Fotó: facebook/filmtett
A hétvégén véget ért 13. alkalommal megszervezett Filmtett Alkotótábor Nyárádszentlászlón, amelynek tíz napja alatt a tervezett 4 kisjátékfilmen, 4 animációs filmen, 1 operatőri és 1 színészetűdön kívül további 5 rövid alkotás is elkészült – adták hírül a szervezők.
2014. augusztus 12., 19:232014. augusztus 12., 19:23
Mint írják, a záróvetítésen – amelyen az elkészült alkotásokat mutatták be a táborlakók egymásnak – egy „ellenállhatatlanul vicces” bakiparádé-videó is szórakoztatta a résztvevőket.
A workshop csoportjainak munkáját idén Ferenczi Gábor, Medvigy Gábor, Bántó Csaba, Patrovits Tamás, Bertóti Attila, Dimény Áron, Czakó Judit, Mezei Áron, Várhegyi Rudolf, Zányi Tamás, Durst György, Boros Melinda, Strausz László, és Jakab-Benke Nándor vezette. Idén első alkalommal már a tábor első napjára elkészültek a forgatókönyvek a május eleji, tusnádfürdői forgatókönyvíró-műhelynek köszönhetően – utóbbi mentora Maruszki Balázs és Szekeres Csaba volt.
A Maros megyei településen forgatókönyvíró-rendezők, rendezőasszisztensek, operatőrök, segédoperatőrök, gyártásvezető-producerek, hangmérnökök, vágók és színészek gyűltek össze, hogy közösen hozzák létre a tervezett alkotásokat. Eközben a filmológus csoport tagjai filmeket elemeztek, valamint a tavalyi tábor filmjeiről és animációiról írtak kritikákat és helyszíni beszámolókat az idei forgatásokról, interjúkat készítettek a csoportvezetőkkel, érvelő szövegeket a látott alkotásokról – mindezek a 2014: Csűrodüsszeia című tábori újságban jelentek meg.
„A táborlakók Magyarország és Erdély különböző szegleteiből érkeztek, így volt, akinek ezer kilométeren át kellett nyomnia a gázpedált, de akadt olyan is, aki csak egyszerűen felült a Marosvásárhelyről érkező déli buszjáratra” – olvasható a tábor beszámolójában. Az első nap végén a táborlakók felolvasták a forgatókönyveket, ezek alapján körvonalazódtak a következő napok teendői ás a stábok felépítése.
Ezután a gyártásvezetőkön volt a sor, akik a rendezőkkel együtt keresték meg a megfelelő forgatási helyszíneket. A filmesek munkáját egyébként a helybéli lakosok is előszeretettel segítették, nem ritkán beleegyeztek, hogy saját kertjükben, házukban vegyenek fel egy-egy jelenetet, sőt egyesek még statisztáltak is a készülő filmekben.
Az idei tábor a szervezők beszámolója szerint technikai szempontból is jobb volt az előzőeknél, az animációsok a legújabb számítógépeken dolgozhattak, az operatőrök pedig először kezelhették a professzionális filmgyártásban is használt Red kamerát. Az alkotótáborban elkészült munkákat a nagyközönség az ősszel megszervezendő kolozsvári Filmtettfeszten tekintheti meg, de hamarosan a Filmtett YouTube-csatornáján is elérhetők lesznek.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!