Fotó: Facebook/Astra falumúzeum
A világjárvány okozta bizonytalanságot jelképezi, hogy tavon ringatózó csónakokban és vízibicikliken ülve is nézhet filmeket a holnap szabadtéren kezdődő nagyszebeni Astra dokumentumfilm-szemle közönsége – mondta el a Krónika megkeresésére Kató Csilla, a fesztivál művészeti igazgatója. A 27. alkalommal szervezendő Astra két részre tagolódik: szeptemberben szabadtéren, októberben pedig online követhetik figyelemmel az érdeklődők.
2020. szeptember 03., 14:462020. szeptember 03., 14:46
Két részletben szervezik meg idén a nagyszebeni Astra dokumentumfilmfesztivált, amelyet immár 27. alkalommal tartanak. Kató Csilla, a filmfesztivál művészeti igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, szeptember 4. és 13 között szabadtéren, az Astra falumúzeumban szervezik a szemle első, majd október 16. és 25. között virtuális térben a második részét.
Az összesen nyolcvan dokumentumfilmet felsorakoztató fesztiválra a járványhelyzet miatt idén nem érkeznek külföldi résztvevők, de számos hazai rendező is jelen lesz, közönségtalálkozókat, koncerteket is tartanak – hívta fel a figyelmet a művészeti igazgató.
Az idei kiadás különlegessége, hogy szeptember 5-én, 6-án és 7-én a hatalmas alapterületű szebeni falumúzeum taván ringatózó csónakokban és vízibicikliken ülve lehet megtekinteni a filmeket, az óriási képernyőt a skanzen szélmalmai közelében helyezik el – fejtette ki Kató Csilla. „A világjárvány miatti bizonytalanságot akarjuk érzékeltetni azzal, hogy vízi járműveken ülnek a nézők” – mondta el a szervező. Kiemelte, idén két magyar dokumentumfilmet is láthat a fesztivál közönsége:
A Hajdu Eszter rendezésében készült film a sokak által minden idők legjobb magyar gitárosának tartott rockzenész emlékét idézi fel: Barta Tamás életét golyó oltotta ki máig vitatott körülmények között. Barta Tamás nemcsak gitárosnak, hanem zeneszerzőnek is elsőrangú volt. Három LGT-, egy-egy Zalatnay Sarolta- és Kovács Kati-lemez számai közül húsznak ő a zeneszerzője.
Kató Csilla kiemelte, szintén láthatja a szebeni szemle közönsége a Megbélyegzetten – 1968 című történelmi dokumentumfilmet Varga Ágota rendezésében. „Mit ér az az ember, aki 1968-ban volt 14 éves és lázadó kamasz? Levelükben fellázadtak a rendszer ellen, ami igazából gyerekcsíny volt, bár ők akkor komolyan gondolták. A belügyi szervek példát statuáltak, a rendszer hű szolgái 25 éven át úgyszintén. Vajon az akkori hatalom miért is ijedt meg kamaszok csínytevésétől? László apja a párthűség mintaképe, a bírósági tárgyaláson mintha egy idegenre kérte volna a legsúlyosabb büntetést. Börtönből szabadulása után a kommunista gépezet a felnőtté válását és a felnőtt életét is megalázta. Kovács László, a film főhőse élettörténetével nem kérkedett, szinte szégyenként cipelte azt” – olvasható a film ismertetőjében.
Többek közt Radu Ciorniciuc Mindenhol jobb (Acasă, My Home) című egész estés dokumentumfilmjét is vetítik, amely számos szakmai díjat tudhat magáénak, és amelynek folyamatban van az Oscar-díjra való jelölése.
A romániai alkotások versenyét a szemle szeptemberi, szabadtéri részében tartják meg, a nemzetközi filmek versenyét pedig az októberi, online fesztivál ideje alatt. „A jelenlegi helyzet bebizonyította, hogy művészet és kultúra nélkül szegényebbek és szomorúbbak vagyunk. A dokumentumfilm műfaja lehetővé teszi, hogy az emberi tapasztalás intimitásába lépve, kapcsolódási pontokat találjunk a nagyvilággal, átlépve földrajzi, kulturális, etnikai és vallási határokat. A dokumentumfilm vagy a valóság filmművészete horizontot nyit más civilizációk, kultúrák, és értelemszerűen a tolerancia irányába” – fogalmazott Dumitru Budrala filmrendező, a szemle igazgatója. A nagyszebeni fesztivál programjáról, a jegyekről, további részletekről információk az Astra.ro honlapon találhatóak.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!