2007. május 15., 00:002007. május 15., 00:00
A Csíki Játékszín átalakult a május 14–20. között zajló fesztiválra: az előcsarnokot úgy rendezték be, hogy a filmvetítések között beszélgetni lehessen az alkotásokról, a mozgókép művészetéről. A vetítések már délelőtt megkezdődtek, délután öt óráig hét filmet vetítettek le. Az első egy 85 perces portréfilm volt, Rabod lettem délvidék címmel, ifj. Apczi Jenő rendezésében. Történelmi dokumentumfilm kategóriában három filmet láthattak a nézők, Szabadságunk szobra, Valahol a Nép Házában és Elszakítva címmel. Ezenkívül műsoron szerepelt egy kísérleti film (Kérjük, kapcsolják ki mobiltelefonjaikat), egy ismeretterjesztő alkotás (A csodarabbik nyomában) és az Akartam volna mutatni című, Gábor Marianne festőművészről készült szuggesztív erejű filmdokumentum.
A Csíki Játékszín előterében azonban inkább csak délutánra alakult ki igazi fesztiválhangulat, hiszen hivatalosan 18 órakor, St. Martin koncertjével nyílt meg a filmhét. Az ismert magyarországi szaxofonművész zenéjére videoképeket is vetítettek. A koncert különben a fesztivál egyetlen olyan eseménye volt, amelyre belépti díjat kértek a szervezők, a többi rendezvény ingyenes lesz. Farkas György, a fesztivál igazgatója a Krónikának elmondta, szükség van szélesebb körben is a dokumentumfilmek népszerűsítésére. Ezeknek a filmeknek nincs akkora közönségsikerük, ebben talán az is közrejátszik, hogy az alkotások nagyrészt még mindig komorabb hangvételűek. „A vetítésre kerülő dokumentumfilmek révén sok minden megmutatkozik mindennapi életünkről, és kiderül az is, hogy a múltat még most sem sikerült teljesen feldolgoznunk” – jelentette ki Farkas György a mezőny filmjeiről, amelyek közt nagyon sok történelmi témájú alkotás szerepel. Az igazgató közölte, hogy az előzsűrinek majdnem kétszáz beérkezett alkotás közül kellett kiválasztania a megmérettetésre kerülő 52 filmet.
A közönség tájékoztatásáról a plakátokon kívül jó minőségű szórólapok és műsorfüzetek gondoskodnak. Ezekben rövid leírásokat is olvashatnak a látogatók a bemutatandó filmekről.
Málnási Levente
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.