Fotó: Vigh László Miklós
Kellemes meglepetést okozott a világjárvány nyomorúságának közepette élő előadásra vágyó közönségének a nagyváradi Szigligeti Színház, műsorra tűzve a várszínházban már tavaly augusztusban előkóstoltatott improvizációs játékot, a Főnixtervet.
2021. február 01., 11:442021. február 01., 11:44
Bevallom, jó adag fenntartással váltottam meg a hétvégi jegyem, azon morgolódva, hogy a „kimaradás” közelgő első évfordulóján miért a rögtönzés kap előnyt, annyi lehetséges nagy sikerű színpadi mű helyett?! De nem töprengtem sokat, hiszen ismert rosszmájúságom már súgta is választ: az improvizációra rá lehet majd kenni az esetleges melléfogásokat.
Gyakran emlegetjük egy-egy előadással kapcsolatban: mintha a mi életünket láttuk volna viszont a színpadról, de ez a jelenetsor valóban a leghétköznapibb életmozzanatokkal szembesítette a közönséget. S mindezt talán nem is lehetett volna jobban összehozni, mint éppen a rögtönzés fegyverével. Színlap hiányában név szerint nem tudom, kinek kellene megköszönnöm az ötletet, így hát egyaránt kalapot emelek Botos Bálint rendező és Kárpáti Péter dramaturg, valamint a fellépő színészek előtt.
A mindennapokból ismert karakterek és helyzetek improvizációs feldolgozásának sok évszázados hagyománya, a commedia dell’arte játékstílus ezúttal is biztosította a tökéletes alakítás lehetőségét Balogh Attila, Csatlós Lóránt, Firtos Edit, Fodor Réka, Kiss Csaba, Kocsis Anna, Kovács Enikő, Rácz Endre, Tasnády-Sáhy Noémi és Trabalka Cecília számára. Florina Belinda Vasilatos díszletei és jelmezei segítették, hogy virtuóz módon villanthassák fel egy társasház lakóinak legkülönbözőbb, de mindannyiunk által jól ismert örömeit, bosszúságait, bimbózó vagy már hervadó érzelmeit, a nemzedékek közti majdnem állandó torzsalkodást, barátságot, irigykedést, őszinteséget és hazugságot.
Játékukat egyetlen szóval tudom csak értékelni: tökéletes volt, köszönet érte! Mintha egy mestercukrásznak olyan remekbeszabott tortáját eszegettük volna, amelynek minden szeletébe – a kellemes közös íz mellé – valami sajátos zamatot rejtett volna el, ne lehessen őket egymással összetéveszteni.
Ahogy a folytonos rögtönzésekből sikert tudtak kovácsolni a hajdani vándorszínészek, mindig valami új ötlettel dobva fel a már jól ismert karaktereket, a Szigligeti Színház művészeinek is ugyanilyen módon sikerült: a szűnni nem akaró taps a legjobb bizonyíték arra, hogy nemcsak a művészek várták már az igazi találkozót a közönséggel, hanem a nézőknek is legalább ugyanannyira szükségük volt erre a közösen fogyasztható, zamatos életszeleteket kínáló élményre.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!