Fotó: A szerző felvétele
2009. július 07., 09:232009. július 07., 09:23
Az ötletgazda Jakobovits Miklós, a Barabás Miklós Céh volt elnöke, jelenlegi alelnöke. A Nagyváradon élő festőművész azért látja indokoltnak az intézmény létrehozását, mert véleménye szerint az erdélyi magyar képzőművészet nincs valós értékének megfelelően képviselve a hazai múzeumok állandó kiállításain. Jakobovits Miklós elképzelése szerint az erdélyi magyar képzőművészeti múzeum gyűjteményének gerincét a két világháború közötti időszak legjelentősebb alkotóinak munkái képeznék – a nagybányai iskola, a székelyföldi festők és a kolozsvári iskola művészeinek munkái. „A nagybányai iskolának a második hulláma, az úgynevezett neósok (neoimpresszionisták) alkottak ebben az időszakban, akik jártak Párizsban, hatott rájuk Picasso és Matisse” – magyarázta Jakobovits.
Csíkszeredában megvalósult már egy hasonló kezdeményezés, a 2005 és 2007 között létezett Kortárs Képzőművészeti Galéria és Múzeum (KO.KE.M). A Nyitott Műhely Egyesület működtette intézmény időszakos kiállításokat rendezett, de saját gyűjteménye is volt. Azért szűnt meg, mert az önkormányzat nem újította meg a helyiség bérleti szerződését. „Nem volt táptalaj. Lesújtóan kevés közönsége van a kortárs művészetnek egy ilyen kisvárosban. Így a politikum sem támogatja, mivel nem hoz szavazatokat” – nyilatkozta Berszán Zsolt, a KO.KE.M egyik kezdeményezője. A fiatal képzőművész nem túl derülátó egy kortárs erdélyi magyar képzőművészeti múzeum létrehozásának esélyeit illetően. „Talán fel lehet éleszteni a lángot, de nem hiszem” – mondta Berszán, aki úgy véli, a Székelyföldön életképtelen lenne egy ilyen intézmény, mivel nem lenne műértő közönsége. |
Jakobovits Miklós hozzátette, hogy ezzel szemben a kolozsvári iskolában olasz hatás érvényesült, az e köré csoportosuló művészek az impresszionizmus irányából a konstruktivista szemlélet felé mozdultak el. „A székelyföldi művészek, mint például Nagy István, Nagy Imre munkásságában a paraszti portré dominál, őket a hazai tájhoz való hűség jellemzi, azon értékekre koncentráltak, melyek Erdély emocionális részét jelentik” – magyarázta a Barabás Miklós Céh alelnöke. Az anyag természetesen nem korlátozódna az említett időszakra, a kommunizmus idején alkotó művészek és a rendszerváltás utáni időszak jelentős alakjainak munkái is helyet kapnának benne.
A 90-es évek elejétől az ötletgazda egy sor hazai és anyaországi politikai és közéleti személyiséget próbált megnyerni a tervnek, zömükben olyan embereket, akikről tudta, „hogy közel állnak a képzőművészethez”. Beszélt a múzeumprojektről Tőkés László püspöknek, a fideszes Németh Zsoltnak, az MDF-es Dávid Ibolyának és Csapody Miklósnak, az MSZP-s Szili Katalinnak, de kért segítséget az RMDSZ Művelődési és Egyházügyi Főosztályának a vezetőjétől, Szép Gyulától, valamint a szövetség ügyvezető elnökétől, Kelemen Hunortól is. Bár a Barabás Miklós Céh a legreprezentatívabb erdélyi magyar képzőművészeti szervezet, Jakobovits Miklós véleménye szerint az egyesület nem alkalmas arra, hogy a múzeum létrejötte körül bábáskodjék.
„A céhnek semmiféle anyagi háttere nincs, nem kapunk támogatást sem a magyar, sem pedig a román kormánytól. Ehhez nem elég egy-két mecénás, egy múzeum létrehozásához állami szinten kellene lépni” – véli Jakobovits Miklós. A művész szerint Kolozsvár lenne az ideális helyszín, ám Nagyváradon is el tudja képzelni a múzeumot, mely lökést adna a kulturális turizmusnak. Egy 250 négyzetméteres épület elegendő lenne mintegy 100 munkából álló állandó tárlat befogadására, mondja Jakobovits, melyben helye lenne festészetnek, szobrászatnak, grafikának, textil- és kerámiaművészetnek egyaránt.
Ujvárossy László nagyváradi grafikusművész, a Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Karának megbízott dékánja szerint indokolt a kortárs erdélyi magyar képzőművészeti múzeum létrehozása. Elmondása szerint az országban egyetlen olyan intézmény van, mely kiemelten foglalkozik a kortárs képzőművészettel, a bukaresti Kortárs Művészetek Múzeuma. „Művészek vannak, anyag lenne, ám a rendszerváltás óta a múzeumok nemigen vásárolnak munkákat” – nyilatkozta Ujvárossy László.
Vargha Mihály szobrász, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója osztja Ujvárossy László véleményét, maga is évek óta dédelget egy ilyen tervet. „Az erdélyi múzeumok a hagyományőrzéssel vannak elfoglalva, a kortárs történésekre nemigen reagálnak. A képzőművészet bemutatása megakad Mattis Teutsch Jánosnál és Nagy Imrénél, a fiatal művészeket nem népszerűsítik. Nagy hiányossága ez az erdélyi magyar kulturális életnek. Az lenne természetes, ha egy múzeumi anyag Barabás Miklóssal és Gyárfás Jenővel kezdődne, és mintegy időutazás révén a nézőt eljuttatná a mába.
A Székely Nemzeti Múzeum 1990 óta teret biztosít kortárs erdélyi magyar képzőművészeknek is, de ez nem elég. Sajnos más székelyföldi városokban még ennyi sem történik” – nyilatkozta az igazgató. Vargha Mihály szerint Sepsiszentgyörgy megfelelő helyszín volna egy ilyen intézmény számára, a Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában van is egy telek, melyre fel lehetne építeni. Az igazgató bizakodó, meglátása szerint a jelenlegi városvezetésben van hajlandóság arra, hogy hathatósan támogassa az elképzelés megvalósítását.
Szép Gyula, aki a Kolozsvári Állami Magyar Opera igazgatóhelyettese is, szintén kívánatosnak tartja a kortárs erdélyi magyar képzőművészeknek teret biztosító múzeum létrehozását, sőt olyan átfogó intézmény képe lebeg a szeme előtt, mely kutatással is foglalkozna, nemcsak a képzőművészet, hanem a kortárs zene és színművészet terén is. „Támogatjuk az elképzelést, konkrét javaslatokkal azonban a szakma kellene hogy előálljon. Nem könnyű, de nem lehetetlen, főleg ha tudunk távlatokban gondolkodni, 5–10 évre előre” – nyilatkozta az RMDSZ Művelődési és Egyházügyi Főosztályának a vezetője. Szép Gyula véleménye szerint a megvalósításhoz vezető út első lépése egy alapítvány bejegyzése lenne.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.