Fotó: george_ivascu_kult_miniszter
A kultúra gyakorta volt a „romániai politika Hamupipőkéje”, ő pedig tárcavezetőként a párbeszédre és átláthatóságra helyezné a hangsúlyt, mondta George Ivaşcu új művelődési miniszter.
2018. január 30., 11:272018. január 30., 11:27
A parlament kulturális szakbizottságai jóváhagyták George Ivaşcu miniszteri kinevezését, így a 49 éves színművész lesz a Viorica Dăncilă vezette kormány művelődési minisztere, akit a kormányzó PSD javasolt a szaktárca élére. George Ivaşcu azt nyilatkozta, a kultúra gyakorta volt a „romániai politika Hamupipőkéje”, ő pedig tárcavezetőként a párbeszédre és átláthatóságra helyezné a hangsúlyt, aktívan kommunikálna az értelmiséggel, a Román Akadémiával és az egyetemekkel is.
Ivaşcu a szakbizottsági meghallgatás során azt mondta, a szaktárca számára prioritást jelent az ágazatot érintő jogszabályok áttekintése és kiegészítése az európai törvényhozással összhangban.
A tervek közt kiemelt helyen szerepel a gyulafehérvári egyesülés múzeumának átalakítása: az intézmény a Nagy Egyesülés Országos Kutatóközpontjává alakul. Ivaşcu felsorolta, a kulturális minisztérium bekapcsolódik többek közt a Lipcsei Nemzetközi Könyvvásár, a George Enescu Nemzetközi Komolyzenei Fesztivál szervezésébe, támogatja a Temesvár Európa Kulturális Fővárosa 2021 projektet. A leendő tárcavezető szerint létrehoznák az országos kulturális egyezményt, hiszen a kultúra támogatásának a kormány prioritásai közt kell szerepelnie. Az egyezmény keretében rövid- és középtávú projektek megvalósítását javasolják,
Ivaşcu azt is felvázolta, hogy a kulturális szaktárca együttműködik az oktatási minisztériummal az Oktatás a kultúrán keresztül elnevezésű projekt keretében, valamint a turszitikai szaktárcával a kulturális turizmus fejlesztése kapcsán.
Ivaşcu egyébként tizenegy éve irányítja a fővárosi önkormányzat által működtetett bukaresti Metropolis színházat, 2017 óta a Román Szabadkőműves-páholy tagja. 1993-ban végzett a bukaresti színház- és filmművészeti egyetemen, ugyanattól az évtől a Komédiaszínháznál , 1996-tól pedig a Caragiale-színháznál dolgozott színészként.
K. J.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!