2009. március 24., 10:282009. március 24., 10:28
Hiába ugyanis az álomállásnak vélt új munka, a kihívások felett érzett öröm, ha menet közben kiderül, hogy ami biztosnak tűnt, nem az. Az újonc munkavállalók helyzete eleve bizonytalan: a próbaidő letelte előtt indok nélkül felmondhatnak nekik, igaz, ez fordítva is igaz: kiléphetnek a cégtől. Noha nincs garancia a biztos állásra, mégis érdemes tájékozódni, mielőtt valaki rábólint egy állásajánlatra.
Ha a vállalat, amelyhez a munkát kereső jelentkezik, jó hírnévnek örvend, a piacon ismerik és elismerik a versenytársak, nagy baj nem lehet – gondolják sokan. Ám érdemes utánanézni, hogy alakult a cég története, milyen projektekkel foglalkoztak az elmúlt években, mit tudnak felmutatni, és ezt hogyan, mivel érték el. Az sem mellékes, kik dolgoznak a vállalatnál, milyen szakembereket alkalmaznak: fiatal kezdőket, tapasztalt, „vén rókákat”, ambiciózus középkorúakat, vagy vegyes a társaság. Egy jónevű vállalatnál is sor kerülhet létszámleépítésre, ám az is biztos, hogy ilyen munkahellyel az életrajzban, a továbblépésre is nagyobb esély mutatkozik.
Érdemes annak is utánanézni, milyen a cég gazdasági helyzete. Amennyiben a vállalat utolsó negyedéve veszteséges volt, és mégis sor kerül a korábban tervezett létszámbővítésre, nem árt résen lenni: ha nem kölcsönzött munkaerőként kerül valaki a vállalathoz, követni kell a változásokat. Nem szabad hátradőlni abban a tudatban, hogy biztos az állás. Fel kell készülni arra, hogy néhány hónap múlva esetleg váltani kell, ezért érdemes a továbbiakban böngészni az álláshirdetéseket.
Az állandóság jó fokmérője a céges gondolkodásnak, filozófiának. Ha egy vállalatnál gyakran jönnek-mennek az alkalmazottak, egy éven belül lecserélődik az egész gárda, szinte biztos, hogy nem szabad hosszú távra tervezni. Felmerül a kérdés, miért nem feleltek meg az első körben fölvett alkalmazottak. Nem voltak rátermettek? Időközben jobb ajánlatot kaptak a dolgozók, és távoztak? Érdemes elgondolkodni azon, komoly céggel állunk-e szemben, mit nyújthat, és mire van szüksége az állást keresőnek.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.