2009. február 13., 12:202009. február 13., 12:20
Peter Strickland Budapesten élő rendező erdélyi kötődésű filmje román–brit–magyar koprodukció: producere Tudor Giurgiu, operatőre Győri Márk, a címszerepet Péter Hilda, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja alakítja, és fontos szerepet kapott a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Pálffy Tibor és a kolozsvári társulat másik tagja, Kántor Melinda, valamint Tankó Norbert, Oana Giurgiu és Marina Sebastian is.
Peter Strickland rendező 2004-ben Erdélyben stoppolt pár barátjával, ahol csodás táj és számos kutya fogadta, ekkor döntött a helyszín mellett – olvasható az origo.hu portál a berlini sajtótájékoztatóról készült beszámolójában. Strickland görög–angol szülők gyermeke, így – mint mondta – nem volt különösebb kötődése a területhez, ahogy annak történelméhez sem. „Görögnek túl angol vagyok, angolnak túl görög. Erdély pont félúton van” – magyarázta a rendező, aki hangsúlyozta, hogy a film nem politizál, és nem is törekszik az aktuális viszonyok ábrázolására. „Angol vagyok, hogy is lehetnék autentikus? Nem is volt célom. És bombasztikus sem akartam lenni, mint Kusturica” – jelentette ki Strickland, aki elmondása szerint olyan történetet akart megalkotni, amely bárhol megtörténhet. „Többen meghalnak a filmben. That’s life. Nem elégedtem volna meg egy happy enddel, mert akkor csak egy újabb popcornfogyasztásra alkalmas filmet csináltam volna” – érvelt a negatív befejezés mellett a rendező.
A film címszereplője tizenegy éve súlyos titkot hordoz: kisfia nem a férjétől született, hanem nemi erőszak során fogant. Amikor a titok kiderül, Varga Katalint elküldi a férje, a nő pedig elhatározza, hogy bosszút áll a férfin, aki évekkel korábban megerőszakolta őt. A többnyire magyarul beszélő filmben néhány román dialógus is elhangzik, és indirekt módon román–magyar konfliktust is ábrázol, mivel románok indulnak Katalin nyomába, hogy megtorolják a nő bosszúját. „Nagyon is tudatában voltam, hogy érzékeny témát érintek, de ezzel a filmmel nem akartam kommentálni Magyarországot vagy Romániát” – magyarázta a rendező. Nem akarták kihangsúlyozni a magyar–román viszonyt, de megkerülni sem – egészítette ki Strickland szavait Pálffy Tibor, aki Varga Katalin egykori megerőszakolóját alakítja.
A napokban fény derül a szakmai zsűri értékelésére, ugyanis a hétvégén tartják meg a Berlinale díjátadó ünnepségét.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.