Fotó: Vigh László Miklós
Kellemes meglepetést okozott a világjárvány nyomorúságának közepette élő előadásra vágyó közönségének a nagyváradi Szigligeti Színház, műsorra tűzve a várszínházban már tavaly augusztusban előkóstoltatott improvizációs játékot, a Főnixtervet.
2021. február 01., 11:442021. február 01., 11:44
Bevallom, jó adag fenntartással váltottam meg a hétvégi jegyem, azon morgolódva, hogy a „kimaradás” közelgő első évfordulóján miért a rögtönzés kap előnyt, annyi lehetséges nagy sikerű színpadi mű helyett?! De nem töprengtem sokat, hiszen ismert rosszmájúságom már súgta is választ: az improvizációra rá lehet majd kenni az esetleges melléfogásokat.
Gyakran emlegetjük egy-egy előadással kapcsolatban: mintha a mi életünket láttuk volna viszont a színpadról, de ez a jelenetsor valóban a leghétköznapibb életmozzanatokkal szembesítette a közönséget. S mindezt talán nem is lehetett volna jobban összehozni, mint éppen a rögtönzés fegyverével. Színlap hiányában név szerint nem tudom, kinek kellene megköszönnöm az ötletet, így hát egyaránt kalapot emelek Botos Bálint rendező és Kárpáti Péter dramaturg, valamint a fellépő színészek előtt.
A mindennapokból ismert karakterek és helyzetek improvizációs feldolgozásának sok évszázados hagyománya, a commedia dell’arte játékstílus ezúttal is biztosította a tökéletes alakítás lehetőségét Balogh Attila, Csatlós Lóránt, Firtos Edit, Fodor Réka, Kiss Csaba, Kocsis Anna, Kovács Enikő, Rácz Endre, Tasnády-Sáhy Noémi és Trabalka Cecília számára. Florina Belinda Vasilatos díszletei és jelmezei segítették, hogy virtuóz módon villanthassák fel egy társasház lakóinak legkülönbözőbb, de mindannyiunk által jól ismert örömeit, bosszúságait, bimbózó vagy már hervadó érzelmeit, a nemzedékek közti majdnem állandó torzsalkodást, barátságot, irigykedést, őszinteséget és hazugságot.
Játékukat egyetlen szóval tudom csak értékelni: tökéletes volt, köszönet érte! Mintha egy mestercukrásznak olyan remekbeszabott tortáját eszegettük volna, amelynek minden szeletébe – a kellemes közös íz mellé – valami sajátos zamatot rejtett volna el, ne lehessen őket egymással összetéveszteni.
Ahogy a folytonos rögtönzésekből sikert tudtak kovácsolni a hajdani vándorszínészek, mindig valami új ötlettel dobva fel a már jól ismert karaktereket, a Szigligeti Színház művészeinek is ugyanilyen módon sikerült: a szűnni nem akaró taps a legjobb bizonyíték arra, hogy nemcsak a művészek várták már az igazi találkozót a közönséggel, hanem a nézőknek is legalább ugyanannyira szükségük volt erre a közösen fogyasztható, zamatos életszeleteket kínáló élményre.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!