Számvetést készített a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ: Fórika Sebestyén igazgató úgy fogalmazott, tartalmas és eseményekben gazdag évet zárt az intézmény.
2017. január 04., 16:482017. január 04., 16:48
A korábban sikeres rendezvényeket megtartották, néhányat átalakítottak, újakkal bővítették a kínálatot, ugyanakkor a jövőre vonatkozóan is vannak módosító javaslataik. Fórika összegzésképpen elmondta, 2016-ban 76 napon tartottak a művelődési központ által szervezett rendezvényeket Gyergyószentmiklóson, több mint ötven fő rendezvénye volt a központnak, amely partner volt más események kivitelezésében is. Közel negyvenezer ember vett részt tavaly a kulturális jellegű programokon. A Fórika Sebestyén által vezetett intézmény munkaközössége hat személyből áll, őket az év során számos önkéntes, bedolgozó és társintézményi alkalmazott segítette.
Zene és hagyományőrzés
A gyergyói Dzsessz klub újdonságnak számít a központ kínálatában, a tavaly útjára indított projekt keretében két koncertre került sor, ugyanakkor a nagy hagyományú rendezvényeket is felsorolta az intézményvezető: „A városi farsangtemetésen évről évre egyre többen vesznek részt a gyermektáncházi eserményeken. A Klassz Tavasz zenei fesztivál is egyre közismertebbé válik, neves meghívottaink 2016-ban magasra tették a mércét.
A gyermeknap immár elképzelhetetlen a kézműves-foglalkozások, a Szirénázó szupercsapat, illetve az ügyességi vetélkedők, gyermeknapi versmondók találkozója nélkül. Nagy tömeget mozgatott meg a Nyári kulturális fesztivál, a Gyilkostói sokadalom, a Szent Miklós Napok, de kelendő volt a komolyzenei bérlet: a Virtuózok újfajta zenei élményt adtak a közönségnek” – mondta el a vezető. A rendezvények szervezésében számos intézmény, szervezet vállal partnerséget, ezek munkáját nélkülözhetetlennek nevezte Fórika Sebestyén, aki kiemelte a támogatók fontosságát is. A leglátogatottabb, a legtöbb turistát vonzó eseménynek a Gyilkostói sokadalom és a Nyári kulturális fesztivál bizonyult.
Kimozdulni a komfortzónából
A rendezvényeknek frissességet kölcsönöz a helyszínek változása is, véli az igazgató. Példaként a Nyári kulturális fesztivált említette, amelynek tavaly először lett egyik helyszíne a Szent Miklós-templom környéke. Az új helyszín jobban megmozgatja az embereket, a komfortzónából való kimozdítást szereti a közönség – tapasztalta az intézményvezető. Mint mondta, nem visszatetsző, ha templomban tartanak dzsesszkoncertet: a zsinagóga is vonzó helyszínnek számít. Ennek ellenére azt is tudják a művelődési központosok, hogy nem minden helyszín szerencsés választás.
A tavalyi városnapokon a Márton Áron utcában szervezett koncert, illetve a főtéri fényjáték megoldásával sokan voltak elégedetlenek. Ennek kapcsán az igazgató megjegyezte, nem a városvezetésen múlt, hogy nem a főtéren tartottak minden eseményt. Fórika Sebestyén abban reménykedik, hogy a következő esztendőkben sikerül kivitelezni azt az elképzelést, hogy a városközpont újra visszanyerje az egykori piactérhez hasonló, ám modern jellegét, és hogy állandó rendezvények helyszíne lehessen a jelenlegi park.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!