Két előadással és meghitt rendezvénnyel ünnepelték meg a kolozsvári Puck Bábszínházban az intézmény fennállásának hatvanötödik évfordulóját.
2015. február 08., 19:462015. február 08., 19:46
Ebből az alkalomból a romániai bábozás két meghatározó személyisége, Kovács Ildikó és Mona Marian rendező alakját barátaik, kollégáik, színházi szakemberek idézték fel. A Puck Bábszínház kapuit 1950. február 5-én egy bábokra átírt Lev Toltsztoj-művel nyitották meg.
A bábszínházban a kezdetektől fogva két társulat, a román és a magyar játszott, a színre vitt darabok jelentős részét mindkét nyelven bemutatták. Az intézmény magyar tagozatán az évtizedek során olyan felejthetetlen művészek alkottak, mint Kovács Ildikó és Pályi János rendező, Botár Edit festőművész, aki sokáig az előadások díszleteiért felelt, a bábszínészek közül Péter János, Koblicska Kálmán, Sigmond Júlia, Balló Zoltán.
A művészi intézmények eredményességét nem biztos, hogy számokban és adatokban szerencsés mérni. Sokkal fontosabb, milyen értékeket hoznak létre, és mi marad meg belőlük az utókor emlékezetében. A 2008-ban elhunyt Kovács Ildikó bábrendező igencsak magasra tette a mércét: autodidakta módon több művészeti ágba beleásta magát, munkabírása legendás volt kollégái körében.
A bábszínház volt igazgatója, Mona Marian, akire szintén megemlékeztek, túl keveset élt ahhoz, hogy művészete teljes mértékben kiteljesedjen. A tanár-rendező, aki a magyar színházban is több darabot színre vitt, 2013 őszén mindössze 52 esztendősen hunyt el.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!