccel az egyperces határidő lejárta előtt jelezte az óvási szándékot.

A CAS azonban hétfőn ezt elutasította, arra hivatkozva hogy a szabályzata nem teszi lehetővé már meghozott ítéletek felülbírálatát.

Ezt hétfőn este a román szövetség jelentette be, és később az amerikai szakszövetség (USA Gymnastics) is megerősítette. Közölte ugyanakkor, hogy

nem hajlandó annyiban hagyni a dolgot.

„Az USA Gymnastics hétfőn értesítést kapott a Sportdöntőbíróságtól arról, hogy szabályaik nem teszik lehetővé egy választottbírósági döntés felülvizsgálatát még akkor sem, ha új, meggyőző bizonyítékokat mutatnak be” – erősítette meg közleményében az amerikai tornaszövetség az Associated Press szerint.

Idézet
Mélységesen csalódottak vagyunk a bejelentés miatt, és továbbra is minden lehetséges utat és a fellebbezési eljárást, beleértve a svájci szövetségi bíróságot is, bejárunk, hogy biztosítsuk Jordan pontszámának helyes megállapítását, rangsorolását és érmét”

– áll a USA Gymnastics közleményében.

Az ilyen apró részletekkel kapcsolatos vita hónapokig vagy évekig tartó jogi csatát eredményezhet a torna végeredményéről – jegyzi meg az Associated Press.

Az amerikaiak a svájci legfelsőbb bíróságon, a svájci szövetségi bírósághoz vagy az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordulhatnak.

2024. augusztus 12., hétfő

Földet ért a magyar aranygép, Milák Kristóf is mikrofont ragadott

Több mint ezerfős lelkes tömeg, rokonok, barátok, szurkolók és a média munkatársai fogadták a párizsi olimpiáról az aranygéppel, valamint korábban hazatért magyar olimpikonokat hétfő délután a Puskás Szoborparkban.

Magyarország a régiónk „olimpiai bajnoka”, mindenhol jól fizetnek az érmek és a pontos helyezések

Bár az előző szerepléshez képest egy bronzéremmel kevesebbet szerzett, Magyarország a közép-kelet-európai régió „olimpiai bajnoka”.

Búcsú Párizstól: kialudt a láng, véget ért a 2024-es nyári olimpia

A Stade de France-ban a vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXIII. nyári olimpia Párizsban.

2024. augusztus 11., vasárnap

Magyarország küldöttsége 19, Romániáé 9 éremmel tér haza Párizsból

Záróakkordjához közeledik a 2024-es párizsi olimpia, amelyről a magyar küldöttség összesen 19, a román versenyzők pedig kilenc éremmel térhetnek haza.

Diadal az olimpia zárónapján: aranyérmet nyert öttusában Gulyás Michelle Párizsban

Gulyás Michelle parádés teljesítményt nyújtva aranyérmet nyert, Guzi Blanka pedig a kombinált számban jelentősen előre lépve negyedik lett a párizsi olimpia öttusaversenyén.

Birkózásban sem lett meg a bronz: a Magyarországot képviselő Muszukajev ötödik helyen végzett

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail elveszítette a bronzmérkőzést, így az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia vasárnapi zárónapján.

Nem lett meg a bronz: büntetőpárbajban legyőzték a magyar férfi vízilabda-válogatottat az amerikaiak

Az Egyesült Államok lett a férfi vízilabda bronzérmese a párizsi olimpián, a magyar csapata negyedik helyen végzett.

2024. augusztus 10., szombat

A román bajnokcsapathoz igazolt a magyar válogatottal olimpiai 6. kézilabdázó

Pásztor Noémi olimpikon kézilabdázó a román bajnoki címvédő Bukaresti CSM csapatához igazol a Gazeta Sporturilor című portál szombati beszámolója szerint.

Az ötödik helyen végzett a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott az ötödik helyen végzett a párizsi olimpián, amelynek szombati helyosztóján ötméteresekkel 15-12-re legyőzte az olasz csapatot.