A fesztiválon a temesvári magyar színház Az ember tragédiája című, Silviu Purcărete rendezte produkcióját is közvetítik
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Korunk kérdéseire keresi a választ a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál, amelyet november 19. és 29. között szerveznek online térben, ingyenesen – jelentette be Tompa Gábor fesztiváligazgató. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, a produkciók 24 órán keresztül elérhetőek lesznek a világhálón.
2020. november 16., 14:062020. november 16., 14:06
Első ízben tartják online, ezúttal ingyen a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált november 19. és 29. között.
– mondta el a kétévente szervezett szemle beharangozó virtuális sajtótájékoztatóján hétfőn Tompa Gábor fesztiváligazgató, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, ahol majd ki lehet választani a magyar, román, angol nyelvű feliratozást, a produkciók körülbelül 24 órán keresztül lesznek elérhetőek. A szemle programja itt érhető el.
Tompa Gábor kifejtette, valószínűleg gazdasági szempontból is nehéz, bizonytalanságot hozó idők jönnek, ezért sem szerették volna elhalasztani a szemlét. „Tudjuk, sokaknak elegük van az online kommunikációból, de a fesztivál értékes, érdekes, különleges dolgokat vonultat fel” – mondta a fesztiváligazgató. Azt is kifejtette, a szemle eredeti címét, a Horizontokat megőrizték. „A horizontok az elmúlt év tükrében átértékelődnek.
A félelem és pánik uralja jelenleg a társadalmat, és ez arra késztet bennünket, hogy a horizont kifejezést is újra átértelmezzük” – mondta Tompa. Úgy fogalmazott, jelenleg olyan időket élünk, hogy szinte nem is tudjuk kontrollálni az információkat, azok igazságtartalmát. „Ebben az évben nemcsak a világjárvány seper végig a földkerekségen, hanem sok olyan zavaros és drámai politikai esemény – választások, terrorista akciók, kulturális forradalom vagy ellenforradalom, szobordöntögetések, a kulturális emlékezet eltörlésének kísérlete –, amelyek elgondolkodásra késztetnek. Felmerül a kérdés: mi lesz az európai kultúrával, tudunk-e kötődni az európai kulturális örökséghez, vagy fel kell adni az értékeket, amik jegyében eddig éltünk” – mondta Tompa Gábor.
Idén van az Európai Színházi Unió (UTE) megalakulásának 30. évfordulója, a fesztiválon ezt is ünneplik. Az uniót, amelynek Tompa Gábor a vezetője, 1990-ben alapította Jack Lang francia kulturális miniszter és a milanói Piccolo Teatro igazgatója, Giorgio Strehler. „A szervezet a legerősebb színházi társulatokat igyekezett sűríteni, ilyen értelemben megelőzte az Európai Unió politikai modelljét: olyan színházakat hívott meg, amelyek nem uniós államokban, így Oroszországban vagy Szerbiában működtek. Most visszatekintünk az elmúlt 30 évre, színháztörténeti szempontból fontos 10-11 előadást közvetítünk az Interferenciákon” – mondta a fesztivál igazgatója. Arra is kitért,
A kolozsvári színészzenekar, a Loose Neckties Society koncertjét is élő közvetítésben követheti majd a közönség, ezen kívül operaelődásokat is figyelemmel lehet követni. A szemle keretében két kiadványt online is elérhetővé tesznek: a fesztivál rendes katalógusát, amely „canceled” (törölve) feliratú szalaggal jelenik meg és azokról az előadásokról szól, amelyeket eredetileg meghívtak a fesztiválra.
A másik kiadvány az UTE 30 évéről szól, gazdag kép- és információs anyaggal. A fesztivál nyitónapján közvetítik a Goethe Faustjából készült, Giorgio Strehler rendezte olasz nyelvű előadást, valamint a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznak Az ember tragédiája című produkcióját, amelyet Silviu Purcărete állított színpadra.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!