Fotó: Központ.ro
Valamikor a nyár elején, hazafelé jövet egy anyaországi testvérvárosból ért a lesújtó hír: Onuţan Karcsi meghalt. Ez nem lehet igaz, ilyen nincs, ő nem halhat meg – mondtam útitársamnak, aki ledöbbenve fogadta az itthonról érkező gyászjelentést.
2021. november 18., 11:022021. november 18., 11:02
Azonnal feltárcsáztam egykori csapattársát és emberi mankóját, Hajnal Gyuszit, aki megnyugtatott: azelőtt egy órával még együtt kávéztak, fájtatja a lábát, nem áll jól anyagilag, de esze ágában sincs visszavonulni az élet pályájáról. Hosszú életű lesz az, akinek halálhírét keltik – tartja a közmondás. Az orvosok pedzették, hogy ehhez le kellene vágni a lábát, de ő, akit a két lába tett ismertté, ifiválogatottá és szinte tíz éven keresztül A osztályos futballistává, hallani sem akart ilyesmiről. Abban bízott, hogy a félresikerült operációk után egy újabb műtét megmentené. Azzal tisztában volt, hogy többé nem rúg labdába, már nem is voltak ilyen ambíciói, de várta, hogy kerüljön kés alá, szabaduljon meg a fájdalmaktól és álljon ismét talpra. Bár az orvosok rendkívül visszafogottak voltak, ő hitt emberi és szakmai kvalitásukba, a tudomány fejlődésébe és egy kicsit, miért ne, a csodákban.
Utolsó találkozásunkkor, amelyre az addig használt egy mankó helyett kettővel jött el, még azzal váltunk el, hogy dupla adagot rendelek a Gyergyó környékén kotyvasztott csodakenőcsből, jusson az én összevarrt Achilles-inamra és az ő sokkal megviseltebb térdeire is. Hetekkel később már hiába hívtam telefonon, nem válaszolt. Éreztem, szinte tudtam, hogy valami történt. Szinte biztos voltam benne, hogy végre kórházba került, jó kezekben van, és ha testi fájdalmát nem is teszik sokkal elviselhetőbbé, de lelki gondjain, legalább ideig-óráig enyhítenek. Nem hittem volna, hogy őt, az ASA egyik legszívósabb védőjét egy fertőzés olyannyira leteperi, hogy az ortopédiáról ne legyen visszaút, minthogy azt sem, hogy a fájdalmak teljes megszűnéséért ekkora árat kell fizetnie.
Mint mindannyiunknak az életben, az újságírónak is akkor van szakmai elégtétele, ha a feltett kérdéseire választ kap. Onuţan Karcsit viszont sok más mellett azért tisztelem a leginkább, mert egy olyan kérdésre, amelyről tudta, hogy valamennyi igazi vásárhelyi futballszurkolót foglalkoztat, nem adott választ. Mi történt azon a november végi napon, 44 évvel ezelőtt a sereghajtó Corvinul elleni hazai mérkőzésen? Nem csak arról volt tudomása, amit egyébként az egész stadion látott, a néhány csapattárs által elbundázott meccsről, de évekkel később, egykori ifiválogatott vajdahunyadi csapattársaitól azt is megtudta, név szerint kik ásták el aznap – egy teljes idényre és még hosszú időre – a bajnokesélyes vásárhelyi csapatot, az összetartást, a bizalmat, a barátságot. „Megfogadtam, hogy én nem hozom nyilvánosságra. Nem lenne etikus, még akkor sem, ha azóta szinte 45 esztendő is eltelt. Nem akarok nimbuszromboló lenni, annál is inkább, mivel együtt kerestük a kenyerünket, jóban-rosszban egymás mellett voltunk” – válaszolta.
Onuţan nem csak fiatalkorában volt csapatjátékos, 67 esztendős korában bekövetkezett haláláig az maradt. Maradjon meg a drukkerek emlékében is annak, ami volt: a szív-lélekkel hajtó focistának, a kényelmetlen védőnek, a szinte tévedhetetlen pontrúgónak. És az embernek, aki gyengeségei mellett volt olyan erős, hogy a társai kedvéért a sírba vigye a több mint négy évtizede őrzött titkot.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
A Gyergyói HK házigazdaként 3-2-re nyert a Csíkszeredai Sportklub ellen a jégkorong Erste Liga döntőjének keddi, ötödik mérkőzésén.
szóljon hozzá!