Hompoth Hanna-Erika tárlatvezető muzeológus (jobbra) ismerteti meg a közönséggel a Rejtett mintázatok című kiállítást
Fotó: Csíki Székely Múzeum/ Gegő Imre
Több mint 14 ezren tekintették meg eddig a BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállítást a Csíki Székely Múzeumban. Barabási Albert-László világhírű fizikus májusban nyílt tárlata szeptember 11-ig még látogatható. Hompoth Hanna-Erika, a Csíki Székely Múzeum tárlatvezető muzeológusa a Krónikának elmondta, a tudományt a művészettel összekapcsoló anyag megtekintése nagy élményt nyújt a tárlatvezetés segítségével.
2022. szeptember 03., 13:072022. szeptember 03., 13:07
2022. szeptember 03., 13:082022. szeptember 03., 13:08
Nagy volt és most is nagy az érdeklődés a Csíki Székely Múzeumban látható BarabásiLab: Rejtett mintázatok című kiállítás iránt, a tárlat az eredetileg tervezettnél két héttel tovább, szeptember 11-ig tekinthető meg. Barabási Albert-László csíki származású világhírű fizikus, hálózatkutató kiállítása, amely május elején nyílt meg Csíkszeredában, a hálózatkutatást művészi ábrázolásmódon keresztül mutatja be, mintegy összekapcsolva a tudományt a művészettel.
Génkutatástól a művészetig
Hompoth Hanna-Erika, a Csíki Székely Múzeum tárlatvezető muzeológusa – aki a tárlat megnyitásától kezdve kalauzolja az érdeklődőket a Rejtett mintázatok világában – a Krónika megkeresésére összegezte tapasztalatait.
„Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy már az év elején megbíztak, hogy fogjam össze a tárlatvezetési projektet, nekem jutott az adminisztratív rész, és a fordítás is. Így volt időm dokumentálódni ebben a szövevényes témában” – mondta el Hompoth Hanna-Erika.
„Humán végzettségűként nem volt annyira könnyű beleásnom magamat, de segített, hogy le kellett fordítanom az angol szövegeket magyarra és románra, ehhez legalább 500 cikket el kellett olvasnom. Eléggé izgultam, hogy hogy fogok beszélni erről a témáról a közönségnek, de mára már összeállt. Lenyűgöz engem a tárlat, és minél több embernek szeretném bemutatni. Bár májustól naponta beszéltem a kiállításról, de még mindig ugyanazzal a lelkesedéssel teszem” – fejtette ki a muzeológus.
Hompoth Hanna-Erika azt is elmondta, eddig több mint 14 ezren tekintették meg a kiállítást, különböző korosztályok, csoportok látogatták a rejtett mintázatokat. „Eljöttek nyugdíjas kirándulók, a Határtalanul programban részt vevő diákok, tanárok, táborozók, munkaközösségek csapatépítő rendezvényként élték meg a tárlatlátogatást – végül is a csapatépítés ugyanaz, mint a hálózatok építése ” – tette hozzá a muzeológus.
Kérdésünkre, hogy milyen a kiállítás fogadtatása, Hompoth Hanna-Erika kifejtette, ha a látogató tárlatvezetés nélkül tekinti meg a mintázatokat, nem jelent akkora élményt, mint ha magyarázatot is kap hozzá.
„Bár van szöveges anyag nagy pannókon, de nehézkesebb így megközelíteni a tárlat anyagát. A tárlatvezetés fontos, azt a célt szolgálja, hogy betekinthessen a látogató mindenik vizualizáció mögé. Mindenik ábrának megvan ugyanis a külön története, és lenyűgöző, emberközeli dolgok rejlenek mögötte. Az a tapasztalatom, hogy aki részt vett a tárlatvezetésen, az nagy élménnyel távozott” – ecsetelte a muzeológus.
Hozzátette, a Rejtett mintázatok bárki számára érdekes lehet, például Székelyudvarhelyről a Tamási Áron iskolából 100 kisdiákot hoztak el a tanítónők, és a kicsik számára is érdekfeszítőnek bizonyult az anyag. A muzeológus arra is felhívta a figyelmet, szeptember 11-ig hétköznapokon ingyenes tárlatvezetést tartanak, hétvégénként is lehet igényelni a tárlatvezetést úgy, hogy a múzeum honlapján feltüntetett telefonszámon be lehet jelentkezni.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
szóljon hozzá!