Fotó: Krónika
2007. március 27., 00:002007. március 27., 00:00
A tárlat ötletétHenning János, a sepsiszentgyörgyi Gyulai FerencFotóművész Egyesület elnöke vetette felelőször, Baki Péter, a kecskeméti MagyarFotográfiai Múzeum igazgatója pedigrendelkezésre bocsátotta a rendkívülértékes alkotásokat – így aháromszékiek is megtekinthetik a korábbanPárizsban, New Yorkban bemutatott fotókat. A tárlatanyagát a múlt év végén abudapesti Ernst Múzeumban állították ki:két hónap alatt 20 ezren nézték meg, amia fotókiállítások tekintetébenrekordlátogatottságot jelent.
„Régóta álmodoztamarról, hogy Brassai fotográfiáit elhozzamSepsiszentgyörgyre, de pénzhiány miatt nemvalósulhatott meg a tervem. Már olyasmire is vetemedtemvolna, hogy az internetről letöltött képeket afotóklubban levetítsem, és így mutassambe ezeket a művészeket” – mondta el lapunknak HenningJános, aki – miután Budapesten, az Ernst Múzeumbanlátta a tárlatot – a Magyar Kulturális Központtámogatását kérte az időszakos kiállításmegvalósításához. „Az eseményrőlértesítettem számos erdélyi fotográfus,illetve a fotóművészet iránt érdeklődőbarátomat, akik nagyon hálásak voltak érte.Időt és pénzt takaríthatnak meg azáltal,hogy nem kell elutazniuk külföldre: most egy helyennézhetik meg az öt legnagyobb fotográfus munkáját”– fejtette ki Henning.
Sepsiszentgyörgyre Brassai (ifj.Halász Gyula) 22 képét hozták el az1928–1956 közötti időszakból, Robert Capa(Friedmann Endre Ernő) 1932 és 1954 között készült58 képét láthatja a közönség.André Kertész (Kertész Andor) 71 alkotásátis megcsodálhatják a 1912 és 1984 közöttiidőszakból, továbbá Moholy-Nagy László(Weisz László) 50 fotóját (1920–1936)és Munkácsi Márton (Mermelstein Márton)49 felvételét. A tárlat anyagának értékét300 millió forintra becsülték fel, a szállításpedig 2,5 millió forintba került – közöltelapunkkal Hadnagy Miklós. „Szerencsére asepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő-képtármegfelel a követelményeknek. Emeleten van, ezértkönnyű megteremteni a biztonsági feltételeket, éssikerült betartani az előírt hőmérsékletiés fényviszonyokat is” – fejtette ki. A március27–április 19. között a sepsiszentgyörgyiképtárban megtekinthető tárlat megnyitójátkedden 19 órakor tartják, az eseményen SzabóBéla, a Magyar Köztársaság csíkszeredaifőkonzulja mond beszédet.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.