Fotó: Krónika
2008. október 14., 00:002008. október 14., 00:00
Míg az anyagi ösztönzők – a pénzügyi jutalom és bónusz – csupán az európai alkalmazottak 80 százalékánál gerjesztenek pozitív változást, addig 85 százalékuk meglepő módon azt mondta, hogy termelékenységét a megbecsülés fokozná leginkább – mutat rá a Canon megbízásából, az ICM Research által végzett felmérés. A közvélemény-kutatás keretében Európa 18 országában 5500 hivatali alkalmazott körében vizsgáltak olyan, termelékenységet befolyásoló munkahelyi tényezőket, mint például a hozzáállás és tapasztalat.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az alkalmazottakat ne kellene a munkájuknak megfelelően megfizetni, hiszen a kutatás azt is kimutatta, hogy a pénzbeli ösztönzők rövid távon nagyon is jól működnek. Tartós elégedettségérzetet azonban az okoz, ha az alkalmazottak munkahelyi erőfeszítését megbecsülik a kollégák és a főnökök. A felmérés rámutatott arra is, hogy a rugalmas munkaidő nagyobb termelékenységre ösztönöz: erről az európai dolgozók 68 százaléka állította, hogy növelné hatékonyságát.
Edzőteremmel
Egy másik hatékonyságnövelő tényező pedig az lehet, ha a vállalat edzőtermet épít: a válaszadók 47 százaléka mondta azt, hogy jobban motiválná őket, ha lenne edzőterem, de még az olyan apróbb vállalati erőfeszítések, mint a zenehallgatás engedélyezése képesek termelékenységi eredményeket hozni. A válaszadók 53 százaléka gondolja úgy, hogy ez fokozná a termelékenységet, miközben a rövidebb munkanapokat 58 százalékuk, az otthonról végzett munkát pedig 44 százalékuk említette ösztönzőként.
Reggel aktívabbak
A Canon kutatása megállapította azt is, hogy Európában az irodai alkalmazottak munkanapjuknak csupán 75 százalékában dolgoznak teljes kapacitással, azaz a munkahelyen töltött idő egynegyede nem eredményes.
A kutatás a munkahét elemzése során kimutatta, hogy a válaszadók harmada szerint nincs különbség a hétköznapok között. A legtöbb európai országban a válaszadók a pénteket jelölték meg a hét legrosszabb napjaként.
Az alkalmazottak a nap első felében általában aktívabbak, közvetlenül ebéd után és késő délután viszont visszaesik termelékenységük. A megkérdezettek közel harmada fáradtsággal és kimerültséggel indokolta munkája hatékonyságának csökkenését.
Az európai irodai alkalmazottak 25 százaléka a júliust és az augusztust, a magyarok a júliust és a decembert, a spanyolok és a portugálok szintén az augusztust, míg a svédek, a finnek és norvégok a júliust jelölték meg az év legkevésbé termelékeny hónapjának. Ezzel szemben az Egyesült Királyságban a válaszadók 24 százaléka decemberben vallotta magát a legkevésbé produktívnak.
A munkaidő alatt a három leghatékonyabbnak értékelt pihenési forma az irodai pletykák megtárgyalása, a testmozgás, valamint egy csésze tea vagy kávé elfogyasztása.
Hírösszefoglaló
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.