Bajnokok hibája? – Nagybányán nyomoz a DNA

Visszaléphet a Bajnokok Ligájából, illetve a román pontvadászatokból Nagybánya férfi és női kézilabdacsapata – közölte csütörtökön Cătălin Cherecheș, a város polgármestere, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) reggel házkutatást tartott a polgármesteri hivatalban, a kézilabdaklubok, illetve cégek székhelyén és magánszemélyek lakásán. 

Páva Adorján

2015. október 01., 16:292015. október 01., 16:29

2015. október 02., 17:422015. október 02., 17:42

A DNA délelőtt kiadott közleményéből csupán annyi derült ki, hogy a nap folyamán 12 nagybányai helyszínen tartanak házkutatást korrupciógyanú miatt. Később Cherecheș azt nyilatkozta, a polgármesteri hivalba kiszálló ügyészek kizárólag a HCM női és a Minaur férfi kézilabdacsapatának támogatásával kapcsolatos iratokat foglaltak le.

A Ziarmm.ro hírportál szerint az a gyanú, hogy a két, nagyrészt önkormányzati finanszírozással működő elit sportcsapat 2014/2015-ös költségvetéséből törvénytelen módon tűntek el bizonyos összegek, a hiányt pedig okiratok meghamisításával leplezték.

Cătălin Cherecheș a DNA-vizsgálatra reagálva kijelentette, addig, amíg nem tisztázzák magukat, illetve amíg a kormány és a parlament nem hoz olyan törvényt, amely átláthatóan szabályozza a sportklubok önkormányzati támogatását, felfüggesztik a város sport- és kulturális életének finanszírozását. „Ha azt akarják, akkor visszaléptetjük kézilabdacsapatainkat a Bajnokok Ligájából és a román bajnokságból, mert ez lesz a következménye a támogatásunk megvonásának\" – nyilatkozta az elöljáró a Mediafax hírügynökségnek.

Cherecheș hozzátette, számított arra, hogy szemet szúr a város sportéletének fellendülése. „Valakit zavart Nagybánya: egy 130 ezres városnak férfi kézilabda- és rögbibajnoka, másodosztályba feljutott focicsapata van, szerintem idén a romániai sportélet fővárosává váltunk\" – fogalmazott a polgármester, aki szerint „egyeseknek az sem tetszhet\", hogy a 2021-es európai kulturális fővárosi címért is „bátran\" versenybe szálltak, mégpedig úgy, hogy Klaus Johannis államfő teljes kampánystábját „átvették\" a pályázat sikere érdekében.

Cherecheș – aki korábban a Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja is volt, két éve pedig beiratkozott a Románia Fejlődéséért Országos Szövetségbe (UNPR) – reményét fejezte ki, hogy minél hamarabb elbeszélgethet az ügyészekkel – elmondása szerint még azt sem tudja, hogy ő személyesen gyanúsított-e. „Elmondanám nekik, mekkora nyomást gyakoroltam a sportklubokra, hogy mindent a törvényeknek megfelelően tegyenek\" – tette hozzá a polgármester.

A város két kézilabdaklubja, a HCM és a Minaur a közelmúltban Románia élcsapatává vált az önkormányzat hathatós támogatásának köszönhetően. A 10-szeres román bajnok női együttes két évvel ezelőtt tért vissza az élmezőnybe, amikor ezüstérmes lett, tavaly pedig bajnoki címet ünnepelt, majd Európa legjobb nyolc csapata közé jutott. Az elmúlt idényben csupán másodikként zárt a HCM, de így is bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára, ahol október 16-án kezd. A Minaur férficsapata két, a kilencvenes években szerzett bajnoki arany után az elmúlt idényben ismét a csúcsra jutott, a Bajnokok Ligájában pedig két forduló után egy vereséggel és egy győzelemmel áll.

A DNA egyébként más erdélyi városokban is nyomoz a sportklubok önkormányzati támogatásának törvényességét firtatva: Marosvásárhelyen az ASA, Temesváron pedig a Poli futballklubjának közpénzből történő finanszírozását vizsgálják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt
2025. április 28., hétfő

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után

Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után
2025. április 27., vasárnap

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal

A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal
2025. április 25., péntek

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi

Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.

Európa-bajnok lett a cselgáncsozó Özbas Szofi