2009. június 09., 11:292009. június 09., 11:29
Ötéves rekordszintre, 5 százalékra emelkedett áprilisban a szezonálisan kiigazított munkanélküliségi ráta Japánban, az álláskeresők és a felajánlott munkahelyek aránya pedig egy évtizedes mélységbe zuhant – közölte a tokiói kormányzat. A munkanélküliségi mutató 0,2 százalékponttal növekedett az előző hónaphoz képest. Az emelkedés egyébként megfelelt a szakértők előzetes várakozásainak.
A munkanélküliségi ráta a távol-keleti országban ritkán haladja meg az ötszázalékos küszöböt, amely sok japán szemében a munkaerőpiac erőteljes visszaesését jelzi. A tokiói munkaügyi tárca adatai szerint száz japán álláskeresőből idén áprilisban 46 számíthatott arra, hogy sikerül valamilyen munkát találnia. Ez a mutató tíz éve nem volt ilyen rossz. Egy évvel ezelőtt száz álláskeresőből még 52 reménykedhetett abban, hogy el tud helyezkedni.
A gazdasági válság hatására az elmúlt évben rekordot döntött a harmincas éveikben öngyilkosságot elkövető japán fiatalok száma. Történt ez annak ellenére, hogy az öngyilkosságok száma a szigetországban 2,6 százalékkal csökkent, 32 249 ember vetett véget önkezével életének – mutat rá a japán rendőrség jelentése. Az 30-as éveikben járók körében elkövetett öngyilkosságok száma 1991-től folyamatosan emelkedik. Tavaly 4850 ilyen korú fiatal vetett véget életének, 1,7 százalékkal több, mint 2007-ben, és közel kétszer anynyi, mint 1991-ben.
A kutatók a japán gazdaság alkalmi munkába vetett túlzott bizalmát okolják. Jamada Maszahiro professzor elmondta, hogy a szigetországban többnyire az ötvenes éveikben lévő férfiak lesznek öngyilkosok: azért oltják ki saját életüket, hogy biztosítási pénzt hagyjanak hátra családjukra. A harmincas éveikben járók viszont mostanság csak nehezen látnak reményt, hogy sorsuk jobbra fordulhat.
Ezt jelzi az alkalmi munkások elbocsátásának aránya: az elmúlt fél évben százezrek váltak munkanélkülivé, amikor Japán exporton alapuló gazdasága megingott a világválság terhe alatt. A rendőrségi jelentés szerint Japán a fejlett világ egyik legmagasabb öngyilkossági rátájával rendelkező országa: 100 ezer emberre 24 öngyilkosság jut. Az Egyesült Államokban ez a szám 11,1.
Bár a legáltalánosabb ok a depresszió, erőteljesen növekedett azok száma, akik feltehetőleg azért lettek öngyilkosok, mert nem találtak munkát, nem alkalmazták őket, vagy nehezen keresték meg a napi betevőre valót. Növekedett a tizenévesek és huszonévesek körében elkövetett öngyilkosságok száma is. Ezeknek a fiataloknak a fele azért vetett véget életének, mert nem talált munkát, 28 százalékuk pedig alkalmi munkákból próbálta eltartani magát.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.