A fesztiválon a temesvári magyar színház Az ember tragédiája című, Silviu Purcărete rendezte produkcióját is közvetítik
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Korunk kérdéseire keresi a választ a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál, amelyet november 19. és 29. között szerveznek online térben, ingyenesen – jelentette be Tompa Gábor fesztiváligazgató. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, a produkciók 24 órán keresztül elérhetőek lesznek a világhálón.
2020. november 16., 14:062020. november 16., 14:06
Első ízben tartják online, ezúttal ingyen a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált november 19. és 29. között.
– mondta el a kétévente szervezett szemle beharangozó virtuális sajtótájékoztatóján hétfőn Tompa Gábor fesztiváligazgató, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. A szemle legtöbb előadását a Vimeo videómegosztón lehet követni, ahol majd ki lehet választani a magyar, román, angol nyelvű feliratozást, a produkciók körülbelül 24 órán keresztül lesznek elérhetőek. A szemle programja itt érhető el.
Tompa Gábor kifejtette, valószínűleg gazdasági szempontból is nehéz, bizonytalanságot hozó idők jönnek, ezért sem szerették volna elhalasztani a szemlét. „Tudjuk, sokaknak elegük van az online kommunikációból, de a fesztivál értékes, érdekes, különleges dolgokat vonultat fel” – mondta a fesztiváligazgató. Azt is kifejtette, a szemle eredeti címét, a Horizontokat megőrizték. „A horizontok az elmúlt év tükrében átértékelődnek.
A félelem és pánik uralja jelenleg a társadalmat, és ez arra késztet bennünket, hogy a horizont kifejezést is újra átértelmezzük” – mondta Tompa. Úgy fogalmazott, jelenleg olyan időket élünk, hogy szinte nem is tudjuk kontrollálni az információkat, azok igazságtartalmát. „Ebben az évben nemcsak a világjárvány seper végig a földkerekségen, hanem sok olyan zavaros és drámai politikai esemény – választások, terrorista akciók, kulturális forradalom vagy ellenforradalom, szobordöntögetések, a kulturális emlékezet eltörlésének kísérlete –, amelyek elgondolkodásra késztetnek. Felmerül a kérdés: mi lesz az európai kultúrával, tudunk-e kötődni az európai kulturális örökséghez, vagy fel kell adni az értékeket, amik jegyében eddig éltünk” – mondta Tompa Gábor.
Idén van az Európai Színházi Unió (UTE) megalakulásának 30. évfordulója, a fesztiválon ezt is ünneplik. Az uniót, amelynek Tompa Gábor a vezetője, 1990-ben alapította Jack Lang francia kulturális miniszter és a milanói Piccolo Teatro igazgatója, Giorgio Strehler. „A szervezet a legerősebb színházi társulatokat igyekezett sűríteni, ilyen értelemben megelőzte az Európai Unió politikai modelljét: olyan színházakat hívott meg, amelyek nem uniós államokban, így Oroszországban vagy Szerbiában működtek. Most visszatekintünk az elmúlt 30 évre, színháztörténeti szempontból fontos 10-11 előadást közvetítünk az Interferenciákon” – mondta a fesztivál igazgatója. Arra is kitért,
A kolozsvári színészzenekar, a Loose Neckties Society koncertjét is élő közvetítésben követheti majd a közönség, ezen kívül operaelődásokat is figyelemmel lehet követni. A szemle keretében két kiadványt online is elérhetővé tesznek: a fesztivál rendes katalógusát, amely „canceled” (törölve) feliratú szalaggal jelenik meg és azokról az előadásokról szól, amelyeket eredetileg meghívtak a fesztiválra.
A másik kiadvány az UTE 30 évéről szól, gazdag kép- és információs anyaggal. A fesztivál nyitónapján közvetítik a Goethe Faustjából készült, Giorgio Strehler rendezte olasz nyelvű előadást, valamint a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznak Az ember tragédiája című produkcióját, amelyet Silviu Purcărete állított színpadra.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!