2009. március 24., 10:452009. március 24., 10:45
Mint hangsúlyozta, a munkanélküliségi ráta is drasztikusan nő az idei év folyamán. Voinea szerint már február végére elérte a gazdasági mutató azt a szintet, amit még tavaly az idei év végére vetítettek elő, már a múlt hónap végén 500 ezer állástalan élt az országban. Eközben – véli a gazdasági szakértő – „visszafogott becslés szerint is” az év végére a munkanélküliek száma eléri majd az egymilliót.
A válság különböző gazdasági ágazatokra gyakorolt hatását firtató kérdésre a szakember úgy válaszolt, alig néhány szolgáltatói ágazatban van remény a növekedésre. „A válság valamennyi gazdasági ágazatra kihat, a leginkább pedig azokra, amelyek már korábban jelentős adósságot halmoztak fel. Nem hiszem, hogy meg tudunk nevezni egy iparágat, amelyről akár a hajánál rángatva is rá tudjuk fogni, hogy hasznot húzhat a válságból.
Hétről hétre nő azoknak a száma, akik biztosan állás nélkül maradnak az idei év folyamán. Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) tegnap közzétett adatsora szerint egyetlen hét alatt 2 ezerrel nőtt azoknak a száma, akik idén március és október között elveszítik munkahelyüket. Ezzel a számadat máris 38493-ra ugrott. Eddig 490 cég jelezte az ügynökségnél, hogy főként a gazdasági válság miatt elbocsátásokra kényszerül. A legtöbb állás Bukarest területén szűnik meg (4863), majd Prahova (3831), Hunyad (2195), Brassó (1617), Arad (1601), Argeş (1543), Temes (1383), Kolozs (1286), Szeben (1271) megye következik. Az eddig bejelentett adatok alapján március folyamán kerülnek a legtöbben utcára, összesen 26953-an. Várhatóan áprilisban 9152, májusban 2029, júniusban 10, szeptemberben 315, míg októberben 34 személy válik országos szinten munkanélkülivé. Az elbocsátásokra készülő cégek közül 36425 a magánszektorban tevékenykedik, 1658 állami, míg 410 vegyes tőkéjű vállalkozás. |
Azoknak lehet még esélyük, amelyek állami támogatásban részesülnek, de semmit sem állíthatunk biztosan” – fogalmazott Liviu Voinea. A szakértő azonban kiemelte, hogy a mezőgazdaságnak még lehet esélye, ám csakis olyan körülmények között, ha hatalmas pénzösszegeket tud lehívni európai uniós pénzalapokból. „A mezőgazdaság már húsz éve válságban van, tehát most nincs e téren semmi újdonság” – véli.
Ugyanakkor Voinea szerint nagyban számít majd abban, hogy Románia mikor lép ki a válságból, hogy a fejlett országok, mint Németország, Ausztria, Franciaország, illetve Olaszország mikor vészeli át a krízist, ugyanis a román gazdaság pillanatnyi helyzete nagyban függ ezektől az államoktól.
„A bankrendszer folyósította a hiteleket, tehát nagyban rá is hárul a válság felelőssége. Ha mindenképp vétkest kell megjelölnünk, akkor azt mondhatjuk, sok múlott azon, hogy a pénzintézetek felelőtlenül nyújtottak hiteleket. A fő gond az volt, hogy fogyasztási kölcsönöket adtak a befektetési hitelek helyett” – nyilatkozta a gazdasági szakember. Annak kapcsán, hogy a bankok az utóbbi időben alig folyósítanak kölcsönöket, Voinea leszögezte, véleménye szerint alig egy hónapon belül ismét beindul a hitelezési folyamat.
Arra a kérdésre, hogy mit tanácsol az egyszerű embereknek, a szakértő leszögezte: „zárkózzanak be a házba, be se kapcsolják a televíziót, hogy ne ijedhessenek meg”. Komolyra fordítva a szót, megjegyezte, mindenkiben tudatosulnia kell, hogy egyetlen állás sem biztos a jelenlegi körülmények között, ezért tanácsos úgy költekezni, hogy az ne haladja meg a rendelkezésre álló költségvetést. Szerinte nem tanácsos hiteleket igényelni, mivel nagy mértékben fennáll annak a veszélye, hogy az igénylő a későbbiekben nem tudja az összeget törleszteni.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.