A vásárhelyi András Lóránt Társulat Farída című új produkciójának kiiindulópontjául egy megtörtént eseményeken alapuló regény szolgál
Fotó: Bereczky Sandor
Az Iszlám Állam fogságába esett és onnan kiszabadult tizennyolc éves lány történetét állítja új produkciója fókuszába a marosvásárhelyi András Lóránt Társulat. A Macaveiu Blanka rendezte Farída című előadás premierjét pénteken láthatja a közönség.
2019. február 26., 15:142019. február 26., 15:14
A marosvásárhelyi András Lóránt Társulat az évad negyedik bemutatójára készül: március 1-jén, pénteken este 7 órától mutatja be új, Farída című előadását, amelynek rendező-koreográfusa Macaveiu Blanka.
A készülő új előadás kiindulópontjául egy megtörtént eseményeken alapuló regény szolgál:
„Az előadásban az áldozat szemszögéből közelítek a történethez, arra keresve választ, hogy vajon a szabadulás után hogyan lehet, ha egyáltalán lehetséges feledni az erőszak, az árucikként való létezés borzalmas tapasztalatát? Mely sebeket gyógyíthatja be az idő múlása?” – teszi fel a kérdést az előadás rendezője. Kifejti, a Farída nem tér el az eredeti történet elmesélésétől, azonban a jezídi nép vallásán és kultúráján túlmenően egy univerzálisabb keretbe szeretné helyezni.
– vallja Macaveiu Blanka. Az általa vezetett Navarra Dance tánccsoport néhány tagja, néhány külsős táncos is fellép az előadásban, rajtuk kívül a társulatból Szabó Franciska, Pop George, Deák Orsolya, Ruszuly Ervin, Márton Emese, Colceriu Carmen, Demény Orsolya, Dávid Adrienn, Hodos Nikolett és Ábrám Zsuzsa szerepel a produkcióban.
A március 1-jei bemutatót követően, március 2-án és 3-án, szombaton és vasárnap ugyancsak este 7 órától tekinthető meg az előadás a társulat marosvásárhelyi székhelyén, a Brăila utca 10. szám alatt, a zsinagóga épületében.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!