Fotó: Horváth László
Bár a román titkosszolgálat állandó megfigyelése miatt nem volt egyszerű dolguk az erdélyi magyar élsportolóknak, de az átkosnak is nevezett kommunista rezsim ideje alatt a sportnak megvolt a presztízse, miközben ma a támogatások hiánya miatt az egyéni sportágakban nagyon nehéz érvényesülni – hangzott el az Erdélyi magyar sportolók román színekben nevet viselő kolozsvári beszélgetésen, amelynek három egykori kiválóság, Ráduly-Zörgő Éva gerelyhajító, Uray Zoltán vívó és Tasnádi István súlyemelő volt a főszereplője.
2017. február 19., 17:392017. február 19., 17:39
A Járosi Andor Keresztyén Kulturális Műhely hétvégi rendezvényének a lutheránus püspökség Reményik Sándor Galériája adott otthon. A beszélgetést moderáló újságíró, Csinta Samu felvezetőjében kiemelte, hogy a Románia által elért kimagasló eredményekhez az erdélyi magyarok is derekasan hozzájárultak, a „nagy egyesülés\" századik évfordulójának közeledtével pedig időszerű az erdélyi magyarság hozzáadott értékeit is felmutatni.
Elsőként Ráduly-Zörgő Éva beszélt pályafutásának kezdeteiről. A három nyári olimpián részt vett, főiskolai világbajnok és sokszoros román bajnok gerelyhajító elárulta, hogy kezdetben szertornával, kézilabdával próbálkozott, de maximalizmusa miatt nem szerette a csapatsportágakat, mert nehezen tudta elfogadni, hogy mások gyengébb teljesítménye miatt veszítsen. Legnagyobb sikerének az 1979-es mexikói egyetemi világbajnoki címét tartja. Bevallása szerint egy évvel később a moszkvai olimpián túl nagy volt rajta a nyomás, „pszichésen veszített”, így csak hetedik lett – alig két héttel később akkora dobása volt, amellyel megnyerte volna az olimpiát. A civil életben logopédusként, iskolai pszichológusként dolgozó atléta azt is elmondta: nem volt egyszerű az egykori Kelet-Németország szteroidokkal felpumpált sportolói ellen versenyezni, szerinte egyértelműen lehetett látni az NDK-s sportolónők arcán a borotválkozás nyomait.
A másodikként visszaemlékező Uray Zoltán elmondta: tízéves korában kezdte a vívást, miután két tőrt és két sisakot kapott ajándékba a nagybátyjától. Mint mesélte, a második világháború után robbanásszerűen beindult a vívás Kolozsváron, amelynek addigra már meglehetősen nagy hagyománya volt a kincses városban. Az ötvenes évek elején a kolozsvári lányok zsinórban nyerték az országos bajnokságokat, az 1952-es helsinki olimpián pedig a 11 fős romániai válogatottból négyen voltak kolozsvári magyarok. Ezen a seregszemlén összefutott Puskás Ferenccel is, aki Uray azon figyelmeztetésére, hogy vigyázzanak, miről beszélnek, mert a román titkosrendőrség figyeli őket, legendásan „vagány\" stílusában reagált: „nem kell betojni\". Uray Zoltán egyéni legjobb eredményét egyébként Budapesten, az 1954-es főiskolai világbajnokságon érte el, ahol bronzérmes lett, ezzel megszervezve Romániának az első érmet világversenyeken.
A három kiválóság közül a legnagyobb eredményt Tasnádi István érte el, akik 1984-ben a Los Angeles-i olimpián szerzett súlyemelésben olimpiai ezüstérmet. Két éve Kolozs megye díszpolgára lett, ebből az alkalomból a Krónika is közölt vele részletesebb portréinterjút. Tasnádi ezúttal is felelevenítette, hogy milyen akadályokba ütközött erdélyi magyarként: hosszú évek után, végül csak pálinkával tudta rávenni Ştefan Achimot, a súlyemelő-válogatott akkori edzőjét, hogy tisztességesen bánjon vele.
Kokaint találtak az év elején az akkor még a Brassói Corona jégkorongcsapatában játszó Szabó Pál Krisztián szervezetében.
Tizenegy gólos győzelmet aratott az FTC-Telekom Waterpolo vízilabdacsapata a Nagyváradi VSK ellen a Bajnokok Ligája negyeddöntős csoportmérkőzésén.
A magyar válogatottól való távozásom után nem leszek többé szövetségi kapitány – jelentette ki Marco Rossi a Fanatik című török lapnak adott exkluzív interjúban, amelyet közölt a Nemzeti Sport online is.
Magyarország után Románia is elismerte Bölöni Lászlót: az erdélyi magyar labdarúgóedző, egykori BEK-győztes román válogatott futballista Sportlegenda különdíjban részesült a Román Sportgálán.
Egyelőre három csoportban kezdődtek meg a kimondottan magyar anyanyelvű gyerekek számára az edzések az UTÁ-nál. Az aradi élvonalbeli labdarúgóklub vezetősége növelni szeretné a magyar kölyökcsapatok számát, ezért további jelentkezőket vár.
A román labdarúgó-bajnokság első tizenkét csapata erősebb, mint a magyaré – jelentette ki Sigér Dávid, a Sepsi OSK korábbi magyar válogatott játékosa.
Zajlanak az előkészületek a brassói Ifjúsági Stadion lebontására, hiszen közeleg a helyébe tervezett új aréna építési munkálatainak kezdete: öt cég jelentkezett a csaknem 10 ezer férőhelyes létesítmény kivitelezésére kiírt liciten.
Lando Norris, a McLaren brit versenyzője nyerte a kaotikusan alakult Forma-1-es idénynyitó Ausztrál Nagydíjat vasárnap Melbourne-ben.
A Liverpool FC hivatalos honlapján tartott szurkolói szavazáson Szoboszlai Dominikot választották február hónap legjobbjának az angol labdarúgó-bajnokságot vezető klubnál.
Novák Károly Eduárd volt sportminisztert választották az Országos Paralimpiai Bizottság elnökévé a testület pénteki közgyűlésen.
szóljon hozzá!