„Garázsba zárt” technikai sportok: a járvány bizonytalanná tette Gyenes Emánuel Dakar-szereplését

•  Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani

Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani

A koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot a technikai sportokat is „karanténba zárta”. A szatmárnémeti terepmotoros, Gyenes Emánuel jelenleg csak otthonában tud készülni, a válság pedig bizonytalanná tette mind az idei szezont, mind a jövő évi Dakar-részvételt.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2020. március 31., 17:202020. március 31., 17:20

2020. március 31., 17:492020. március 31., 17:49

Hazai és nemzetközi szinten sorra jelentik be az újabbnál újabb versenyek elhalasztását, és ez alól nem jelentenek kivételt a technikai sportok sem. Várakozásra kényszerültek így a pilóták is, köztük Románia legeredményesebb terepmotorosa, a szatmárnémeti Gyenes Emánuel, „Mani” is, akinek bevallása szerint lassan telnek a napjai az szükségállapot idején.

„Motorozni nem lehet, kimenni nem lehet. Itt, a garázsnál teszek-veszek. Csinálom a motoromat. Ezt-azt, amit akarok újítani rajta. Semmi más, sajnos” – mondta a Krónikának. Jelezte, hogy

már nagyon érzi a motorozás hiányát, erőnlétileg ugyanakkor igyekszik otthoni felkészüléssel fitten tartania magát.

„Az a baj, hogy nem tudom, mi lesz ebből a szezonból. Lesznek-e versenyek, vagy sem. Ha lesznek is, valószínűleg csak az év második felében, ősztől. Én próbálom formában tartani magam. Persze valószínűleg gyengültem már, de amikor már fogom tudni, mikor lesz lehetőség újra versenyezni, akkor arra komolyan felkészülök. De én nagyon kevés esélyt látok arra, hogy ebben az évben még lesz valami belőle” – ecsetelte.

Még nagyon távoli ugyan a jövő évi Dakar Rali, de az aktuális helyzet óhatatlanul is érinti mind a versenyzők felkészülését, mind azok támogatói rendszerét.

„Erről nem is tudok mit mondani. Majd amikor ennek vége lesz, beszélek majd a támogatóimmal arról, hogy mi legyen. Utána választ várunk a szervezőktől is arra, hogy mi lesz a menete. Ezek még egy olyan dolgok, amelyeket elképzelni sem tudok. Szerintem nagyon sokan így vannak ezzel” – mutatott rá Mani.

•  Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani/RallyZone Galéria

Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani/RallyZone

Mindez egy olyan Dakar után, amelyet kategóriagyőztesként zárt januárban, és szinte végig az élen motorozott a szervizcsapat nélküliek mezőnyében. Bajnokként joggal remélhetett nagyobb támogatást és könnyebb felkészülést a következő versenyre, és lapunknak el is ismerte, hogy a járvány európai kitörése előtt még jómaga is biztosítva érezte az szezonját.

Idézet
Ha valaki megkérdezte volna tőlem, hogyan látom következő Dakaromat, azt mondtam volna, hogy minden sínen van, és biztos részt veszek rajta. Na, most minden felborult. Nagyon sokat gondolkodtam ezeken a dolgokon, de most nincs is az a pillanat, amikor felhívhatnék egy támogatót, hogy mit hogyan csináljunk. Előtte megvoltak a terveink, de most minden stagnál”

– mondta a terepmotoros, akinek több előre betervezett versenye is halasztódott a járvány miatt.

Indult volna idén is a magyar országos bajnokságon, de egyelőre ott is felfüggesztették a versenyeket. Augusztus végén egy nagyon erős, hatnapos olaszországi viadalon vett volna részt. Azt épp Lombardiában, a járvány olaszországi gócpontjában rendezték volna, így nem meglepő, hogy az idei kiírást törölték. „Voltam már többször is, épp ma (hétfőn, szerk. megj.) mondták, hogy az egész le van fújva, és csak jövőre rendezik meg” – mondta.

Itthon július végén kellene rendezzék a Red Bull Romaniacs viadalt, és bár ezzel kapcsolatban Mani még nem kapott hivatalos információkat, szerinte azt sem fogják megtartani, mert nagyon nagy előkészületeket igényel. „Már most, ezekben a hetekben a pályán kellett volna dolgozniuk, ezért ha a járvány kinyúlik, várhatóan nem lesz idő megszervezni. Nagyon sok minden a feje tetejére állt” – állapította meg.

Úgy érzi, másfél hónapra lesz majd szüksége ahhoz, hogy felkészüljön a versenyzésre, és fizikailag elérje a csúcsformát.

•  Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani Galéria

Fotó: Facebook/Emanuel Gyenes - Mani

„Függ attól is, hogy mikor történik, tudunk-e motorozni, az időjárás megengedi-e. Augusztusban nem nagyon rendeznek versenyeket, mert nagyon meleg van, de most ha pont akkorra helyreáll a rend, valószínűleg be fogják zsúfolni a versenyeket arra az időszakra, hogy ne legyen nagy kiesés, de normális körülmények között olyan melegben már nem szoktak versenyeket rendezni” – mondta.

Érdeklődésünkre jelezte, nincs olyan motorosszimuláció, ami bezártság idején pótolná az edzést, de mentálisan úgy érzi, hogy nincs problémája. „A fizikai edzések estek vissza nagyon” – mondta, hozzátéve, hogy szerencsére az idei Dakart még a járvány nem érintette, és így sikerült „lenyomnia”.

Gyenes, mint ismeretes, a tavalyi Dakar Ralin úgy rajtolt el, hogy alig pár hónappal előtte műtéti beavatkozást igénylő balesetet szenvedett, de akaratereje mégis arra ösztönözte, hogy a fájdalmakat leküzdve a lehető leggyorsabban felépüljön a motorozáshoz. Felmerült bennünk a kérdés, hogy ezen tapasztalat mentálisan a segítségére lehet-e jelen helyzetben is. „Nem. Akkor teljesen más problémáim voltak pszichésen. Akkor csak engem érintett, most viszont tudom, hogy abszolút mindenki a világon ugyanebben a helyzetben van, más versenyzők sincsenek előnyben velem szemben” – mutatott rá.

Tervezés a folytatás reményében

A technikai sportokat felügyelő romániai szakszövetség áprilisra is meghosszabbította a versenyrendezési tilalmat, az elmaradt futamok pótlásáról pedig majd csak a szükségállapot feloldása után fognak egyeztetni. Elhalasztották az európai ralibajnokság rajtját is, azon sorozatét, amelynek mezőnyében a román bajnok, Simone Tempestini is érintett. A kolozsvári csapat pilótája korában közleményben hangsúlyozta, hogy bár jelenleg az emberek gondolatait nem az idei sportesemények foglalkoztatják, a pilóták szenvedélyét és álmait a jelenlegi helyzetnek sem kell megfékeznie. Ezért is tartotta fontosnak, hogy terveik mellett kitartsanak, így változatlanul reméli, hogy a kontinentális bajnokságban – ahol idén először vehetne részt az összes futamon – élen zár majd az U28 alattiak kategóriájában, és az abszolút összetettben is nyerni fog. A portugál, spanyol, lett, lengyel, olasz, cseh, ciprusi és magyar futamokat számláló sorozat március 25-én rajtolt volna, de a koronavírus-járvány miatt szeptembere halasztották az első viadalt. A verseny szervezői által hétvégén kiadott új tervezet szerint május végén Lettországban kezdenének és decemberben, a Kanári-szigeteken zárulna a sorozat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 24., csütörtök

Partiumi város ad otthont az idei Román Kupa-döntőnek

A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.

Partiumi város ad otthont az idei Román Kupa-döntőnek
2025. április 22., kedd

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK

Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.

Vízilabda-BL: vereséggel búcsúzott a hazai közönségtől a negyeddöntős körben a Nagyváradi VSK
2025. április 22., kedd

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél

Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.

A kapuba született: a kolozsvári Lang Erik már 16 évesen profi szerződést írt alá a CFR-nél
2025. április 21., hétfő

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben

Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.

„Trónfosztás” a Forma–1-ben, Piastri állt az élre a pontversenyben
2025. április 20., vasárnap

Nem tudta átmenteni kiváló formáját, ezüstérmes a világkupán a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.

Nem tudta átmenteni kiváló formáját, ezüstérmes a világkupán a magyar női vízilabda-válogatott
2025. április 19., szombat

Így ünnepelt a 80 éves Öreg Hölgy (fotó + videó)

Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.

Így ünnepelt a 80 éves Öreg Hölgy (fotó + videó)
2025. április 18., péntek

Ismerte Feri bárót, és ott volt az Aradi UTA alapításánál

Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.

Ismerte Feri bárót, és ott volt az Aradi UTA alapításánál
2025. április 17., csütörtök

Szuperkupa-győzelem és román bajnoki cím után Erste Liga-győztes lett a Gyergyói HK

A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.

Szuperkupa-győzelem és román bajnoki cím után Erste Liga-győztes lett a Gyergyói HK
2025. április 17., csütörtök

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója

Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója
Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója
2025. április 17., csütörtök

Új stadionban rakhat fészket a hunyadiak hollója

2025. április 17., csütörtök

Labdarúgó Bajnokok Ligája: kialakult az elődöntő mezőnye

Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.

Labdarúgó Bajnokok Ligája: kialakult az elődöntő mezőnye