A fesztiválon a temesvári magyar színház Az ember tragédiája című, Silviu Purcărete rendezte produkcióját is közvetítik
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Korunk kérdéseire keresi a választ a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál, amelyet november 19. és 29. között szerveznek online térben, ingyenesen – jelentette be Tompa Gábor fesztiváligazgató. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, a produkciók 24 órán keresztül elérhetőek lesznek a világhálón.
2020. november 16., 14:062020. november 16., 14:06
Első ízben tartják online, ezúttal ingyen a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált november 19. és 29. között.
– mondta el a kétévente szervezett szemle beharangozó virtuális sajtótájékoztatóján hétfőn Tompa Gábor fesztiváligazgató, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, ahol majd ki lehet választani a magyar, román, angol nyelvű feliratozást, a produkciók körülbelül 24 órán keresztül lesznek elérhetőek. A szemle programja itt érhető el.
Tompa Gábor kifejtette, valószínűleg gazdasági szempontból is nehéz, bizonytalanságot hozó idők jönnek, ezért sem szerették volna elhalasztani a szemlét. „Tudjuk, sokaknak elegük van az online kommunikációból, de a fesztivál értékes, érdekes, különleges dolgokat vonultat fel” – mondta a fesztiváligazgató. Azt is kifejtette, a szemle eredeti címét, a Horizontokat megőrizték. „A horizontok az elmúlt év tükrében átértékelődnek.
A félelem és pánik uralja jelenleg a társadalmat, és ez arra késztet bennünket, hogy a horizont kifejezést is újra átértelmezzük” – mondta Tompa. Úgy fogalmazott, jelenleg olyan időket élünk, hogy szinte nem is tudjuk kontrollálni az információkat, azok igazságtartalmát. „Ebben az évben nemcsak a világjárvány seper végig a földkerekségen, hanem sok olyan zavaros és drámai politikai esemény – választások, terrorista akciók, kulturális forradalom vagy ellenforradalom, szobordöntögetések, a kulturális emlékezet eltörlésének kísérlete –, amelyek elgondolkodásra késztetnek. Felmerül a kérdés: mi lesz az európai kultúrával, tudunk-e kötődni az európai kulturális örökséghez, vagy fel kell adni az értékeket, amik jegyében eddig éltünk” – mondta Tompa Gábor.
Idén van az Európai Színházi Unió (UTE) megalakulásának 30. évfordulója, a fesztiválon ezt is ünneplik. Az uniót, amelynek Tompa Gábor a vezetője, 1990-ben alapította Jack Lang francia kulturális miniszter és a milanói Piccolo Teatro igazgatója, Giorgio Strehler. „A szervezet a legerősebb színházi társulatokat igyekezett sűríteni, ilyen értelemben megelőzte az Európai Unió politikai modelljét: olyan színházakat hívott meg, amelyek nem uniós államokban, így Oroszországban vagy Szerbiában működtek. Most visszatekintünk az elmúlt 30 évre, színháztörténeti szempontból fontos 10-11 előadást közvetítünk az Interferenciákon” – mondta a fesztivál igazgatója. Arra is kitért,
A kolozsvári színészzenekar, a Loose Neckties Society koncertjét is élő közvetítésben követheti majd a közönség, ezen kívül operaelődásokat is figyelemmel lehet követni. A szemle keretében két kiadványt online is elérhetővé tesznek: a fesztivál rendes katalógusát, amely „canceled” (törölve) feliratú szalaggal jelenik meg és azokról az előadásokról szól, amelyeket eredetileg meghívtak a fesztiválra.
A másik kiadvány az UTE 30 évéről szól, gazdag kép- és információs anyaggal. A fesztivál nyitónapján közvetítik a Goethe Faustjából készült, Giorgio Strehler rendezte olasz nyelvű előadást, valamint a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznak Az ember tragédiája című produkcióját, amelyet Silviu Purcărete állított színpadra.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!