Két előadással és meghitt rendezvénnyel ünnepelték meg a kolozsvári Puck Bábszínházban az intézmény fennállásának hatvanötödik évfordulóját.
2015. február 08., 19:462015. február 08., 19:46
Ebből az alkalomból a romániai bábozás két meghatározó személyisége, Kovács Ildikó és Mona Marian rendező alakját barátaik, kollégáik, színházi szakemberek idézték fel. A Puck Bábszínház kapuit 1950. február 5-én egy bábokra átírt Lev Toltsztoj-művel nyitották meg.
A bábszínházban a kezdetektől fogva két társulat, a román és a magyar játszott, a színre vitt darabok jelentős részét mindkét nyelven bemutatták. Az intézmény magyar tagozatán az évtizedek során olyan felejthetetlen művészek alkottak, mint Kovács Ildikó és Pályi János rendező, Botár Edit festőművész, aki sokáig az előadások díszleteiért felelt, a bábszínészek közül Péter János, Koblicska Kálmán, Sigmond Júlia, Balló Zoltán.
A művészi intézmények eredményességét nem biztos, hogy számokban és adatokban szerencsés mérni. Sokkal fontosabb, milyen értékeket hoznak létre, és mi marad meg belőlük az utókor emlékezetében. A 2008-ban elhunyt Kovács Ildikó bábrendező igencsak magasra tette a mércét: autodidakta módon több művészeti ágba beleásta magát, munkabírása legendás volt kollégái körében.
A bábszínház volt igazgatója, Mona Marian, akire szintén megemlékeztek, túl keveset élt ahhoz, hogy művészete teljes mértékben kiteljesedjen. A tanár-rendező, aki a magyar színházban is több darabot színre vitt, 2013 őszén mindössze 52 esztendősen hunyt el.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!