Fotó: Cluj.com
„Valami különleges történt itt húsz évvel ezelőtt, az épület új életet kapott, az egykori Poalei Tzedek elhagyatott ortodox zsinagóga közös, mindenki számára nyitott kulturális térré vált a Névtelen utcában, Kolozsvár szívében” – hangzott el a Tranzit Ház jubileumi programsorozatának péntek délutáni megnyitóján.
2017. október 14., 11:292017. október 14., 11:29
2017. október 14., 15:112017. október 14., 15:11
Amint Könczei Csilla, a Tranzit Alapítvány elnöke, a régió leghosszabb életű független kulturális intézményének, a Tranzit Háznak a vezetője fogalmazott, nem véletlen a Tranzit név, hiszen az volt a szándékuk, hogy a kiürült teret olyan „tranzitáló” tartalmakkal töltsék meg, amelyek újra meg újra rákérdeznek a közösségi lét lehetőségeire.
Az egy hétig tartó jubileumi rendezvénysorozat nyitányán a Tranzit Ház és Alapítvány tevékenységét méltatók, az az azzal együttműködő szervezetek képviselői köszöntőjükben mindannyian rámutattak,
az intézmény a nyitottság, befogadókészség, segítőkészség, a fiatalos törekvések és kreativitás jegyében munkálkodik immár húsz éve,
Könczei Csilla kiemelte, az intézmény által közvetített tartalom és a csapat is változó, de mindig annak jegyében tevékenykedtek, hogy ne szorítsák ki a másságot, azok a művészek, munkatársak pedig, akik a Tranzit Házhoz csatlakoztak a két évtized alatt, szabad akaratból és passzióból tették: egyre tágult a kollégák, barátok köre, akik mai napig visszajárnak.
– fogalmazott.
A megnyitón szó esett arról is, hogy a húsz éve még romos állapotban levő zsinagóga helyrehozása a Tranzit Alapítvány és a kolozsvári zsidó hitközség közös célja volt, a tető, a gyönyörű festett mennyezett restaurálásában, a padló lerakásában, falak megerősítésében, az épület helyrehozásában többek közt a helyi önkormányzat, valamint a magyar kormány, az Illyés Közalapítvány, majd a Bethlen Gábor Alap is rengeteget segített.
De mindvégig morális és anyagi lendülettel támogatta az intézményt a Communitas Alapítvány, amelynek képviseletében a kulturális bizottság elnöke, a Kolozsvári Magyar Opera vezetője, Szép Gyula méltatta a független intézményt.
Mint fogalmazott, a Tranzit olyan hely, amely a város szívében sok terhet magára vesz a művelődési élet terheiből úgy, hogy nyílt kapukkal vár mindenkit, ugyanakkor az elmúlt húsz év alatt rengeteg nehézséggel kellett megküzdenie, hogy stabil kulturális központ működhessen a zsinagóga épületében.
– mondta Szép Gyula. Kitért arra is, hogy az 1970-80-as években az opera raktára működött az épületben, ahová a közönségnek nem volt bejárása és döngölt föld volt csupán a padló helyett.
A Tranzit Házzal együttműködő intézmények, szervezetek képviselői is köszöntőt mondtak, kiemelve, hogy a kulturális központ mindig befogadta a közösen szervezett művészeti és közéleti rendezvényeket, előtérbe helyezve a változatosságot és nyitottságot.
A német kulturális központ, a Goethe Institut munkatársai is méltatták a Tranzit Házat
Fotó: Kiss Judit
Köszöntőt mondott Eugen Pănescu, a Tranzit Alapítvány bizottsági tagja, Lucian Năstase-Kovács, a Szépművészeti Múzeum igazgatója, a német kulturális intézet, a Geothe Institut képviselője, a francia kulturális központ munkatársa, valamint Schwartz Róbert, a helyi zsidó hitközség vezetője.
Utóbbi úgy fogalmazott, a Tranzit Ház kiemelten támogatta, folyamatosan ápolta és igyekezett bemutatni a zsidó kultúrát, hangsúlyt fektetett például örmény-zsidó találkozókra, megszervezte a Holocaust-megemlékezést, és az október 26-29. között szervezendő Zsidó Kulturális Napoknak is partnere, egyik helyszíne lesz.
Könczei Csilla úgy zárta a köszöntőbeszédek sorát, hogy felhívta a figyelmet:
A jövő szombatig tartó születésnapi eseménysorozaton kerekasztal-beszélgetések, koncertek, performanszok, kiállítások, táncház várja a közönséget. A részletes program a tranzithouse.ro honlapon olvasható.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!