Csehov Platonov című drámájából készült az Apátlanul című előadás, amit vasárnap mutatnak be
Fotó: Szigligeti Színház Nagyvárad
Új bemutatókkal várja közönségét a nagyváradi Szigligeti Színház társulata: Csehov Apátlanul című darabját, valamint a Kövekkel a zsebben című előadást mutatja be a közeljövőben a társulat, amely hangsúlyt fektet a fiatal alkotókra is.
2018. november 10., 13:422018. november 10., 13:42
Csehov-drámát mutat be a nagyváradi Szigligeti Színház ezen a hétvégén, majd jövő hétvégén Kardos M. Róbert és ifj. Kovács Levente pályafutásának kettős évfordulója alkalmából igazi jutalomjátékot: az együttes két meghatározó színészegyénisége Marie Jones Kövek a zsebben című kétszemélyes drámájával lép színpadra – közölte a társulat.
Vasárnap 19 órától mutatja be a Szigligeti Anton Pavlovics Csehov Apátlanul című darabját Botos Bálint rendezésében. Csehov első, 18-19 éves korában írt színdarabját Radnai Annamária fordításában viszik színre az alkotók. A nagyszalontai születésű színész-rendező, Botos Bálint első alkalommal dolgozik együtt a Szigligeti Társulattal.
– mondta el Botos Bálint a darabválasztásról.
A falusi tanító, Platonov szövevényes szerelmi történetét, valamint a mindenkori társadalom éles kritikáját megfogalmazó előadás fiatal alkotói csapat közreműködésével kerül színpadra: a produkció zenéjét Bocsárdi Magor, a sZempöl együttes frontembere, számos díjazott színpadi zene szerzője jegyzi, az előadás díszlet- és jelmeztervezője pedig Bajkó Blanka Alíz, aki korábban elnyerte a Színikritikusok Díja legjobb jelmeznek járó díját.
Kardos M. Róbert és ifj. Kovács Levente előadásában november 16-án, 19 órától láthatja a nagyérdemű Marie Jones Kövek a zsebben című drámáját, Charlie és Jake, két ágrólszakadt ír statiszta történetét. A helyszín egy hollywoodi filmstáb által megszállt ír falucska a 90-es évek elején. „Marie Jones drámája igen csalogató, hiszen egy parádés, karakterből karakterbe bújó, jóízű játék lehetőségével kecsegtet, egy sűrű – olykor mulatságos, máskor szívszorongató másfél órában” – nyilatkozta az előadás rendezője, Balogh Attila.
A társulat azt is közölte,
Az intézmény első ilyen jellegű, Showcase 2018 címet viselő eseménysorozatában a 2018/2019-es évad frissen bemutatott produkciói kapnak helyet. A Showcase 2018 célja, hogy a szakma és a nagyközönség számára is láthatóvá tegye a Szigligeti Színház azon törekvését, hogy a legkülönbözőbb előadó-művészet ágazatokból érkező fiatal alkotóknak biztosítson teret az alkotáshoz, így a rendezvény öt napja alatt táncszínházi előadás, Csehov-dráma, kortárs örömjáték és Shakespeare-adaptáció is látható lesz. Többek közt Györfi Csaba új koreográfiáját, a Nagyvárad Táncegyüttes októberben bemutatott Idegen című passiójátékát is láthatja a közönség, valamint a Lilliput Társulat a szakmai közönségnek szánt házi bemutatóját , Szekernyés László zenés mesejátékát. A Trón alatt a király című előadást Hajdu Géza, a Szigligeti Társulat örökös tagja rendezi, olyan fiatal alkotókkal karöltve, mint Györfi Csaba koreográfus, Bakk-Dávid László zeneszerző, Rákay Tamás díszlettervező, illetve Cristina Breteanu jelmeztervező.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!