Tájfutóként kezdte sportolói pályafutását, de legnagyobb álma 39 évesen, három gyermek édesanyjaként teljesült Simon Ágnesnek, hiszen immár sífutóként rajthoz állhat a február 7-én Szocsiban kezdődő téli olimpián. A kolozsvári születésű, az ötkarikás játékokon magyar színekben induló sportolónő már a helyszínen tartózkodik, így az olimpiai falu életéről is beszámolt.
2014. február 03., 16:302014. február 03., 16:30
2014. február 03., 16:362014. február 03., 16:36
– Néhány nap múlva az oroszországi Szocsiban elkezdődnek a 22. téli olimpiai játékok. Ön már a helyszínen tartózkodik: milyen testközelből a város, a hangulat? Beköltöztek már az olimpiai faluba?
– Három olimpiai falu is van: egy a tengerparton a korcsolyázóknak, jégkorongozóknak és más jeges sportok atlétáinak, egy hegyi falu áll az alpesisí-számokban induló sportolók rendelkezésére, és van egy úgynevezett Állóképességi falu – ebben lakunk mi, északi sízők. azaz a biatlon, a sífutás és az északi összetett versenyszámaiban induló sportolók. Nagyon új és szép minden, a szolgáltatások is tökéletesek: van itt étterem, uszoda, fitnesz- és moziterem is.
Simon Ágnes sífutó
Simon Ágnes 1974. szeptember 23-án született Kolozsváron, 2000-ben települt át Magyarországra. Először Szegeden, majd Egerben élt, 2003-ban a Bükk nyugati kapujában fekvő Felsőtárkányba költözött. Három gyermek édesanyja (12, 9, 6 évesek), öt nyelvet beszél (angol, német, svéd, román, magyar), Egerben egy cég projektvezetője. Sportolói pályafutását tájfutással kezdte, majd sítájfutóként szenior világbajnoki címet nyert 2009-ben és 2011-ben. Sífutóként a rövid és hosszú távon is gyűjtött világranglista-pontokat, a Magyar Síszövetség ezért úgy döntött, hogy neki adja a Magyarországnak járó egyetlen női kvótát, a sprintben nem versenyző Papp Ildikó helyett. Simon Ágnes pályafutása első olimpiáján vehet részt.
– Hogyan telik el egy átlagos napja Szocsiban?
– Az időeltolódás miatt kicsit később kelünk, mint szokás, azaz reggel 10 körül van a reggeli. A nap további részében pedig az edzés, az ebéd, a pihenés, majd ismét edzés, szauna, a vacsora és alvás követik egymást ebben a sorrendben...Csak néhány napja vagyok itt, alakul ez a program még.
– Tájfutóként kezdte pályafutását, majd sítájfutóként szenior világbajnoki címet nyert. Miért döntött úgy, hogy kolozsvári tájfutóból magyarországi sífutóvá válik?
– Mindkét sportot űzöm meg mindig, de a sífutás olimpiai sportág, így életem nagy álma vált valóra azáltal, hogy ebben a sportágban lettem olimpikonná. A magyar válogatottban már 2003 óta állok rajthoz biatlon- és sífutóversenyeken, három éve célirányosan készülök erre a megmérettetésre.
– Félreértéseket szült a Magyar Síszövetség kusza olimpiai kvalifikációs kiírása, emiatt megromlott a viszonya versenytársával, az olimpiáról lemaradt Papp Ildikóval. Mennyire nehezítette meg felkészülését a szövetség – egyébként elismert – hibája?
– Sajnos ez valóban kellemetlen incidens volt, és nagyon sajnálom, hogy Ildikó és támogatói így élték meg. Valóban nem volt egyértelmű a válogatási elv, de én annyit tettem csak, hogy minden lehetséges válogatóversenyen elindultam, küzdöttem és úgy tűnik, megérte!
– Visszatérve az olimpiára, melyek a célkitűzései? Vannak önmagával szemben támasztott elvárásai a konkrét helyezést illetően, vagy az olimpiai részvétel már önmagában is siker?
– A részvétel hatalmas siker, de természetesen a tisztes helytállás a cél, és az, hogy úgy érezzem a verseny után: mindent megtettem, kiadtam, küzdöttem. Hogy ez helyezésben mire lesz elég, nehéz megmondani, de bízom benne, hogy lesznek még mögöttem jó néhányan.
– Három gyermek édesanyja, sportol, ráadásul civil foglalkozása is van. Hogyan tudja összeegyeztetni ezeket a tevékenységeket?
– Nagyon sok támogatással és rengeteg akaraterővel. Hajnalban kelek, egy korai edzés, utána 8 óra munka, majd ezt követi a gyerekek logisztikázása. Aztán jöhet meg egy edzés, a közös vacsora, a fürdetés, a fektetés és némi házimunka éjfélig...
– A magyarországi háttér mellett bizonyára Erdélyből, szűkebben szülővárosából, Kolozsvárról is sok támogatást kap.
– Igen, köszönöm, hogy szurkolnak, és büszke vagyok rá, hogy képviselhetem Kolozsvárt a téli olimpián!
Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.
A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.
Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.
Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.
A román élvonalba feljutott FK Csíkszereda labdarúgócsapata közösségi oldalán jelentette be, hogy leigazolta Szabó Bálintot. A 24 éves támadó Székesfehérvárról érkezve csatlakozott a székelyföldi csapathoz az ausztriai edzőtáborban.
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna.
Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.
A keddi sorsolás alapján a Kolozsvári CFR ellen játszik a Paksi FC a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első fordulójában.
George Russell, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat vasárnap Montréalban, míg a negyedikként záró Oscar Piastri, a McLaren ausztrál pilótája növelte az előnyét az összetett élén.
Ronaldinho és barátainak játékát csodálhatja meg élőben a kolozsvári közönség azon a sportfesztiválon, amelynek fénypontja az egykori világsztár futballisták bemutató mérkőzése a román válogatott volt jeles képviselői ellen.
szóljon hozzá!