Fotó: Henning János
2011. április 01., 10:382011. április 01., 10:38
Az előadás a kalotaszegi prímás, Fodor Sándor „Netti” emlékére készült. Tavaly a táncegyüttes fennállásának 20. évfordulóját ünnepelte, ekkor viszszahívták a két évtized alatt ott dolgozó koreográfusokat, és a gálaműsorra mindegyikük készített egy-egy húszperces összeállítást. Akkor született az ötlet, hogy Könczei Árpád húszpercesét érdemes egy önálló előadássá bővíteni – mondta el Ivácson László, az együttes művészeti vezetője. A forgatókönyv a valóságból kiinduló fikcióra épült, az elmúlt száz év leghíresebb kalotaszegi prímásainak a zenéjét próbálják reprodukálni, közülük Fodor Sándor „Netti” prímást hallották élőben zenélni, a többi anyag a gyűjtésekből származik, mondta el Könczei Árpád.
A koreográfus szerint nagy segítségére volt öcscse, a néprajzos Könczei Csongor, aki a kalotaszegi prímásdinasztiákból írta doktori disszertációját. A zenei folyamat valójában egy visszaemlékezés, megidézik Fodor Sándor „Netti” gyerekkorát és azt, hogyan lett belőle ünnepelt, nagy prímás. Fodor Sándor „Netti” 1922. április 2-án született a Kolozs megyei Gyaluban, cigánymuzsikus-családban. Élete utolsó évtizedeiben tanítványok százaival foglalkozott, egyesekkel saját otthonában, másokkal különböző tánceseményeken, táborokban. Ahogy öregedett, szokásává vált egy-egy táncrend behúzása után elkiáltani magát: „Száz évig!” A prímás 2004. október 20-án hunyt el.
Az előadás készítői abban bíznak, hogy az elmúlt száz év zenekultúrája még legalább száz évig fennmarad, szögezte le Könczei Árpád. Hozzátette: Kalotaszegre nemcsak a rendkívül díszes népviselet jellemző, hanem a virtuóz, legtechnikásabb zene is, ennek az átadására a Heveder zenekart találták a legalkalmasabbnak, amelyben képzett, fiatal, de mégis tapasztalt zenészek játszanak. Az előadást április 7-én és 14-én 18 és 20 órától láthatják legközelebb az érdeklődők a Tamási Áron Színház nagytermében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!