Zöld Róbert jelenleg a februári világbajnokságra készül
Fotó: Facebook/Zöld Róbert
A gyergyószentmiklósi származású Zöld Róbert alpesi síző évek óta a sportág egyik kiemelkedő alakja Romániában, aki fontos mérföldkőhöz érkezett, a februárban megrendezendő világbajnokságra edz. Zöld Róbert mesélt lapunknak a kezdetekről, a sízés jelenlegi helyzetéről, a nehézségekről, és arról is, hogyan készül fel a rangos megmérettetésre egy olyan versenyző, akinek országa manapság nem túl ideális helyszín az alpesi sízéshez.
2025. január 19., 08:492025. január 19., 08:49
A gyergyószentmiklósi Zöld Róbert szinte beleszületett a sízésbe.
– idézte fel a Krónikának a kezdeteket, hozzátéve, 13-14 éves koráig édesapja edzette őt, majd a gyergyószentmiklósi sportiskolához járt, ahol egészen 21 éves koráig edzett.
A sportiskola azonban csak 21 éves korig foglalkoztatja s sportolókat, így mivel Zöld Róbert folytatni kívánta a sportot, másik klubot kellett keresnie.
Kérdésünkre, hogy gyerekként nem kacérkodott-e a jégkoronggal – amely Gyergyószentmiklóson talán a legnépszerűbb téli sport –, Zöld Róbert nevetve mesélte, hogy akkoriban még nem volt akkora hokiláz a városban. „A gyerekek többsége inkább sízéssel foglalkozott, így nekem sem volt sok választásom. Manapság már több lehetőségük van a gyerekeknek, de az én időmben jobbára egyetlen sport létezett, és azt komolyan vettük” – magyarázta lapunknak a székelyföldi sportoló.
Számára sosem volt kérdés, hogy alpesi síző lesz. „Ebben nőttem fel, és úgy gondolom, hogy a természetben, a hegyek között síelni az egyik legszebb dolog. A síugrás és a sífutás valahogy nem vonzott, a lesiklás ellenben mindig közel állt a szívemhez, és mivel édesapám is ebben a sportágban volt edző, természetes volt, hogy ezt választom” – fejtette ki.
„Sajnos itthon a síszezon általában csak januártól február közepéig tart, és sokszor már ez is optimista becslés. Éppen ezért például mi a klubnál szezon előtt külföldön edzünk” – fejtette ki Zöld Róbert. Újabban nyaranta fedett pályán edzenek – például Litvániában – mert a gleccserek is folyamatosan húzódnak vissza, így Európában egyre kevesebb az enyhe időben is sízhető terület; majd ősszel és télen többnyire ausztriai pályákat vesznek célba. Azonban nem mellékes, hogy a külföldi felkészülés jelentős anyagi erőforrásokat igényel.
Zöld Róbert
„Rengeteg pénzbe kerül a külföldi felkészülés, sok szponzorra van szükség. De így fel tudjuk venni a versenyt a nemzetközi élvonal sportolóival is” – mondja Zöld Róbert, felidézve, hogy mielőtt a sepsiszentgyörgyi klubhoz igazolt, számára a felkészülési lehetőségek sokkal korlátozottabbak voltak. „Márciusban vége lett a szezonnak, majd egy hónap pihenő után kezdtük a szárazedzéseket. Ezek főként fizikai edzésekből álltak, például hegyikerékpározásból, futásból, ugrásokból. A nyári felkészülés számomra mindig a legunalmasabb része volt, mert nem azt csináltuk, amit igazán szeretünk. Ezért választottam a hegyikerékpárt, ami extrémebb és változatosabb” – mondta.
kevés lehetőséget jelentenek a reklámra, nem látja több száz, több ezer szurkoló a feliratokat a ruházaton, a pálya szélén.
Zöld Róbert jelenleg Gyergyószentmiklóson készül a világbajnokságra, miközben besegít édesapjának a gyerekek edzése terén. „Most napi szinten edzünk, reggelente két órát havon, ami bőven elég, mert utána már nem lenne hatékony. Délutánonként fizikai edzéseket végzünk, hogy a legjobb formánkat hozzuk” – avatott be edzésprogamjába a síző.
„A többiek, köztük én is, önköltségen utazunk. Ez sajnos a román sísport jelenlegi helyzete” – magyarázta Zöld Róbert, leszögezve, hogy mindenben a klubja, nem pedig a Román Síszövetség a támasza.
Fotó: Facebook/Sport-All Sport Club
Kérdeztük a sportolót a sízés romániai jövőjéről is, aminek kapcsán elmondta: aggódik a sportág jövője miatt. Egyrészt azért, mert a kevés hó, a sípályák fenntartásának nehézségei és a magas költségek miatt a sízés egyre inkább a gazdagok kiváltsága lesz.
„Versenysportként pedig még nagyobb kihívás, hiszen nem kapunk elég támogatást.
– fejtette ki a Krónikának Zöld Róbert. Hozzátette, ennek ellenére a helyi pályákon gyakran nem nézik jó szemmel a versenyzőket, mert a kitűzött kapukkal nyomot hagynak a pályán, „lesízik” a pályát. Szerinte a versenysportnak, illetve az utánpótlás-nevelésnek az sem tesz jót, hogy a szülők gyakran több különböző sportra, megannyi tevékenységre járatják a gyerekeket így egyikben sem tudnak igazán elmélyülni.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
szóljon hozzá!