A vásárhelyi András Lóránt Társulat Farída című új produkciójának kiiindulópontjául egy megtörtént eseményeken alapuló regény szolgál
Fotó: Bereczky Sandor
Az Iszlám Állam fogságába esett és onnan kiszabadult tizennyolc éves lány történetét állítja új produkciója fókuszába a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat. A Macaveiu Blanka rendezte Farída című előadás premierjét pénteken láthatja a közönség.
2019. február 26., 15:142019. február 26., 15:14
A marosvásárhelyi András Lóránt Társulat az évad negyedik bemutatójára készül: március 1-jén, pénteken este 7 órától mutatja be új, Farída című előadását, amelynek rendező-koreográfusa Macaveiu Blanka.
A készülő új előadás kiindulópontjául egy megtörtént eseményeken alapuló regény szolgál:
„Az előadásban az áldozat szemszögéből közelítek a történethez, arra keresve választ, hogy vajon a szabadulás után hogyan lehet, ha egyáltalán lehetséges feledni az erőszak, az árucikként való létezés borzalmas tapasztalatát? Mely sebeket gyógyíthatja be az idő múlása?” – teszi fel a kérdést az előadás rendezője. Kifejti, a Farída nem tér el az eredeti történet elmesélésétől, azonban a jezídi nép vallásán és kultúráján túlmenően egy univerzálisabb keretbe szeretné helyezni.
– vallja Macaveiu Blanka. Az általa vezetett Navarra Dance tánccsoport néhány tagja, néhány külsős táncos is fellép az előadásban, rajtuk kívül a társulatból Szabó Franciska, Pop George, Deák Orsolya, Ruszuly Ervin, Márton Emese, Colceriu Carmen, Demény Orsolya, Dávid Adrienn, Hodos Nikolett és Ábrám Zsuzsa szerepel a produkcióban.
A március 1-jei bemutatót követően, március 2-án és 3-án, szombaton és vasárnap ugyancsak este 7 órától tekinthető meg az előadás a társulat marosvásárhelyi székhelyén, a Brăila utca 10. szám alatt, a zsinagóga épületében.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!