Letekerte. Molnár Ede a további versenyein is helytállásra törekszik
Fotó: Facebook/Carpathian MTB Epic
Molnár Ede is tagja annak a romániai hegyikerépár-válogatottnak, amely kvótát szerzett a jövő évi nyári olimpiára. A háromszéki sportoló büszke, hogy hozzájárult a sikerhez, és bár várhatóan nem ő rajtol majd el Tokióban, a meghívás további versenygyőzelmekre sarkallja.
2019. szeptember 11., 09:072019. szeptember 11., 09:07
2019. szeptember 11., 09:392019. szeptember 11., 09:39
„Boldogsággal tölt el, büszke vagyok mind a válogatottra, mind magamra” – mondta a Krónikának Molnár Ede, aki Románia hegyikerékpár-válogatottjának tagjaként kvótát szerzett a 2020-as tokiói nyári olimpiára. A Dinamo-BikeXpert-Superbet csapatának háromszéki versenyzője mellett Lucian Logigan és Vlad Dascălu gyűjtögették a pontokat az országnak, a meghívó pedig utóbbi révén idejekorán megérkezett, hiszen az U23-as világbajnokságot megnyerve részt vehetnek az ötkarikás játékokon.
Molnár 2015-ben kezdett el az akkor még BikeXpert Racing Team néven jegyzett csapat színeiben versenyezni, azóta betársult a Dinamo és a Superbet is a projektbe. „2014-ben, amikor 18 éves voltam, volt egy székelyudvarhelyi támogatóm. Csapat nem volt mögötte, de minden adott volt a fejlődésemhez. Nyáron utaztam először a szövetséggel a macedóniai Balkán-bajnokságra, mert megnyertem a junior profi országos bajnokságot. A Balkán-bajnokságon a harmadik lettem a korosztályomban és akkor figyelt fel rám a Bike Expert Racing Team” – idézte fel a sportoló, aki az egyik legjobb hazai terepkerékpárossá nőtte ki magát a felnőtt mezőnyben is.
Fotó: Facebook/Carpathian MTB Epic
„Nem is az olimpiát megnyerni a nehéz, hanem oda kijutni” – fogalmazott a sepsiszentgyörgyi terepkerékpáros, utalva a kvalifikációs sorozat nehézségeire. Mindhárman gyűjtötték pontokat, mert csak úgy lehetett esélyük bekerülni a legjobb 21 ország közé – Japán házigazdaként alanyi jogon részt vehet az olimpián –, ráadásul nem is minden pontszerző verseny számít be az összesítettben.
Két héttel ezelőttig a kvalifikációt érő 21. helyen voltunk. Kollégánk megnyerte az U23-as vb-t ezért kaptunk meghívót. Nagyon nagy dolog” – ecsetelte. Az ötkarikás játékokon viszont csak 53 sportoló vehet részt. A ranglista első három helyezettje 3-3 versenyzőt, az azt követő öt ország 2-2 kerékpárost nevezhet, a többieknek pedig csak egy indulójuk lehet. Molnár szavai szerint a legtöbb pontot szerző bringás vehet részt, de mivel Dascălu U23-as világbajnoki címe hozta a meghívót, várhatóan ő rajtol majd el – ők pedig csapattársként kísérik el az eseményre.
„Rengeteg pontot gyűjtöttünk, másfél év múlva pedig meghívottak vagyunk, ez szuper. Mivel meghívottak vagyunk, én személy szerint megpróbálok majd helytállni azokon a közelebbi versenyeken, ahová eddig esetleg még nem tudtam eljutni” – fűzte hozzá.
Fotó: Facebook/Carpathian MTB Epic
Molnár Ede hangsúlyozta, számukra a hazai fejletlen infrastruktúra okozza a legnagyobb problémát, mert az autópályák hiánya és a kevés nemzetközi repülőtér megnehezíti az utazást. Eleinte még megpróbáltak minden hétvégén külföldön versenyezni, de ez nagyon megterhelő volt, így egy-egy hazai hétvégét iktattak a programjukba.
Például egy kisebb kategóriájú C2-esen az első 10 helyezett kap pontot, az első 30-at az utolsó 1-et. De például egy C1-esen a nyertes 60 pontot kap és az első 15 helyezettet pontozzák. Ezeken nagyobb a konkurencia, erősebbek a vetélytársak” – magyarázta.
Az olimpiai kvalifikációs szakasz különben jövő májusban zárul, meglátása szerint pedig a nagy hagyományokkal bíró országok a favoritok. Így például a világbajnok svájciak sok éve a legerősebbek, de az olaszok és a franciák is a második, illetve harmadik helyen állnak a ranglistán. „Ez ugye technikai sport, ezért költséges. Minden drága. Mind az utazás, mind az alkatrészek.
– ecsetelte.
Fotó: Facebook/BikeXpert Racing Team
Személy szerint az olaszországi és a görögországi versenyeket kedveli, mivel ott megpróbálják csábítóvá tenni a helyszínt. Törökország ezzel szemben csak arra törekszik, hogy minél többen legyenek a startvonalnál, és bár gondoskodnak a versenyzőkről, a szervezés szakmai része kívánnivalót hagy maga után. „Nagyon fel akarnak törni és rengeteg pénzt költenek erre a célra. Ritkán utaznak, mindig maguknak szervezik a versenyeket. Csak pontszerző versenyeik vannak. Sok meghívót szoktak küldeni a környező térségek sportolóinak” – mondta.
A hivatásos terepkerékpározást Romániában még kevesen ismerik. Ez Molnár Ede szerint amiatt van, mert edzéshelyszíneiket és versenyeiket nem lehet filmezni.
– mondta. Versenyekben is bővelkedik az ország, amellett, hogy szerveznek hat nemzetközi pontgyűjtő viadalt, hétvégenként bőségesen lehet vetélkedőkben válogatni. „Bukarest mellett van például Kelet-Európa legnépesebb versenye. Pár évvel ezelőtt rájöttek, hogy nagy üzlet a szervezés, mert nálunk nem mindenki tud úgy biciklizni, mint külföldön. Nálunk nincsenek kerékpárutak. Ha kimész az erdőbe, lehet, megesz a medve, ha elhagyod a várost, akkor több mint biztos, hogy megkergetnek a pásztorkutyák. Ezért, amikor szerveznek versenyt, az emberek kapnak az alkalmon. Szerintem nagyon nagy szakággá növi ki magát” – vélekedett Molnár Ede.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
szóljon hozzá!