2009. január 05., 23:152009. január 05., 23:15
Főként a szolgáltatási és építőipari szektorban tevékenykedő vállalkozók alkalmaztak a tavalyi év folyamán nem európai uniós országból származó külföldi vendégmunkásokat – közölte a bevándorlók ügyeivel foglalkozó országos hatóság (ORI). Mint adatsoraik rámutatnak, 2008-ban összesen 13 820 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki az Unión kívülről érkezőknek, akiknek zöme török, kínai vagy moldovai köztársasági állampolgár volt. A legtöbb engedélyt Bukarestben, Ilfov és Konstanca megyében működő cégek alkalmazottainak állították ki. Az ORI által közzétett statisztika szerint a nem uniós vendégmunkások közül 12 731 férfi, míg 1089 nő volt.
Laurenţiu Plosceanu, az Építőipari Munkáltatók Országos Egyesületének (ARACO) elnöke úgy nyilatkozott, az építőtelepeken dolgozó külföldiek nagy része török és kínai volt, ám Pakisztán, India és Banglades is hozzájárult a munkaerőimporthoz.
A textiliparban dolgozó külföldiek számottevő része is Kínából érkezett, továbbá szerbiai, bangladesi és moldovai köztársasági vendégmunkások is tevékenykedtek az ország különböző vidékein működő üzemekben. „Még nem tudok konkrét számadattal szolgálni, de azt biztosra mondhatom, hogy a tavaly az előző évinél jóval több külföldit alkalmaztunk. Többségük Bákóban talált munkát” – tájékoztatott Maria Grapini, a Könnyűipari Munkáltatók Országos Egyesületének (FEPAIUS) elnöke. Grapini azonban úgy látja, a tendencia idén nem fog folytatódni, mivel idén a legtöbb textilipari üzem a csökkenő megrendelések miatt kénytelen lesz csökkenteni a termelést, és kényszerszabadságokhoz vagy elbocsátásokhoz folyamodni. Mint hangsúlyozta, azt is szem előtt kell tartani, hogy sok, korábban külföldön munkát vállaló román állampolgár is haza fog térni az idei év folyamán, ezért elsősorban nekik szeretnének állást biztosítani.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.