Együttműködik a Dribli focisuli a székely és a Puskás-akadémiával

Életpályamodellt kínál az új idénytől kezdve a Dribli Erdélyi Gyerekfociklub. A Dribli fiatal tehetségei 14 éves koruktól a csíkszeredai Székely Labdarúgó-akadémián folytathatják pályafutásukat, majd innen a felcsúti Puskás Akadémiára kerülhetnek, és akár a székesfehérvári Videoton igazolt játékosaivá is válhatnak. 

Kiss Előd-Gergely

2014. augusztus 11., 19:242014. augusztus 11., 19:24

A Dribli ugyanis hivatalosan is a fent említett két labdarúgó-akadémia partnerévé vált – jelentette be Könczei Soma, a gyerekfociklub alapítója hétfői kolozsvári sajtótájékoztatóján.

Hozzáfűzte: a megállapodást a Székely Labdarúgó-akadémia és a Dribli együttműködési szerződése szentesíti. Ennek köszönhetően az akadémia szakmai és anyagi támogatást nyújt a legkisebbekkel foglalkozó gyerekfociklubnak, ugyanakkor a Driblire is gyakorlati feladatok várnak: legalább 200 fősre szeretnék bővíteni a csapatot, mert így nyilvánvalóan könnyebb a legtehetségesebb játékosokat kiválasztani.

„Nagyon örülök neki, mert ez azt jelenti, hogy mostantól megvan rá a lehetőségünk, hogy hivatásos, profi szinten játszó futballistákat neveljünk, így a legnagyobb gyerekfociklub lehetünk a városban. Kolozsváron több mint tíz focisuli működik, de a két első osztályú labdarúgóklub utánpótlásképzését leszámítva folytonos képzést és karrierlehetőséget biztosító programban egyikük sem vesz részt” – nyilatkozta Könczei Soma. Hozzáfűzte: azért is fontos ez, mert így végig anyanyelvi közegben fejlődhet pályafutása során a játékos.

A Dribli alapítója ugyanakkor elmondta: pár hónapja keresték meg őt a Székely Labdarúgó-akadémia részéről. Mint részletezte, néhányszor találkoztak, és kiderült, hogy azonosak a céljaik, és a futballról való gondolkodásuk is hasonló. A megállapodás értelmében az akadémia szakmai és anyagi támogatást nyújt, cserében az az elvárásuk, hogy kapjanak játékost.

„Ez nem azt jelenti, hogy a Driblinek évente kötelező egy bizonyos számú játékost átadnia, ellenben lehetőségük nyílik a nálunk játszó gyerekeknek is arra, hogy ha elég jól teljesítenek, akkor bekerüljenek az akadémiára” – avatott be a részletekbe a Könczei Soma.

Kifejtette: ahhoz, hogy mindez lehetővé váljon, az is kellett, hogy a magyarországi futball megérett annyira, hogy rájöttek: határon túl is vannak magyarok. Ezt elsőként a felcsúti Puskás Akadémia ismerte fel, és létrehozta a Székely Labdarúgó-akadémiát. Ez úgy működik, hogy a tanítványok 14 éves kortól kollégiumi rendszerben edzenek, és foci mellett tanulnak is a gyerekek. Ennek az az előnye, hogy a futballistapalánták folyamatosan együtt vannak, és nem kell külön edzésre vinni őket. 

Kérdésünkre Könczei Soma elmondta: noha a tehetségkutató program elsősorban a Dribli versenycsoportját érinti, a többi gyerek számára sincs veszve semmi, mert ők is nagyon komoly képzést kapnak, később innen is átkerülhetnek a versenycsoportba. Kifejtette: az átjárhatóságra azért van szükség, mert a gyerekek nem egyenletesen fejlődnek. Sok csapat úgy jár el, hogy meghirdetnek egy toborzót, kiválasztanak egy 18-25 fős keretet, de aki ott nem felel meg, azt nem veszik be.

„Ezzel a módszerrel az gond, hogy a gyerekek nem azonos ütemben fejlődnek. Könnyen megtörténhet ugyanis, hogy két év múlva kiderül: a kiválasztott húszfős keretnek fele nagyon gyenge játékosokból áll, miközben azokról a gyerekekről, akiket elutasítottak, pár év múlva kiderülhet, hogy nagyon jók” – magyarázta a tréner.

Kérdésünkre, hogy mekkora realitása van annak, hogy egy kolozsvári gyerek hivatásos labdarúgóvá váljon, leszögezte: nem valamilyen ködös, romantikus vágyálomról van szó. „Ezt mi se bizonyítja jobban, hogy nemrég a Barcelonától kapott szerződést a Felcsúton edződő 16 éves Tajti Mátyás. Igenis komolyan dolgoznak ott a srácok, és örülünk, hogy mi is részt vehetünk ebben a munkában” – mondta Könczei Soma.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 22., csütörtök

Három vb-rendezési pályázatot nyújtott be a jégkorongszövetség

A 2026-os női, illetve férfi korosztályos világbajnokságok közül háromra nyújtott be rendezési pályázatot a Román Jégkorongszövetség (FRHG) bukaresti, illetve székelyföldi helyszínekkel.

Három vb-rendezési pályázatot nyújtott be a jégkorongszövetség
2025. május 22., csütörtök

Diószegi László: két út áll a Sepsi OSK előtt

Sok játékosban csalódott Diószegi László, a román labdarúgó élvonaltól búcsúzó Sepsi OSK elnöke.

Diószegi László: két út áll a Sepsi OSK előtt
2025. május 20., kedd

Bajnok lett az Erdélyből áttelepült úszó, de még nem képviselheti Magyarországot az Eb-n

Egy-egy arany- és ezüstérmet nyert a magyar utánpótláskorú úszók országos bajnokságán az Erdélyből áttelepült Nagy Nándor, de júniusban még nem képviselheti Magyarországot a korosztályos Euróba-bajnokságon.

Bajnok lett az Erdélyből áttelepült úszó, de még nem képviselheti Magyarországot az Eb-n
2025. május 20., kedd

Újoncok a magyar labdarúgó-válogatott keretében

Az egyformán újonc Csongvai Áron és Vitális Milán is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott keretébe, amely a júniusi barátságos mérkőzésekre készül.

Újoncok a magyar labdarúgó-válogatott keretében
2025. május 19., hétfő

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa

Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa
2025. május 19., hétfő

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához

Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához
2025. május 17., szombat

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben

Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján