Betekintés az e-sportok világába: Romániában is százak űzik, tízezrek nézik az online játékokat

Az e-sportolók nemzetközi szinten is megmérettetik magukat •  Fotó: Facebook/IESF - International Esports Federation

Az e-sportolók nemzetközi szinten is megmérettetik magukat

Fotó: Facebook/IESF - International Esports Federation

Egy friss javaslat értelmében Romániában is törvénnyel ismernék el az e-sportok létezését, szabályoznák az e-sportolók tevékenységét. Egy szatmári profi csapatot felkeresve igyekeztünk betekintést nyerni az e-sportok világába, utánajárni a tervezet elfogadása esetén várható következményeknek.

Tóth Gödri Iringó

2022. augusztus 06., 08:522022. augusztus 06., 08:52

Az elektronikus sport (e-sport) romániai elismerése már többször is napirendre került a politikusok körében. Februárban Florin Cîţu nyújtott be tervezetet a témában, amelyet később visszavont azzal, hogy még kiegészítik, nemrég pedig Nicolae-Ionel Ciucă miniszterelnök fejezte ki támogatását az ügy kapcsán.

Merthogy a sokak által csak „számítógépes játéknak” titulált e-sportok művelői a világ bizonyos országaiban havonta akár több tízezer dollárt keresnek,

edzők, menedzserek, dietetikus és egyéb szakemberek egyengetik a karrierjüket, hiszen, akárcsak az egyéb sportokban, a versenyek tétjei százezer dolláros nagyságrendűek, a meccseket, játékokat pedig milliók követik nézőként. Romániai e-sportolókat felkeresve igyekeztünk utánajárni, hogy miről is szól ez a szakma, és mit jelent művelői számára a hivatalos elfogadás.

A OneTapGaming, melyet Sebastian Bura alapított a testvérével együtt, egy szatmárnémeti hub, azaz egy tér a videójátékok rajongóinak, egy hely, ahol nagy teljesítményű gépekkel gyakorolhatnak, de egyúttal egy e-sport csapat is, mely rangos versenyeken képviselteti magát, képviseli Romániát.

A csapat e-sportokra, pontosabban CS:GO-ra specializálódott menedzsere a magyar Naszódi Roland. Sebastian Burát és Naszódi Rolandot – mondhatni stílszerűen – online faggattuk az e-sport helyzetéről Romániában.

Játékból hivatás

A szatmári csapat tagjai leszögezték, hogy bár e-sportról és e-sportolókról beszélgetünk, jelenleg ezek nem elfogadottak Romániában, tehát hivatalosan nem lehet valakit e-sportolóként alkalmazni, és neki így fizetést adni.

A OneTapGaming projekt alapítói nem „hivatásos”, profi e-sportolóként csöppentek ebbe a világba, az útjuk egy játékterem, -tér megnyitásával kezdődött, ahol 15 gép várta a profi vagy amatőr játékosokat, gyerekeket, felnőtteket egyaránt.

„Útközben” jött az ötlet, hogy indítsanak egy csapatot, a Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) játék kategóriájában, amely az egyik legkedveltebb játék világszinten. A szatmári fiatalok CS:GO csapata jelenleg az első Romániában, illetve elérték azt is, hogy az ország képviselői legyenek versenyeken (IESF World Championship), Izraelből a második díjat hozták haza Románia nem hivatalos „válogatottjaként”, idén pedig Balin próbálják ki magukat a nemzetközi mezőnyben.

A Balin tartandó tíznapos megmérettetésen a világ legjobbjaival találkoznak majd 164 országból, a verseny fődíja pedig 100 000 euró lesz az általuk választott kategóriában, azonban a rendezvényen minden játék, a FIFA, a dance és társainak képviselői is találkoznak majd.

A csapatnak öt profi játékosa van, akik minden idejüket a játéknak, a versenyzésnek szentelik, van edzőjük, napi 6-8 órát gyakorolnak.

A játékosok – mivel a rendszer nem teszi lehetővé – a versenyzésért nem kapnak fizetést, ám mivel a OnTapGaming több mindennel is foglalkozik, igyekeztek lehetőséget teremteni, hogy más tevékenységek címszava alatt megfizessék a munkájukat.

A csapat próbál szponzorokat is szerezni, hiszen mind a felszerelésük, mind a kiszállásaik nagyon költségesek, de egyelőre Romániában kevés cég, illetve magánszemély nyitott az e-sportok támogatására, bár egy-egy nagyobb cég – mint a Lenovo, a Samsung vagy az Unibet – költ erre is.

•  Fotó: Facebook/IESF - International Esports Federation Galéria

Fotó: Facebook/IESF - International Esports Federation

Azt is megtudtuk, hogy bár alapvetően minden játékosnak van otthon számítógépe, amelyen amatőrként vagy profiként e-sportokat űzhet, de az esetek többségében egy otthoni gép nem eléggé nagy teljesítményű a versenyzéshez, az edzéshez, ezért járnak sokan olyan hubokba, mint a szatmári csapaté is, illetve ilyen helyeken szerveznek versenyeket is, mivel ott minden a lehető legjobb minőségű.

A OneTapGaming csapata edzőtáborokba is szokott járni, ilyenkor, akárcsak a „rendes” sportolók, két hétig csak a felkészülésre koncentrálnak.

Tény, hogy az e-sportolók sok időt töltenek a számítógép előtt, de mivel ők többtízezres eurós díjazású versenyeken vesznek részt, azaz tétje van annak, amit csinálnak, figyelnek az egészségükre: általában komolyan összeállított étrendet követnek, sportolnak, pszichológushoz járnak, igyekeznek testileg és szellemileg is formában lenni. Az e-sportolók többsége huszonéves, ugyanis a játék olyan reflexeket, gyors reagálást igényel, mely képességek idővel tompulhatnak, lassulhatnak.

A játék tétre megy

Sebastian Bura becslései szerint Romániában mintegy 800-1000 profi e-sportoló van, a nézők száma pedig több tízezer, a hazai versenyeket eddigi tapasztalataik alapján közel 15 000 ezren szokták online, élőben követni.

A romániai törvénytervezet kapcsán elmondták, hogy Nyugat-Európában vannak nagyon jó példák – kiemelték Dániát és Svédországot –, Keleten pedig Kínában, ahol e-sportoló-iskolák is vannak, tehát a hivatalos elismerés szép eredményeket hozhat.

Bizonyos országokban az állam is szervez versenyeket, az e-sportolókat támogatják a játékhoz szükséges perifériákkal (egér, billentyűzet, stb.), illetve a hivatalos elismerés sokat segít abban is, hogy az e-sporttal foglalkozó fiatalokat pozitívabban ítélje meg a társadalom.

Nyugaton egy e-sportoló megkereshet havi 3000-4000 eurót is, kimagasló versenyeredményekkel többet is, míg nálunk egy-egy verseny után 300-400 eurót kapnak a játékosok

– tette hozzá az alapító. Tapasztalataik alapján az emberek, főleg a fiatalok nálunk is nagyon érdeklődőek, kíváncsiak, hogy miről is szól az e-sport. A szatmári OnTapGaming hubja, terme az egyik legprofibb az egész országban, felszereltségét tekintve a dobogósok közé tartozik.

A jelenlegi profi csapatuk mellett egy ideig női csapatuk is volt, ugyanis mindkét nem képviselteti magát ezen a területen, szerveznek külön női versenyeket is. A világ legjobb CS:GO játékosa például egy román hölgy, Ana Dumbrăveanu.

A OnTapGaming csapata eredményt eredményre halmoz, tavalyelőtt világszinten a másodikok lettek CS:GO-ban,

most Balira készülnek, de remélik, hogy egyszer csak végre az ország hivatalos, állam által elismert és támogatott válogatottjaként képviselhetik Romániát. Sebastian Bura szerint az e-sportot, a játékot nem kell túlmitizálni, ahogy a filmek nyomán szokták: ez nem egy különös életmód vagy életstílus, hanem tulajdonképpen ugyanolyan szakma, mint bármelyik másik. Az e-sportolók hivatásos versenyzők, mint ahogyan ez sok más területen lehetséges.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 24., szombat

Orbán Viktor: a magyarok helye az első tízben van az olimpián, a több román siker a mi érdekünk is

Derekas helytállásnak nevezte Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Sportnak adott interjúban a magyar olimpikonok által elért eredményeket, köztük a hat aranyérmet, és úgy vélte, hogy a magyarok helye az első tízben van.

Orbán Viktor: a magyarok helye az első tízben van az olimpián, a több román siker a mi érdekünk is
2024. augusztus 23., péntek

Nagyváradi születésű olimpiai bajnok került be a vívó Hírességek Csarnokába

Újabb magyar tagja lett a vívó Hírességek Csarnokának, a Hall of Fame-nek a háromszoros olimpiai bajnok Kabos Endre személyében – adta hírül csütörtökön a honlapján a magyar szövetség.

Nagyváradi születésű olimpiai bajnok került be a vívó Hírességek Csarnokába
2024. augusztus 22., csütörtök

Megvan a pénz az új váradi stadion megépítésére, már csak a vadakat kellene „elterelni” valahova

A bukaresti kormány elfogadta a Nagyváradon tervezett új futballstadion műszaki-gazdasági mutatóit, azaz jóváhagyta a csaknem 95 millió eurós beruházás állami finanszírozását. Ha minden jól megy, már ősszel kiírhatják a versenytárgyalást.

Megvan a pénz az új váradi stadion megépítésére, már csak a vadakat kellene „elterelni” valahova
2024. augusztus 22., csütörtök

Új arcokat ígér és agresszívebb játékot vár Marco Rossi szövetségi kapitány

Marco Rossi szövetségi kapitány azt ígéri, hogy a következő kerethirdetésnél lesznek új arcok a magyar labdarúgó-válogatottban. Ő maga a csapattól a jövőben agresszívabb játékot vár.

Új arcokat ígér és agresszívebb játékot vár Marco Rossi szövetségi kapitány
2024. augusztus 20., kedd

Célba vett állami sportberuházások: mi a nagyon kevés és mi a túl sok?

Örök vitatéma, mennyi közpénzt kell, lehet, érdemes vagy szabad költeni sportra, a hozzá tartozó létesítményekre, infrastruktúrára. Romániában a jelenkor egyik legnagyobb csillaga, David Popovici kongatta meg a vészharangot olimpiai érmei után.

Célba vett állami sportberuházások: mi a nagyon kevés és mi a túl sok?
2024. augusztus 19., hétfő

Fogalma nincs a magyar szakszövetségnek, miként készült Milák Kristóf az olimpiára

Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke szerint sportolóik felülmúlták az elvárásokat a párizsi olimpián.

Fogalma nincs a magyar szakszövetségnek, miként készült Milák Kristóf az olimpiára
2024. augusztus 18., vasárnap

Biztató a magyar válogatott játékos szerint, hogy bukaresti klubja kétéves szerződést kötött vele

Pásztor Noémi, az olimpiai hatodik magyar női kézilabda-válogatott beállója szerint biztató, hogy új klubja, a Bajnokok Ligája csoportkörös román bajnoki címvédő Bukaresti CSM nem egy-, hanem kétéves szerződést kötött vele.

Biztató a magyar válogatott játékos szerint, hogy bukaresti klubja kétéves szerződést kötött vele
2024. augusztus 17., szombat

Leigazolta a Brassói Corona a Csíkszeredai Sportklub legjobb játékosát

A jégkorong Erste Ligában címvédő Brassói Corona leigazolta David Levint.

Leigazolta a Brassói Corona a Csíkszeredai Sportklub legjobb játékosát
2024. augusztus 16., péntek

„Igazságot szolgáltattak”: átvette kiperelt olimpiai bronzérmét a román tornászlány

Átadták a bukaresti Olimpiai Ház előtti sétányon pénteken rendezett ünnepségen Ana Maria Bărbosunak azt a bronzérmet, amelyet a Nemzetközi Sportdöntőbíróság döntése alapján a tornászlány a párizsi olimpiai játékok talajtorna döntőjében szerzett meg.

„Igazságot szolgáltattak”: átvette kiperelt olimpiai bronzérmét a román tornászlány
2024. augusztus 16., péntek

Személyre szabott ajándékautókkal „villanyozta fel” a román olimpiai érmeseket a milliárdos egykori sportcsillag

Személyre szabott elektromos autókkal jutalmazta a párizsi olimpián érmet szerző román sportolókat pénteken Ion Țiriac román üzletember, egykori teniszcsillag.

Személyre szabott ajándékautókkal „villanyozta fel” a román olimpiai érmeseket a milliárdos egykori sportcsillag