Világzene a csűrből
Fotó: Bethlendi Tamás
Három kontinens zenészei lépnek fel a harmadik alkalommal rendezendő, csütörtökön kezdődő és vasárnapig tartó mérai világzenei csűrfesztiválon.
2018. augusztus 02., 13:092018. augusztus 02., 13:09
Tizenhat fellépő, öt ország, négy porta, három kontinens – számokban így lehetne leírni a 3. mérai világzenei csűrfesztivált, viszont a zenei műfajok kavalkádja és az előadóművészek története sokkal vonzóbb lehet a látogatók számára.
Az estét a szintén magyarországi Ferenczi György és a Rackajam zárja. A formáció fúziós zenét játszik, amelyben fontos szerepet tölt be a magyar népzene, a rhytm & blues, a funky, a reggae, a hiphop és a groove.
Szombaton színpadra lép a rhytm & blues műfajt képviselő kolozsvári Nightlosers együttes, valamint a magyarországi világzene egyik jelentős képviselője, a Besh o droM zenekar, amely balkáni és román cigány, illetve közel-keleti tradicionális zenét ötvöz magyar zenével, de játszik sajátos feldolgozásban is, összeolvasztva különböző zenei stílusokat.
Vasárnap is dél- és észak-amerikai ritmusokra bulizhatnak a fesztiválozók. Az Egyesült Államokból érkező Laura Lackey’s Rhythm Revue a swing, jazz, blues és gospel sajátosságait ötvözi. Színpadra lép a tavalyról jól ismert mexikói Guajiro Calentano, amely a son calentano és afro-guerrerense stílust kolumbiai, francia, spanyol, brazil, guadalupei elemekkel gazdagítja. Fellép a marosszéki Eztán folkfúziós zenekar és az estét a magyarországi Oláh Gipsy Beats zárja, melynek zenéje egyszerre hagyományos és modern. A kórus hét férfi és két női tagjának hangzását a hagyományos kanna, kanál, gitár mellett a főként a balkáni zenékből ismert rézfúvósok, akkordion, basszusgitár, dob, és percussion hangszerek egészítik ki.
A zenekar tagjai rendszeresen gyűjtenek zenét a Kárpát-medencében. Ezt a sokszínű hagyományt mutatják meg a csillagos mérai éjszakán.
Természetesen minden este összegyűlnek a csűrben Kalotaszeg, Szászcsávás és Palatka legjobb muzsikusai, hogy hajnalig húzzák a talpalávalót a táncolni vágyóknak a tőlük megszokott virtuozitással és energiával. A táncházak házigazdája a budapesti Erdőfű zenekar, amelynek két prímása a tavalyi mérai csűrfesztiválon szervezett I. kalotaszegi prímásverseny első, illetve harmadik helyezettje lett.
A szervezők a nappali programkínálattal is igyekeztek minden korosztályt megszólítani. A gyerekeket mindennap este 6-ig kézműves foglalkozásokkal, zenével, tánccal, énekkel, mesemondással, várják. Szombat délután pedig Bognár Szilvia családi koncerttel örvendezteti meg a kicsiket. A felnőttek közben beszélgetéseken, filmvetítéseken vehetnek részt. Kallós Zoltán néprajzkutató személyének és munkásságának a Balladák filmje – Kallós Zoltán nyomában című film 1. részének levetítésével és a közeli barátokkal, rokonokkal, munkatársakkal való beszélgetéssel állítanak emléket a szervezők.
A fesztiválhelyszínt idén is a KOHOO csapata építi a tőle megszokott kreativitással és igényességgel. A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) pedig önkéntesekkel szolgál annak érdekében, hogy a rendezvény kellemesebb legyen minden résztvevő számára.
A helyszínen a napijegy ára 39 lej, háromnapos bérletet 89 lejért, fesztiválbérletet 119 lejért lehet váltani.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!