Fotó: MTI
2007. január 31., 00:002007. január 31., 00:00
Az egyhetes filmünnepet FábriZoltán emlékének ajánlják aszervezők, a többszörös Kossuth-díjasfilmrendező több mint félszáz festményéből,valamint filmekhez és színházi előadásokhozkapcsolódó alkotásaiból, díszletterveibőlkiállítás nyílt tegnap a Magyar NemzetiGalériában. A tárlat az eredetilegképzőművésznek tanult rendező fiatalkori rajzaivalindul, majd követi a váltást a képzőművészetbőla színház világába. A megnyitón aKossuth-díjas rendezőre Törőcsik Mari színésznőemlékezett, aki olyan Fábri-filmekben szerepelt, mint aKörhinta és az Édes Anna. Janisch Attila, aszemlebizottság elnöke elmondta, a szemlétmostantól minden évben egy már elhunyt magyarfilmrendező emlékének ajánlják, ez aterv „az idővel, a feledéssel folytatott küzdelemszellemében született”.
A szemle versenyprogramjában 17játékfilm, 39 dokumentumfilm, 30 kísérletiés kisjátékfilm, valamint 9 tudományos,ismeretterjesztő film szerepel. A játékfilmek esetébenidén kettős fődíjat osztanak: az egyik elismeréstaz év legjobb szerzői filmje, a másikat az évlegjobb műfaji alkotása kapja. A versenyben szereplőjátékfilmek között több adaptációis szerepel, továbbá olyan művek is, amelyek az1956-os forradalom eseményeit elevenítik fel. BodorÁdám Az érsek látogatása címűregényéből készült Kamondi Zoltánfilmje, a Dolina. A történet helyszíne egyeldugott városka, Bogdanski Dolina, ahová magas rangúvendéget várnak, ám helyette Gabriel Ventuza(Adriano Giannini) érkezik meg, hogy bátyja utasításárakihantoltassa és hazaszállítsa édesapjukföldi maradványait. A Hargitafürdőn forgatott filmforgatókönyvét a rendező Bodor Ádámmalegyütt írta. Romániai helyszínen forgattaBollók Csaba is Iszka utazása címűdokumentumjellegű játékfilmjét. A rendező négyévig követte nyomon a címszerepet alakítókislány életét a Zsil völgyében. Aférfifőszerepet Marius Bodochi alakítja.
Márai Sándornak állítemléket Szalai Györgyi és Dárday Istvánfilmje, Az emigráns, amely az író ésfelesége utolsó éveit eleveníti fel azalkotó naplója segítségével, afőszerepekben Bács Ferenccel és GyöngyössyKatalinnal. Csáth Géza művei nyomán készültaz Ópium – Egy elmebeteg nő naplója címűalkotás. Szász János játékfilmje1913-ban játszódik Magyarországon, és egyválságban szenvedő orvos-író történetétdolgozza fel. A Mansfeld a fiatalon kivégzett Mansfeld Péterforradalmár életéről, közvetve az 1956-oseseményekről szól. A rendező, Szilágyi Andor1989-ben A világtalan szemtanú címmel regénytírt az ’56-os mártírról. A film főbbszerepeit Fancsikai Péter, Maia Morgenstern, Eperjes Károly,Dimény Áron kolozsvári színész ésBlaskó Péter alakítja.
A dokumentumfilmek közül többalkotás is ötvenhatos témát dolgoz fel,illetve a magyarországi falvak életévelfoglalkozik. Ebben a kategóriában szerepel versenyben amarosvásárhelyi, Németországban élőKincses Réka Balkán bajnok című filmje is.Kincses Réka édesapjáról, KincsesElemérről készített alkotása tavalyNagyszebenben az Astra dokumentumfilm-fesztivál nagydíjátnyerte el.
Hírösszefoglaló
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.