Hompoth Hanna-Erika tárlatvezető muzeológus (jobbra) ismerteti meg a közönséggel a Rejtett mintázatok című kiállítást
Fotó: Csíki Székely Múzeum/ Gegő Imre
Több mint 14 ezren tekintették meg eddig a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállítást a Csíki Székely Múzeumban. Barabási Albert-László világhírű fizikus májusban nyílt tárlata szeptember 11-ig még látogatható. Hompoth Hanna-Erika, a Csíki Székely Múzeum tárlatvezető muzeológusa a Krónikának elmondta, a tudományt a művészettel összekapcsoló anyag megtekintése nagy élményt nyújt a tárlatvezetés segítségével.
2022. szeptember 03., 13:072022. szeptember 03., 13:07
2022. szeptember 03., 13:082022. szeptember 03., 13:08
Nagy volt és most is nagy az érdeklődés a Csíki Székely Múzeumban látható BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállítás iránt, a tárlat az eredetileg tervezettnél két héttel tovább, szeptember 11-ig tekinthető meg. Barabási Albert-László csíki származású világhírű fizikus, hálózatkutató kiállítása, amely május elején nyílt meg Csíkszeredában, a hálózatkutatást művészi ábrázolásmódon keresztül mutatja be, mintegy összekapcsolva a tudományt a művészettel.
Génkutatástól a művészetig
Hompoth Hanna-Erika, a Csíki Székely Múzeum tárlatvezető muzeológusa – aki a tárlat megnyitásától kezdve kalauzolja az érdeklődőket a Rejtett mintázatok világában – a Krónika megkeresésére összegezte tapasztalatait.
„Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy már az év elején megbíztak, hogy fogjam össze a tárlatvezetési projektet, nekem jutott az adminisztratív rész, és a fordítás is. Így volt időm dokumentálódni ebben a szövevényes témában” – mondta el Hompoth Hanna-Erika.
„Humán végzettségűként nem volt annyira könnyű beleásnom magamat, de segített, hogy le kellett fordítanom az angol szövegeket magyarra és románra, ehhez legalább 500 cikket el kellett olvasnom. Eléggé izgultam, hogy hogy fogok beszélni erről a témáról a közönségnek, de mára már összeállt. Lenyűgöz engem a tárlat, és minél több embernek szeretném bemutatni. Bár májustól naponta beszéltem a kiállításról, de még mindig ugyanazzal a lelkesedéssel teszem” – fejtette ki a muzeológus.
Hompoth Hanna-Erika azt is elmondta, eddig több mint 14 ezren tekintették meg a kiállítást, különböző korosztályok, csoportok látogatták a rejtett mintázatokat. „Eljöttek nyugdíjas kirándulók, a Határtalanul programban részt vevő diákok, tanárok, táborozók, munkaközösségek csapatépítő rendezvényként élték meg a tárlatlátogatást – végül is a csapatépítés ugyanaz, mint a hálózatok építése ” – tette hozzá a muzeológus.
Kérdésünkre, hogy milyen a kiállítás fogadtatása, Hompoth Hanna-Erika kifejtette, ha a látogató tárlatvezetés nélkül tekinti meg a mintázatokat, nem jelent akkora élményt, mint ha magyarázatot is kap hozzá.
„Bár van szöveges anyag nagy pannókon, de nehézkesebb így megközelíteni a tárlat anyagát. A tárlatvezetés fontos, azt a célt szolgálja, hogy betekinthessen a látogató mindenik vizualizáció mögé. Mindenik ábrának megvan ugyanis a külön története, és lenyűgöző, emberközeli dolgok rejlenek mögötte. Az a tapasztalatom, hogy aki részt vett a tárlatvezetésen, az nagy élménnyel távozott” – ecsetelte a muzeológus.
Hozzátette, a Rejtett mintázatok bárki számára érdekes lehet, például Székelyudvarhelyről a Tamási Áron iskolából 100 kisdiákot hoztak el a tanítónők, és a kicsik számára is érdekfeszítőnek bizonyult az anyag. A muzeológus arra is felhívta a figyelmet, szeptember 11-ig hétköznapokon ingyenes tárlatvezetést tartanak, hétvégénként is lehet igényelni a tárlatvezetést úgy, hogy a múzeum honlapján feltüntetett telefonszámon be lehet jelentkezni.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!