A Vitéz László című élőszereplős vásári bábjátékot az Arad megyei Kisjenőn is előadták a gyerekeknek ezen a héten
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Arad, Temes és Hunyad megyei szórványtelepülésekre viszi „házhoz” a színházi élményt az Aradi Kamaraszínház ezen a héten. A turné során a Szegedi Pinceszínház és az aradi teátrum két legújabb koprodukcióját láthatja a közönség összesen hét településen a magyar kormány támogatásával. Tapasztó Ernő, a kamaraszínház vezetője beszélt a vándorszínházról a Krónikának.
2021. június 09., 18:582021. június 09., 18:58
Igazi vándorszínház, hiszen érezhetően örül a gyerek- és felnőttközönség is az Aradi Kamaraszínház Szórvány Kulturális Karavánjának – mondta el a Krónikának a teátrum vezetője, Tapasztó Ernő a héten kezdődött turnéjukról. Június 7–12. között immár harmadik alkalommal indult útnak a karaván, hogy eljuttassa előadásait azokhoz a szórványban élő magyarokhoz, akik amúgy nem, vagy csak nehezen jutnak el színházba.
Arad, Temes és Hunyad megyei szórványtelepülésekre viszi „házhoz” a színházi élményt az Aradi Kamaraszínház ezen a héten. A turné során a Szegedi Pinceszínház és az aradi teátrum két legújabb koprodukcióját láthatja a közönség összesen hét településen a magyar kormány támogatásával.
Tapasztó Ernővel való beszélgetésünk időpontjában hétfőn délben éppen a Vitéz László és az elátkozott malom című előadást adták elő a kamaraszínház művészei az Arad megyei Kisjenőn, behallatszott a telefonba a lelkes gyerekzsivaj. Tapasztó Ernő azt mondta, gyereknek, felnőttnek, művésznek, közönségnek egyaránt lélek-emelő, felszabadító élmény, hogy a pandémia okozta bezártság hosszú időszaka után végre találkozhatnak a nézők a színházi élménnyel olyan településeken is, ahová általában is ritkán jut el valódi előadás.
A harmadik szórványkaraván keretében átlépve Arad megye határait, a művészek ellátogatnak Temesvárra és a Hunyad megyei Dévára is, ahol Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekotthona lakóinak fognak játszani. „A gyerekek imádják a Vitéz Lászlót, telibe találtunk ezzel az előadásmóddal. Nagyon népes a közönség, és szerfelett élvezik a produkciót. Azt érezzük, valóban érdemes csinálni ezt a fajta színházat, hiszen egy ilyen kis településen is, mint Kisjenő, rengeteg gyerek összegyűlt, tele van a nagy kultúrház, elképesztően jó így játszani” – mondta Tapasztó Ernő.
Hozzátette, az idei karavánjuknak csak egy kis része az e heti, szombatig tartó periódus, minden helyszínen napközben a Vitéz Lászlót, este pedig Csokonai Vitéz Mihály Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című színdarabját játsszák, amelyet ő állított színpadra. Csokonai több mint 220 éves alkotása tele van modernitással és kiaknázásra váró lehetőségekkel, mindezeket játékosan felszínre hozva, sok zenével, egyfajta abszurd élő szereplős bábjátékként vitte színre a szegedi és az aradi társulat.
Szerelmi románc, ének, móka, nevetés, bábszínház hús-vér színészekkel – ezt ígéri a nézőknek a két előadás. Mindkettő a Déryné program keretében valósult meg a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciójában. Tapasztó Ernő azt is elmondta, június 27-én Nagybányán lépnek színpadra, az Atelier fesztiválra hívták meg a Karnyóné című előadást, ennek nagyon örülnek, mert rangos szemléről van szó.
Az Aradi Kamaraszínház fontos stratégiájának tekinti a gyermek- és ifjúsági korosztály megszólítását, színházba szoktatását, kultúrára való nevelését. A Vitéz Lászlóban generációk kedvenc népi hőse kel életre, és vág bele az elátkozott malom felszabadításába. Ördögökkel, szellemekkel hadakozik a csalafinta legény, aki világot látni indul. Az előadás hatéves kortól ajánlott.
Kedden Temesváron játszott a karaván a Bánsági Magyar Napok keretében, valamint a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház stúdiótermében, szerdán az Arad megyei Pécskán folytatódott a turné. Csütörtökön az Arad megyei Kis-iratos lesz a következő állomás, pénteken, „hazagurul” a karaván, az aradiak is találkozhatnak a vándorcsapat művészeivel. Szombaton Déván, a Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekotthonában, a Szent Ferenc Alapítvány gyermekeinek is bemutatják a Vitéz László bábjátékot.
A turné Kisperegen ér véget, ahol szombat esti családi programnak szánják az előadást. Idén a művészek további helyszíneken is fellépnek a két produkcióval. A Szórvány Kulturális Karaván az Aradi Kamaraszínház kulturális mintaprogram értékű kezdeményezése, 2019-ben indult útnak, bebizonyítva, mennyire fontos, hogy a színház a vidéki embereket saját közegükben szólítsa meg. 2019-ben az iskolásokat Szente Béla – Gulyás Levente A kolozsvári bíró című gyerekelőadással örvendeztették meg, a felnőtt nézőket pedig Móricz Zsigmond három egyfelvonásos paraszt-tréfájából összegyúrt produkciója várta.
A Zördög című előadás később eljutott a Temes megyei Ótelekre is. Tavaly Simonyifalva, Kisjenő, Kisiratos, Ágya, Nagyzerind, Nagyiratos és Kispereg szerepelt a karaván állomásai között. A világjárvány miatti nehézségek ellenére az Arad megyei településeken telt ház fogadta a Ki szívét osztja szét című produkciót, amelyet Varga Miklós színész-énekes főszereplésével és a békéscsabai Tabán Táncegyüttes közreműködésével állított színpadra a kamaraszínház.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!