Fotó: MTI/Czimbal Gyula
Hetvenedik életévében elhunyt Balázs Ferenc (becenevén Balázs Fecó) Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekes, zenész, a Korál együttes alapítója. A zenész koronavírus-fertőzéssel küzdött, hosszabb ideje kórházban ápolták, lélegeztetőgépre szorult.
2020. november 27., 11:432020. november 27., 11:43
2020. november 27., 13:132020. november 27., 13:13
A család nevében Várkonyi Attila, a Retro Rádió műsorvezetője közölte a hírt pénteken, hogy 69 éves korában meghalt az énekes: „Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Balázs Ferenc, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, édesapa, férj és kolléga tegnap este távozott. A rengeteg ima és orvosai minden igyekezete ellenére 13 nap küzdelem után feladta a harcot.” Mint ismert, november 18-án elhunyt Benkő László, a Kossuth- és Liszt-díjas Omega együttes egyik alapítója, billentyűse, zeneszerzője, néhány nappal később pedig Mihály Tamás, a zenekar basszusgitárosa is.
1972-ben Som Lajossal kivált a zenekarból, és megalapították az első magyar hard-rock zenekart, a Taurus XT-t, amely 1973-ban felbomlott. Ezután Balázs Fecó két évet külföldön dolgozott. Hazatérte után, 1976-ban Koncz Zsuzsa kísérőzenekarához került, majd 1978-ban, erre az együttesre építve megalapította a Korál együttest, amelyet Balázs Ferenc alakította újjá és önálló együttessé.
A Korál 1986-os feloszlása után Fecó szólókarrierbe kezdett, filmzenéket komponált (Gondviselés, Laura, Vakvilágban, A pókok, Nyolc évszak), kápolnát újított fel, 1988-ban A kőfalak leomlanak címmel oratóriumot írt, amiért megkapta az Interpop Fesztivál zeneszerzői díját. 1997-ben 12 év után újra összeállt a Korál együttes, és egy koncertet adtak a Kisstadionban, amely elnyerte az év koncertje címet (EMeRTon-díj). Legismertebb dalai: Ne állj meg soha, Maradj velem..., Homok a szélben, Kölykök a hátsó udvarból, Évszakok. Munkásságát egyebek mellett 1999-ben Liszt Ferenc-díjjal, 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével, 2016-ban Kossuth-díjjal ismerték el.
Balázs Fecó több alkalommal is fellépett a Korállal Erdélyben, először 1998-ban koncerteztek Nagyváradon. 2006-ban éppen a Krónika jóvoltából szereztek felejthetetlen élményt rajongóik számára Csíkszeredában. „Az én generációm számára a zene másról szól, mint az üzlet, vagy a gyors siker, pénz és hírnév. A zenekar nem üzleti alapon szerveződött, bennünket a ’60-as, ’70-es évek zenészeinek szellemisége érintett meg, és ez a hatás ma is tart. Felkapott bennünket valami, s nagyon messzire repített” – nyilatkozta annak idején lapunknak a népszerű énekes, zenész.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!