Eperjes Károly az Eldorádó című filmben
Két kultuszfilmmel, Gothár Péter és Bereményi Géza alkotásaival, a Megáll az idővel és az Eldorádóval zárják a magyar filmtörténeti vetítéssorozatot Sepsiszentgyörgyön szerdán és csütörtökön a Művész Moziban.
2017. június 28., 08:022017. június 28., 08:02
A filmeket román felirattal láthatja a közönség. A Balassi Intézet a Kónya Ádám Művelődési Házzal, a Cityplex mozihálózattal és a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézettel közösen indította a 120 éves a magyar film című sorozatot.
A Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet vetítéseit eddig Bukarestben, Székelyudvarhelyen, Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Nagyszebenben láthatta a közönség – közölte az intézet.
A magyar film akkor kezdődött, amikor 1896-ban a Lumière testvérek filmjeit a budapesti Royal Szálló kávéházában levetítették, majd ezt követően Sziklai Arnold és Zsigmond az Andrássy úton megnyitották az első magyar filmszínházat, az Ikonográfot.
Az idei sorozatban a magyar filmművészet kiemelkedő alkotásait mutatták be: Uher Ödön Mire megvénülünk (1916) és Janovics Jenő Az utolsó éjszaka (1917) című filmjét Szép András élő zongorakíséretével vetítették, ezen kívül Korda Sándor Az aranyember (1918), Székely István Hyppolit, a lakáj (1931), Ráthonyi Ákos Sarajevó (1940), Szőts István Emberek a havason (1942), Fábri Zoltán Hannibál tanár úr (1956), Jancsó Miklós Szegénylegények (1965), Makk Károly Szerelem (1970) című alkotását láthatták a nézők.
A sorozat befejezéseként szerdán, 18 órai kezdettel vetítik Gothár Péter Megáll az idő (1981, 96 perc) és csütörtökön 18 órától Bereményi Géza Eldorádó (1988, 100 perc) című filmjét.
A Megáll az idő, a magyar filmtörténet egyik kultikus alkotása a ’60-as években játszódik, főszereplői lázadó fiatalok, életüket azonban meghatározzák az ’56-os forradalom utórezgései. Talán törvényszerű volt, hogy ’56-ról és a Kádár-rendszerről szóló legjobb filmet a nyolcvanas évek pesti undergroundja csinálja meg. A film zenéjét a kolozsvári születésű Selmeczi György szerezte, a film egyik szerepét az egy éve elhunyt, marosvásárhelyi származású, Jászai Mari-díjas Rajhona Ádám örökítette meg.
A sorozat utolsó filmje, Bereményi Géza Európai Filmdíjjal elismert filmdrámája, az Eldorádó egy Teleki téri piaci kereskedő és családja 1945 és 1956 között játszódó történetén keresztül mutatja be, miként fonódott össze a személyes sors és a történelem a világháború utáni Magyarország zavaros évtizedében. Az önéletrajzi ihletésű Eldorádó nemzedéki film lett, a háborúban apjukat elvesztő gyermekek generációs életérzését elemi erővel megragadó, sodró lendületű alkotás. Az első cenzúramentesen 1956-ra reflektáló magyar filmben Eperjes Károly egyik legjobb alakítását láthatjuk.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!